Erdoğan: 2010'da psikolojik eşiği aştık   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 01-04-2011 (16:21)   Son Mesaj: 01-04-2011 (16:21)    Cevap: 0    Gösterim: 456  

01-04-2011

Erdoğan: 2010'da psikolojik eşiği aştık

Erdoğan: 2010'da psikolojik eşiği aştık

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''2010 yılında psikolojik bir eşik olan 1 trilyon TL gayri safi yurt içi hasıla rakamını da aştığımızı büyük bir gururla ifade etmek istiyorum'' dedi.

Erdoğan, partisinin 2011 yılının grup toplantısında yaptığı konuşmada, geçen yılın tarihin en büyük küresel ekonomik krizinin gölgesinde geçtiğini belirterek, Türkiye'nin yeni yıla umutla girdiğini dile getirdi.
    Başbakan Erdoğan, ekonominin 2010 yılının dokuz ayında ortalama 8.9 büyüme kaydettiğini belirtti. Erdoğan, şöyle konuştu:

''2010 yılının son çeyrek büyüme oranları açıklandığında ki, tahmin ediyorum 31 Mart 2011'de açıklanacak, Türkiye orta vadeli programdaki resmi hedef olan yüzde 6.8'in üzerinde bir büyümeyi yakalayacak. Bizim resmi tahminimiz 2010 yılı için gayri safi yurt içi hasıla 730 milyar dolar... Ancak bu seviyeyi aşacağımızı, kriz öncesindeki seviyeye, yani 2009 seviyesi olan 742 milyar dolara yaklaşacağımızı veya aşacağımızı şimdiden tahmin edebiliyoruz.

Bu arada, Türk Lirası olarak, biz 2009'u 953 milyar TL gayri safi yurt içi hasıla ile kapatmıştık. 2010 yılında, psikolojik bir eşik olan 1 trilyon TL gayri safi yurt içi hasıla rakamını da aştığımızı burada büyük bir gururla ifade etmek istiyorum.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün açıklanan yüzde 6.4 oranındaki enflasyonun, bu yıl için öngörülen yüzde 7.5'lik hedefin altında gerçekleştiğini söyledi ve ''Türkiye'ye bir kez daha tek haneli enflasyon sevincini yaşatmış bulunuyoruz'' dedi.

Erdoğan, 2011 yılının partisinin ilk grup toplantısında yaptığı konuşmada, toplantıya katılan Roman vatandaşları da en kalbi duygularla selamladığını belirterek, ''Büyük umutlarla, heyecanlarla karşıladığımız 2011 yılının tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Allah'tan temenni ediyorum'' dedi.

Huzur dolu, bereket dolu bir yıl temennisinde bulunan Erdoğan, 2010 yılının tarihin en büyük ekonomik krizlerin birinin gölgesinde karşılandığını ifade etti. Erdoğan, ''Küresel ekonomik kriz dünyada çok ağır tahribat bırakırken, biz Türkiye olarak 2011 yılına umutla girdik. Büyük beklentilerle girdik. Nitekim 2009 yılının son çeyreğinden itibaren Türkiye ekonomisi tekrar yüksek büyüme sürecine girdi. Ekonomimiz 2010 ilk çeyreğinde 11.8, ikinci çeyreğinde 10.2 ve üçüncü çeyrekte de 5.5 büyüyerek ilk 9 ayda ortalama yüzde 9 bir büyüme kaydetti'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 2010 son çeyrek büyüme oranlarının tahminen 31 Mart 2011 açıklanacağını, Türkiye'nin orta vadeli programda resmi hedef olan yüzde 6.8'in üzerinde bir büyümeyi yakalayacağını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Bizim 2010 yılı için GSYİH 730 milyar dolar ancak bu seviyeyi aşacağımızı, kriz öncesindeki seviyeye yani 2008 seviyesi olan 742 milyar dolara yaklaşacağımızı şimdiden veya aşacağımızı tahmin edebiliyoruz. Bu arada Türk Lirası olarak biz 2009'u 953 milyar TL olarak GSYİH ile kapatmıştık. 2010 yılında psikolojik bir eşik olan 1 trilyon TL GSYİH rakamını da aştığımızı burada büyük bir gururla ifade etmek istiyorum. Dün 2010 yılına ilişkin bir iki önemli gösterge açıklandı. -Gerçi bu ayın ortalarında geniş kapsamlı bir ekonomiyi değerlendiremeye yönelik, ekonomiyle ilgili Bakan arkadaşlarımla bir basın açıklaması yapacağız- Aralık ayı Tüketici Fiyat endeksi -0,30 oranında gerçekleşti. Böylece 2010 yılı enflasyon oranı yüzde 6.4 oldu. Geçen yıl enflasyon yüzde 6.5 olarak gerçekleşmişti. Bizim 2010 beklentimiz ise orta vadeli programda yüzde 7.5'tu. Enflasyonda böylece hedefleri aşmış, Türkiye'ye bir kez daha tek haneli enflasyon sevincini yaşatmış bulunuyoruz.''

