Sözleşmeli memura üniversite müjdesi   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-30-2010 (16:54)   Son Mesaj: 12-30-2010 (16:54)    Cevap: 0    Gösterim: 883  

12-30-2010

Sözleşmeli memura üniversite müjdesi

Sözleşmeli memura üniversite müjdesi

Türk Sağlık-Sen, açtıkları dava sonucunda mahkemenin, üniversiteyi kazanan sözleşmeli memurun üniversitenin olduğu şehre tayin edilmesine hükmettiğini bildirdi.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Türk Sağlık-Sen tarafından Kars Kafkas Üniversitesi Hemşirelik Lisans bölümünü kazanan Ankara'da çalışan sözleşmeli üyenin öğrenim durumundan tayininin reddedilmesi üzerine, Ankara 9. İdare Mahkemesi'nde dava açıldığı belirtildi.
    Davayı görüşen mahkemenin, eğitim hakkının ''anayasal hak olduğuna'' dikkat çekerek, sözleşmeli memurun Kars'a tayin edilmesi gerektiğine hükmettiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Kararda, kadrolu memurların eğitim nedeniyle tayin hakkı varken sözleşmeli memurların çalıştırılmasına dair esaslara göre eğitim mazereti nedeniyle tayin hakkına izin verilmediğinin idare tarafından öne sürüldüğü belirtildi.

Buna rağmen, Anayasanın eşitlik ilkesinin ayni hukuki durumda bulunan kişilere hukuk kurallarının aynı şekilde uygulanması anlamına geldiği ifade edilen kararda, 657'ye bağlı çalışan sözleşmeli memurlarında diğer kadrolu memurlar gibi kamu görevlisi niteliği taşıdığı belirtildi.

Mahkeme kararında, 'Kafkas üniversitesi Hemşirelik Lisans bölümünü kazanan sözleşmeli memurun Anayasa hükmü gereği eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılmaması gerektiği ortadadır' denilerek, sözleşmeli memurun eğitim nedeniyle tayin talebinin kabul edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. İdarenin tayin işleminin reddine ilişkin kararının hukuka ve hakkaniyete uyarlılığının bulunmadığı ifade edilerek, reddedilmesine karar verildi.''

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, karara ilişkin değerlendirmesinde, dava sonucunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, ''Anayasanın açık hükmüne rağmen sözleşmeli memurları Bakanlar Kurulu kararı ile eğitim hakkından yoksun bırakılması hukuktan geri dönmüştür. Mahkeme sözleşmeli memura eğitim için tayin hakkını tanımıştır. Karar emsal olarak algılanmalı ve hükümet bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak sözleşmeli memurların bu mağduriyetini sonlandırmalıdır'' dedi.

Sözleşmeli memura üniversite müjdesi Yorumları