Milli Gazete'de yayınlanan son seçim anketi   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-17-2011 (12:38)   Son Mesaj: 01-17-2011 (12:38)    Cevap: 0    Gösterim: 630  

01-17-2011

Milli Gazete'de yayınlanan son seçim anketi

Milli Gazete'de yayınlanan son seçim anketi

Seçimlere 5 ay kala hemen her parti kendi çalşıtığı araştırma şirketinin anketlerini kamuoyuna açıklıyor. Saadet Partisi'nin oylarının yükselite olduğu son anket Milli Gazete'de yayaınlandı. Ankette bir partinin esamesi okunmadı.

ORC araştırma şirketinin açıkladığı son ankette, Saadet Partisi'nin oyları yüzde 5,4'den 5,7'ye yükseldiği görüldü. Milli Gazete'de yayınlanan ankette, Saadet Partisi'nden ayrılan Numan Kurtulmuş'un kurduğu HAS Parti'nin oy oranlarına yer verilmemesi dikkat çekti.

ORC'nin anketinden çıkan sonuca göre, AKP ve MHP düşüşte gözüküyor. Saadet Partisi'ndeki yükseliş ise devam ediyor. Aralık ayındaki ankette yüzde 5,4 çıkan Saadet'in oranı Ocak ayı başında 5,7 oldu. CHP ve BDP'deki hareketlilik ise son ankete olumlu olarak yansımış.
    İşte partilerin son durumları:

AKP 39.8, CHP 25.2, MHP 11.6, BDP 6.2, Saadet 5.7, DP 4.1, BBP 1.9 ve Diğer 5.5.

'Türkiye Gündeme Araştırması', Objectıve Research Center (ORC) tarafından 2-8 Ocak 2011 tarihleri arasında, toplam 26 ilde 2 bin 530 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi. Araştırmada, AKP hükümetinin icraatları, CHP'nin yeni yönetimi, ülkede en önemli sorununun ne olduğu ankete katılanlara soruldu. Araştırmaya katılanların yüzde 43'i kadın, yüzde 57'i erkek olurken; yaş ortalaması ise 18 - 24 arası yüzde 23.0, 25 - 34 arası yüzde 29.5, 35 - 44 arası yüzde 24, 45 - 59 arası 16.5 ve 60 yaş üzeri ise yüzde 7.0 oldu. Araştırmaya katılanların eğitim düzeyi ise şöyle: Okur yazar değil yüzde 2.5, okur yazar yüzde 6.5, ilk öğretim yüzde 25.8, orta öğretim yüzde 41.0, üniversite yüzde 18.8, lisans üstü yüzde 6.2.
    En büyük sorun işsizlik

Anket sonuçlarına göre, Türkiye'nin en önemlisi sorunu şu anda işsizlik. 'Size göre Türkiye'nin en önemli problemi nedir?' sorusuna; deneklerin yüzde 25.7'si işsizlik diye yanıt verdi. Terör 16.5, ekonomik sıkıntı 13.8, eğitim 10.6, başörtüsü 10.2, laikliğin tehlikede olması 7.5 ve diğer 15.7 çıktı. AKP hükümetinin politikaları da, araştırmada soruldu. Halkın çoğunluğu, AKP hükümetinin politikalarını başarısız buluyor. Verilen yanıtlara göre, 'Başarısız' diyenlerin oranı yüzde 53.4 çıkarken, 'başarılı' diyenlerin oranı yüzde 39.5, 'Fikrim yok' diyenlerin ki ise yüzde 7.1 oldu.
    Yeni CHP yönetimi başarısız olur

CHP'nin yeni yönetiminin önümüzdeki seçimde nasıl bir sonuç alacağı sorusu da ORC anketinde, halka soruldu. Kemal Kılıçdaroğlu ve kongrede yeni seçilen parti yönetimine araştırmaya katılanların büyük çoğunluğu, pek şans vermedi. 'Başarısız' olur diyenlerin oranı 60.8, 'Başarılı olur' diyenlerin oranı yüzde 25.5 ve 'Fikrim yok' diyenlerin oranı ise yüzde 13.7 çıktı.
    AB üyeliğine bakış olumsuz

Son dönemde Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin düşüncelerdeki olumsuz bakış, araştırma sonuçlarına da yansıyor. Buna göre, 'Türkiye'nin Avrupa Birliği üyesi olabileceğine inanıyor musunuz?' sorusuna, ankete katılanların 66.7'si 'İnanmıyorum', 14.5'i 'İnanıyorum' ve 18.8'i ise 'Fikrim Yok' diye cevap verdi.

En güvenilir kurum sıralaması bir önceki aya göre değişti. Birinci sırada Diyanet'in yerini TSK aldı. Sıralama şöyle: TSK, Diyanet, TBMM, STK'lar, Cumhurbaşkanlığı, hükümet ve siyasi partiler.
    PARTİLERİN DURUMU

Araştırmada 'Önümüzdeki genel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusu da soruldu. ORC'nin Aralık ayı anketine göre, AKP ve MHP'deki düşüş devam ediyor. AKP, ilk defa yüzde 40'ların altına düştü. MHP'deki baraj sıkıntısının devam ettiği görülüyor. CHP'de ise bir önceki ankete göre toparlanma yaşanırken, o oranında yüzde 2'lik bir artış gözleniyor. 17 Ocak'ta Necmettin

Erbakan'ın genel başkanlığa seçildiği Saadet Partisi'nde de, bu değişimin oy oranına yansıdığı rahatça görülüyor. Bir önceki ankette oy oranı yüzde 5.4 olan Saadet, yüzde 0.3'lik bir artışla 5.7'ye yükseldi. Bu artış, Saadet'teki trendin yukarı doğru devam ettiğini gösteriyor. Ankete göre partilerin oy durumu şöyle: AKP 39.8, CHP 25.2, MHP 11.6, BDP 6.2, Saadet 5.7, DP 4.1, BBP 1.9 ve Diğer 5.5.

Milli Gazete'de yayınlanan son seçim anketi Yorumları