42 YILDAN BU YANA EN DÜŞÜK ENFLASYON

2009 yıllık TÜFE'nin son 41 yılın en düşük, 2010'un rakamlarının ise 1969 yılından beri görülen yani son 42 yıldan bu yana görülen en düşük enflasyon oranı olduğunu açıklayan Başbakan Erdoğan, ''Burada da kalmayacağız, inşallah enflasyonu en düşük seviyelere, Avrupa Birliği ortalamasının altına çekeceğiz'' dedi.

İhracatın da sevindirici olduğunu ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

''Bizim ihracatta 2010 yılı hedefimiz 111.7 milyar dolardı. Ancak son açıklanan rakamlara göre bu hedefimizi de aştık. 2010 yılında 113 milyar 686 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Böylece geçen yıla göre ihracatta yüzde 11.3 oranında bir artış kaydettik. Aralık ayı ihracatımız Kasım ayına göre yüzde 21.3 oranında bir artış kaydetti. Böylece son 27 ayın en yüksek rakamına da yılın bu son ayında ulaşmış olduk. Yine Aralık ayında bazı ülkelere olan ihracatımızda Cumhuriyet tarihimizin nin en yüksek rakamlarına ulaştık. Irak'a ihracatımız 732.6 milyon dolar. İran'a ihracatımız 375 milyon dolar. Burada rekor kırdık. Tanzanya, Arjantin, Gine, Madagaskar, Paraguay ve Gine gibi uzak coğrafyalara aylık ihracatımızda da yine rekor seviyelere ulaştık. 2010 yılının tamamında 224 ülke ve gümrük bölgesinden 65'inde Cumhuriyet tarihimizin en yüksek rakamlarına ulaşarak bu ülkeleri ihracatta yakaladık.''

Erdoğan, 2002 yılında İhracatta birinci sırada örme, giyim eşyası ve aksesuarların, 2010'da ise motorlu kara taşıtlarının yer aldığını ifade ederek, ''2002'de toplam ihracat içinde Avrupa birliğinin payı yüzde 56.5 iken 2010'da bu pay yüzde 46.3 oldu. Yani ihracatta Avrupa bağımlılığımız önemli ölçüde azalarak çeşitlendi.. Afrika'nın ihracat içindeki payı 2002'de yüzde 4.7 idi, 2010'da bu pay yüzde 8.2 oldu. Yine Yakın ve Orta Doğu ülkelerinin ihracatımızdaki payı 2002'de yüzde 9.6 iken bugün yüzde 20.3 oranına yükseldi'' diye konuştu.

2002'de bir milyar doların üzerinde ihracat yapan sadece İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Ankara'nın bulunduğunu kaydeden Erdoğan, şu anda 14 ilin 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Gaziantep, Manisa, Denizli, Sakarya, Hatay, Adana, Kayseri, Mersin ve Trabzon'un da 1 milyar doların üzerinden ihracat yapan iller arasında yer aldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

''İnşallah bu yılın sonunda hedefimiz ihracatta 127 milyar dolar rakamına ulaşmak. Burada da kalmayacağız tabi... 2023 yılı için belirlediğimiz 500 milyar dolar rakamına da ulaşacağız. Hedefimiz artık, 4 yılın programı değil, biz 12 yıl sonrasının programını yapıyoruz. Yani Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde nerede olacağız? Orada 500 milyar dolarlık rakama ulaşmak. Tüm ihracatçı kuruluşlarımızı, işadamlarımızı, ilgili sivil toplum örgütlerimizi, ilgili Bakanlarımızı, bürokratlarımızı kutluyorum. Özellikle işadamlarımızı ve işçilerimizi emeklerinden ve ülkemize yaşattıkları bu gururdan dolayı kutluyor, ülkem ve milletim adına kendilerine şükranlarımı sunuyorum.''

