Zeybek'ten Erbakan ve 28 Şubat yorumu   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 02-28-2011 (17:38)   Son Mesaj: 02-28-2011 (17:38)    Cevap: 0    Gösterim: 475  

02-28-2011

Zeybek'ten Erbakan ve 28 Şubat yorumu

Zeybek'ten Erbakan ve 28 Şubat yorumu

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, 28 Şubat sürecinde Necmettin Erbakan'a karşı haksızlık ve hukuksuzluk yapıldığını belirterek, sürecin iyi anlatılması gerektiğini belirtti.

Zeybek, yaptığı yazılı açıklamada, 28 Şubatçıların yargılanması gerektiğini belirtti. 28 Şubat'ta hedef olarak Necmettin Erbakan'ın alındığını ileri süren Zeybek, şunları kaydetti:
    ''Sayın Erbakan'ın ve Sayın Çiller'in eş başbakan olduğu, iki partinin çok iyi anlaşarak hükümet ettiği çok ilginç bir dönemdir. DYP ve RP birlikte hükümet etmişlerdir ve çok ilginç bir uyum meydana gelmiştir. Burada hükümeti yıkmak için hedef olarak Sayın Erbakan ve onun partisi alındı, oradan vuruldu. Hükümetin yumuşak karnı gibi görüldü ve evet hem hükümete karşı hem de Sayın Erbakan'a karşı sadece haksızlık değil -haksızlık lafı çok yumuşak bir laf- vicdansızlık yapılmıştır, hukuksuzluk yapılmıştır.

Yani demokrasiyle seçilen, halkın iradesiyle seçilen ve halkın iradesiyle gideceği tabii olan bir siyasi kişiye karşı onun İslami kimliği, inancı ve İslami hayatı bahane edilerek vicdansızca saldırılarda bulunulmuştur. Hocamız, bir siyaset adamı olarak 'şu beladan Türkiye'yi nasıl kurtarmak lazım' diyerek, yumuşak bir üslupla o dönemi atlatmak için ne gerekiyorsa yapmıştır. Bilen kişi olarak söylüyorum; Türkiye o zaman çok büyük bir tehlike atlatmıştır.''

-ERBAKAN'IN VEFATININ 28 ŞUBAT'A DENK GELMESİ...-

Zeybek, Türkiye'de 28 Şubat'ın iyi anlatılması gerektiğini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

''Sayın Erbakan, zaten Sayın Çiller'e devredecekti ama daha vakti vardı, süre dolmamıştı. Oluşturulan o ortamı teskin etmek için, ben geri çekileyim ve Sayın Çiller'i Başbakan yapalım, böylece bu felaketli rüzgar ortadan kalksın anlayışıyla bir fedakarlık yaptı ve Başbakanlığı, Çiller'e verme kararını aldı. Bu bile yetmedi. Bilinmeyen bir şey söyleyeceğim, Sayın Erbakan'ın vefatının 28 Şubat'a denk gelmesini doğru anlamak lazım. Buradaki belki de maneviyatın bize verdiği bir görev var; 28 Şubat iyi anlatılmalı bu ülkede.

28 Şubatın o baskıcı rejimine karşı, 28 Şubatta ortaya çıkan o korkunç darbe girişimine karşı, kanlı bir darbe hazırlanıyordu, insanlar bunu unutuyorlar. Bu darbenin temelinde de İslam düşmanlığı vardı. Bu darbe teşebbüsünü önlemek için ben şahsen üzerime düşen ne varsa onu yapmaya çalıştım. Tabi ki bir şeyler yaptık, yapmadık değil. Bu arada müdahaleci bir çete, yani bizim iktidarımızın icraatından rahatsız olan, bir müdahaleciler grubu vardı. O müdahaleciler grubu da suçludur, o darbe teşebbüsünde bulunanlar da suçludur; bunlar yargılanmalıdır.''

Zeybek'ten Erbakan ve 28 Şubat yorumu Yorumları