Kocaeli’nde 2 ton gıda maddesi imha edildi   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 03-02-2011 (15:56)   Son Mesaj: 03-02-2011 (15:56)    Cevap: 0    Gösterim: 471  

03-02-2011

Kocaeli’nde 2 ton gıda maddesi imha edildi

Kocaeli’nde 2 ton gıda maddesi imha edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yaptığı denetimler sonucu ele geçirdiği 2 ton katı gıda ile 700 litre sıvı gıdayı imha etti. Belediye, 2010 yılında 3 bin 400 işyerini denetledi.

244 unlu mamuller ve ekmek fırını, bin 18 lokanta ve fastfood, 834 bakkal ve market, 275 kafeterya, kahvehane, çay bahçesi, işyeri ile 227 okul kantininde denetim gerçekleşti.
    Tüketime sunulması sakıncalı görülen bozulmuş, son kullanma tarihi geçmiş ya da üretim izni olmadan satışa sunulmuş yaklaşık 2 ton katı gıda maddesi ile 673 litre sıvı gıda maddesi imha edildi.

2011 yılı Ocak ayı denetimlerinde ise yaklaşık 220 işyeri denetlendi ve işyeri sahipleri uyarıldı. Ayrıca gıda güvenliği ve kalitesi, sergileme, saklama koşulları ile çalışanların sağlık muayene kartları gibi konularında da yasaların öngördüğü doğrultuda incelemeler yapıldı.

İşyerlerinde satışa sunulan ya da üretimde kullanılan gıda maddesinin mutlaka üretim izinli olması gerektiğinin altını çizen yetkililer, satıcılardan "etiket bilgilerinin tam olması, ürün alımında bu bilgilerin mutlaka kontrol edilmesi, üretim izni olmayan, son tüketim tarihi belli olmayan ya da geçmiş, bozulmuş, küflenmiş gıda maddelerinin tüketime sunulmaması konularında duyarlı olunmasını" istediler.

Kocaeli’nde 2 ton gıda maddesi imha edildi Yorumları