SABUN KÖPÜĞÜ GİBİ BAŞARILAR

2001 yılına ekonomi cephesinden gelen sevindirici haberlerle girildiğini anlatan Erdoğan, ''Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere gelişmiş ekonomilerin ciddi sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, biz Türkiye olarak küresel krizi artık gündemimizden çıkarıyor, yeni hedeflere doğru, yüksek hedeflere doğru emin adımlarla ilerlemeye başlıyoruz. Allah'ın izniyle 2011 yılında ve sonrasında hedeflerimizden taviz vermeden, tedbiri de elden bırakmadan yolumuza devam edecek ve 2013 hedeflerimize adım adım yaklaşıyor olacağız. Biz bu aziz millete hayal kırıklığı yaşatmadık, yaşatmak istemiyoruz. Biz sabun köpüğü gibi geçip giden başarılarla yetinmek, avunmak istemiyoruz. Yere sağlam basıyoruz, adımımızı sağlam basıyoruz. ve kalıcı seviyelere ulaşıp, seviyeleri sürekli yükseğe çekmenin mücadelesini veriyoruz.''

''KARŞILIĞI OLMAYAN MİLYONER İLE ALDATTILAR''

Kısa vadeli hesapların bu ülkeye her zaman kaybettirdiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Sadece kendi iktidar dönemini hesaplayan, bütün hedefleri bir sonraki seçime kadar olan hükümetlerin geçici iyileştirmeler sağladı. Ardından bu millete ağır faturalar ödettiler. Türkiye'nin taşıyacağı çok daha ağır vaadlerle halkın huzuruna gelip, hesap kitap yapmadan bol keseden dağıtanlar oldu. Arkalarında telafisi, tamiri zor enkazlar bırakarak siyaset sahnesinden çekilip gittiler. Karşılıksız paralar bastılar ve bu paralar basılırken hiçbir şey düşünmediler. İşte onun için 1 rakamının yanındaki 6 sıfır macarası unutulur bir macera değil. Bakan arkadaşlarım, milletvekili arkadaşlarımı, tüm teşkilatım aslında her zaman anlatması, her zaman işlemesi lazım, Yahu bu 1'in arkasına 6 sıfırı nasıl koydun arkadaş, bunu sormaları lazım. Ama kimse bunu sormuyor. Karşılığı olmayan bir milyoner, bununla aldattılar bizi. Yıllarca bununla aldandık. Onun için 3 haneli enflasyonlar gördü bu ülke. Bunlar bizim cebimizde ne var ne yok alıp götürüyor. Onun için çarşıda bir şey alacağın zaman satın alma gücün kalmamıştı. Böyle bir noktadaydık. İşte AK Parti farkı bu. Lütfen buna dikkat edin. Biz Haziran ayındaki seçimlere yönelik hedeflere yönelmiş ve bu hedeflerini çok açık net ortaya koyarken, asla bir seçim ekonomisi yapmayan partiyiz. Biz, 2016 seçimlerine yönelik 4 yıllık hedefler de koyan parti değiliz. Biz şimdi 2023'ün hedeflerini belirleyen bir partiyiz. Biz uzun vadeli, geniş bir ufukla, geniş bir vizyonla düşünüyoruz. Şimdiden Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümüne ait hedefleri belirliyoruz. Bunu da peyder pey açıklayacağız. Seçim beyannamemizde bunları göreceksiniz. Neler yapılacak yol haritasını göreceksiniz.''

''HAKKARİ'DEKİ YAVRUMUZUN ÜNİVERSİTE OKUMASI İÇİN...''

160 bin derslik kazandırdıklarını, üniversite sayısını 76'dan 156'ya çıkardıklarını ifade eden Erdoğan, ''(Bazıları ne gerek var?) dedi. Biz öyle bakmadık, 360 derece bakıyoruz. Hakkari'deki yavrumuzun üniversite okuması için önünü açıyoruz. (Benim ilimde üniversite var, ben okumak için Ankara, İstanbul şansını yakalayamam ama hiç olmazsa ilimdeki üniversiteye girebilme şansını yakalayabilirim)'' dedi.

Başbakan Erdoğan, yurtlardaki yatak kapasitesini 60 bin artırdıklarını ifade ederek, ortaöğretimde okuyan çocuklara verilen ücretler ile üniversite burslarını artırdıklarını söyledi. Erdoğan, ''Hani diyorlar ya 'yolsuzluk var...' Eğer bunların söylediği yolsuzluklar bu ülkede olsaydı, 12 bin 300 kilometrelik o yolları, havaalanlarının pistlerini ve terminallerini, barajları, derslikleri nasıl yapacaktık? Bizden önce gelenler, o hortumlar şebekelerin cebinde olduğu için bir şey yapamıyorlardı ama o hortumlar şimdi üniversite gençliğinin cebine girdi, yatırımlara döndü'' diye konuştu.

