Konya'da gerçeği aratmayan tatbikat   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 02-11-2011 (00:57)   Son Mesaj: 02-11-2011 (00:57)    Cevap: 0    Gösterim: 533  

02-11-2011

Konya'da gerçeği aratmayan tatbikat

Konya Sivil Savunma ekipleri, itfaiye ekipleri, UMKE ekipleri ve 112 acil servislerinin hazır bulunduğu tatbikat Meram Saadet Mahallesi Kocaçınar Sokak’ta gerçekleştirildi. Tatbikat gerçeği aratmadı.

Polis tarafından tatbikat bölgesi güvenlik altına alınırken, tatbikata çok sayıda yardım ekibi geldi.
    Tatbikatta yangın çıkan 3 katlı bir binadaki aile kurtarıldı. Gerçeğini aratmayacak bir şekilde yapılan tatbikatta, yangının çıkmasıyla evden bir kişi çatıya çıkarak yardım için bağırmaya başladı. Yardım isteyen şahıs dumanın etkisiyle bayılırken, yapılan ihbarın ardından olay yerine polis ve itfaiye ekipleri geldi. İtfaiye ekipleri tarafından yangın söndürülürken, çatıdaki baygın haldeki vatandaş ta kurtarıldı.

"1 ÖLÜ 1 YARALI"

Yangının söndürülmesinin ardından ise sivil savunma ekipleri yıkılan duvarların altında arama yaptı. Yapılan aramalarda evde 1 ölü ve bir de yaralının olduğu tespit edildi. Sivil savunma ekipleri tarafından ceset enkaz alanından çıkartılırken, yaralı şahıs ise çatıdan indirilerek ambulansa taşındı.

KOORDİNASYON ÖNEMLİ

Tatbikatla ilgili açıklama yapan Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Yıldız Tosun, afetlerin can ve mal kaybına neden olan olaylar olduğunu belirterek, "Toplumların karşılaştıkları en zor olaylardır ve bu olaylarla hiçbir zaman tek başına mücadele etmek mümkün değildir. Ülke düzeyinde afet acil durum hizmetlerinin etkin bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için olay öncesi planlama ve zarar azaltma, hazırlık, olay sırasında müdahale, olay sonrasında ise iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşlarla koordinasyon ve uyum içerisinde çalışabilmesi gerekmektedir. Bugün burada yapmış olduğumuz eğitim tatbikatı koordinasyonlu bir şekilde ekipler tarafından çalışma gerçekleştirilmiştir. Amaç tatbikatlarla olası afetlere karşı deneyim kazanmaktır. Bugün burada bu gerçekleşmiştir" dedi.

ZEDHABER -KONYA

Konya'da gerçeği aratmayan tatbikat Yorumları