Başkentte geçen yıl 5 bin 229 yangın çıktı   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-26-2011 (14:54)   Son Mesaj: 01-26-2011 (14:54)    Cevap: 0    Gösterim: 435  

01-26-2011

Başkentte geçen yıl 5 bin 229 yangın çıktı

Başkentte geçen yıl 5 bin 229 yangın çıktı

Ankara'da geçen yıl çıkan 5 bin 229 yangında 5 kişinin hayatını kaybettiği, 54 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezinden İtfaiye Daire Başkanlığının 2010 yılı değerlenmesine ilişkin yapılan açıklamaya göre, itfaiye ekipleri Ankara'da meydana gelen 799 trafik kazasında vatandaşların yardımına koştu. Eğitim faaliyetleri kapsamında da ilköğretim okulları ve liselerde 262 seminer ve tatbikat gerçekleştirdi.
    Ankara'da geçen yıl meydana gelen 5 bin 229 yangında 5 kişi hayatını kaybederken, 54 kişi de yaralandı. 5 bin 226 yangında da maddi hasar meydana geldi.

-İTFAİYE DAİRESİ BAŞKANI KARAKUŞ-

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, yaptığı değerlendirmede, yangınların meydana gelmesinin ana unsurunu tedbirsizlik ve ihmal olduğunu belirtti.

Geçen yıl meydana gelen toplam 5 bin 229 yangının yüzde 46'sını oluşturan 2 bin 434 yangının tedbirsizlik ve ihmal sonucu atılan sigara ve kibritten kaynaklandığına dikkat çeken Karakuş, yangınlardan bin 5'nin kundaklama, 969'unun elektrik kontağı, 237'sinin baca tutuşması, 199'nun ocak, soba, tandır ve kalorifer kazanındaki ateşin etrafa sıçraması, 89'unun LPG tüpü veya doğalgaz parlamasından, 80'nin akaryakıt parlaması, 216'sının da diğer nedenlerden meydana geldiğini vurguladı. Karakuş, yangınların 2 bin 775'inin yaz aylarında ot, saman, çöp ve ekin alanlarında gerçekleştiğini de ifade etti.

İtfaiyenin araç kazalarında yaralıları kurtarma, göçüklerde enkaz kaldırma ve kurtarma çalışmalarında da başarılı sonuçlar elde ettiğini anlatan Karakuş, şunları kaydetti:

''5 uzman dalgıçtan oluşan su altı kurtarma timi, 2010'da başkentteki ve kent dışındaki göl, gölet ve su birikintilerinde meydana gelen boğulma olaylarında 16 cesedi su altından çıkararak, ailelerine teslim etti. Ankara İtfaiyesi, 2010 yılında diğer alanlarda da hizmetlerini aralıksız sürdürdü. Yangınlara müdahalenin dışında 16 bin 911'i denetim olmak üzere toplam 27 bin kalemde hizmet verdik. Geçen yıl vatandaşlardan gelen toplam 8 bin 829 yardım talebine cevap verdik. Ekipler yıl boyunca 8 bin 137'si sobalı, 432'si kaloriferli toplam 8 bin 569 binanın baca temizliğini gerçekleştirdi. 901 su baskını, 18 göçük olayına müdahale eden ekipler, ayrıca 163 olayda asansörde mahsur kalanları kurtarırken, 77 olayda da kilitli kalan kapıları açarak vatandaşın imdadına yetişti. Vatandaşlardan gelen talep üzerine 39 bayrak ipi takma indirme, 14 su tahliyesi işlemini de gerçekleştirdi. Denetim hizmeti kapsamında 14 bin 88'i iş yeri ve iskan denetimi, 2 bin 718'i proje onayı, 58'i şikayetlerle ilgili, 47'si bilgilendirme niteliğinde olmak üzere toplam 16 bin 911 denetim gerçekleştirildi.''

Başkentte geçen yıl 5 bin 229 yangın çıktı Yorumları