Bin 807 yeni sağlık tesisi yaptıklarını bildiren Erdoğan, sağlıkta büyük bir dönüşüme imza attıklarını söyledi. Erdoğan, arabaların çıkmadığı yerlere paletli ambülanslar, ambülans helikopterler gönderdiklerini kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aile hekimliği uygulamasını başlattıklarını ve 130 yeni adliye sarayı açtıklarını belirtti. ''Merdiven altında adalet dağıtma gayreti geride kaldı'' diyen Erdoğan, adalet sarayları, iktidarlarına kadar toplam 550 bin metrekarelik kapalı alana sahipken, sadece İstanbul Çağlayan ve Kartal'daki adalet saraylarının kapalı alanının yaklaşık 700 bin metrekare olduğunu bildirdi. Erdoğan, 27 adalet sarayının inşaatının devam ettiğini ve yapılan adalet saraylarının da batı standartlarının üstünde olduğunu söyledi.

''CUMHURİYET TARİHİ BOYUNCA YAPILANDAN 4 KAT FAZLA''

Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan adalet sarayının 4 katından fazlasını, sadece son 8 yılda gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

''Türkiye genelinde TOKİ eliyle.... Anayasamızda 'Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir' demiyor mu? Bugüne kadar gelen iktidarlar, sosyal devlet anlayışını hiç hatırladılar mı, böyle bir uygulamayı hiç duydunuz mu? Hayır. Sosyal devlet anlayışı ile ilgili bir adım attığınız zaman, hemen yaftayı yapıştırıyorlar; 'oy almak için bunu yaptılar'. Biz görevimizi yaptık. 470 bin konutun inşaatını devam ettiriyoruz. Bunların 340 bini sahiplerine teslim edildi. Bu konutların içerisinde yoksul olanlara, imkanı olmayanlara yönelik yapılanlar var, Roman kardeşlerimiz için yapılanlar var.

Biz istiyoruz ki şehirlerimizin kentsel değişim ve dönüşümü de gerçekleşsin. Bakın, 'başarılı olduk' demiyorum. Niye? Çünkü, vatandaşımla bu konuda henüz anlaşamıyorum. Oturduğu yer ne kadar kötü olursa olsun oradan çıkmak istemiyor. 'Biz size daha güzel konutlar yapacağız' diyoruz, 'gelin şuraları değiştirelim' yok. Oturduğu yerden neticesi ne olursa çıkmak istemiyor. Bunun için de valilerimize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza çok büyük görev düşüyor. Beraber bunu yapacağız, şehirlerimizi daha modern hale getireceğiz. İnsanca yaşamanın erdemine bütün vatandaşlarımızı kavuşturmamız, ulaştırmamız lazım.''

''81 İLDE DOĞALGAZ OLACAK''

Başbakan Erdoğan, 8 yıl önce sadece 9 ilde doğalgaz varken, şimdi 66 ilde doğalgaz olduğunu belirterek, ''81 ilde doğalgaz olacak, hedefimiz bu. Niye? İstiyoruz ki Ayşe Bacı düğmeye bastığı zaman sıcak suyu aksın, evi ısınsın. Apartmanın en altından kömür taşıma işlerini falan geride bırakalım'' dedi.

Türkiye'nin enerji hatları haritasını da değiştirdiklerini ifade eden Erdoğan, tarıma verdikleri destekler, inşa ettikleri barajlar, sulama kanalları, yeşil alanlarla Türkiye'nin tarımsal üretim, sulama haritasında da değişiklik yaptıklarını bildirdi.

''Tüm bu hizmetlerimiz, eserlerimiz sayesinde, bugün Türkiye haritası geçmişe göre çok daha zengin ve güçlü; sınırlarımız geçmişe göre çok daha korunaklı'' diyen Erdoğan, Türkiye'nin karayolları, denizyolları, havayolları haritası ile eğitim, adalet sağlık ve emniyet haritası hızla değişirken sınırlarının güç kazandığını ve itibarının arttığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''Sadece Türkiye'nin haritasını zenginleştirmekle kalmadık, Türkiye'nin Avrupa'daki ve dünyadaki konumunu güçlendirdik. Bir dünya haritası üzerinde Türkiye'yi parlayan bir yıldız, yükselen bir ekonomi, huzur ve istikrar coğrafyası olarak yeniden çizdik'' diye konuştu.

Erdoğan: 2010'da psikolojik eşiği aştık Yorumları