7 bin 763 jandarmaya insan hakları eğitimi   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 02-11-2011 (12:57)   Son Mesaj: 02-11-2011 (12:57)    Cevap: 0    Gösterim: 539  

02-11-2011

7 bin 763 jandarmaya insan hakları eğitimi

7 bin 763 jandarmaya insan hakları eğitimi

Jandarma Genel Komutanlığında 7 bin 763 personel insan hakları alanında eğitildi ve jandarmanın nezarethaneleri uluslararası standartlara uygun hale getirildi.

Jandarma Genel Komutanlığının internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre, jandarma personelini en üst seviyede insan hakları bilincine ulaştırmak, bu konuda Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ve denetim mekanizmaları ile bunların Türkiye'ye etkileri hakkında bilgilendirmek maksadıyla, insan hakları eğitimine her seviyede önem verildiği belirtildi.
    İnsan hakları dersinin, Jandarma Okullar Komutanlığında, 1992-;1993 eğitim-öğretim döneminden itibaren ayrı bir ders olarak okutulmaya başlandığına değinilen açıklamada, dönem içinde, insan hakları ders saatleri artırılmak suretiyle, 2001-2002 eğitim-öğretim yılından itibaren Jandarma Subay Temel Kursunda 36 saat, Jandarma Astsubay Temel Kursunda 17 saat, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulunda 34 saat, Uzman Jandarma Okulunda ise 32 saat süreyle eğitim verildiği kaydedildi.

Rütbeli personele Jandarma Okullar Komutanlığında almış olduğu insan hakları eğitimine ilave olarak, eğitim yılı içinde meslek içi kurslar düzenlenerek insan hakları eğitimi verildiğini ifade edilen açıklamada, erbaş ve erlere ise, acemi eğitimi safhasında branşlarına bakılmaksızın 10 saat, acemi eğitimini bitirdikten sonra katıldıkları yeni birliklerinde, bir eğitim yılı içinde 12-20 saat insan hakları eğitimi verildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Avrupa Birliği ile ortak olarak yürütülen, ''Jandarma Personelinin Avrupa İnsan Hakları Standartları Alanında Bilgi ve Yeteneklerinin Artırılması Projesi'' kapsamında bugüne kadar 7 bin 763 personel insan hakları alanında eğitildi, 51 personel yurt dışında incelemelerde bulundu, 30 adet ifade alma odası Avrupa standartlarına göre tefriş edildi, bütün kolluğu kapsayacak şekilde ''Kolluk İnsan Hakları Konsepti'' ve bu paralelde ''Jandarma İnsan Hakları Konsepti'' hazırlanarak yayımlandı.

Açıklamada, bu eğitim faaliyetlerine paralel olarak, Jandarma Genel Komutanlığında mevcut nezarethanelerin tamamı olan 2 bin 122 nezarethanenin 2009 yılında uluslararası standartlara uygun hale getirildiği kaydedildi.

7 bin 763 jandarmaya insan hakları eğitimi Yorumları