DSP'li Türker: Sayın Erdoğan borcunu öde   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 01-11-2011 (18:34)   Son Mesaj: 01-11-2011 (18:34)    Cevap: 0    Gösterim: 464  

01-11-2011

DSP'li Türker: Sayın Erdoğan borcunu öde

DSP'li Türker: Sayın Erdoğan borcunu öde

DSP lideri Türker, Başbakan Erdoğan'a çağrıda bulunarak borcunu ödemesini ve Anayasa'nın geçici 16. maddesini değiştirmesini istedi ve ''Sayın Kılıçdaroğlu;nun aday olamama olasılığını ortadan kaldır'' dedi.

Türker, partisinin Gebze İlçe Teşkilatı'nda düzenlediği basın açıklamasında, referandumda oy kullanamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun önümüzdeki seçimde oy kullanamama riskinin olduğunu ancak Başbakan Erdoğan'ın bu riski ortadan kaldırabileceğini söyledi.
    Cebinden bir Anayasa kitapçığı çıkararak basın mensuplarına gösteren Türker, şöyle devam etti:

''Anayasa maddesi açık. Sayın Kılıçdaroğlu Anayasa'nın geçici 16. Maddesine göre aday olmayabilir. Ben 'aday olmayabilir' diyorum. Uyarıda bulunuyorum. Bunun çözüm yolu da var. Diyorum ki, Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'ye bir borcu var. Bir zamanlar O'nun seçim yasağı vardı Anayasa gereği. O seçim yasağını Anayasa'yı değiştirerek CHP önünü açtı. O tarihte CHP açıyor AKP'nin önünü, şimdi de 'AKP'den kurtulalım' diyor. Ben de diyorum ki;, sizin alacağınız var, siz söyleyemiyorsanız ben söyleyeyim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan bu borcunu öde, bu geçici 16. Maddeyi değiştir, Sayın Kılıçdaroğlu'nun aday olamama olasılığını ortadan kaldır.''

Bu dönem DSP'nin seçime kendi amblemi ve bayrağı altında gireceğini dile getiren Türker, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Seçim çalışmalarını geçen hafta seçim startı vererek Karadeniz'den başlattık. Demokratik Sol Parti Türkiye'de uzlaşmadan yana ama her partinin vazgeçmeye yüz tuttuğu Atatürkçü düşüncenin içinde yeşermiş olan ulusal birlikten yana, milliyetçi ulusal çizgiyle ve ulusal birliğin korunmasından yana olan bir partidir. Biz Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkıyoruz. Türkiye'de resmi dil tek dil olacaktır ve milliyetçilik anlayışımız Atatürk milliyetçiliğidir. DSP Atatürk'ün yolundan ayrılmadan, Bülent Ecevit'in getirdiği sosyal devlet anlayışını Demokratik Sol kültür içinde yoğurarak bu seçimde tek başına yoluna devam edecektir. Partimiz çatısı altında aday olmak isteyen herkese kapımız açıktır.''

DSP'li Türker: Sayın Erdoğan borcunu öde Yorumları