Öğrencilerden yağlı-yumurtalı eylem   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 12-28-2010 (17:54)   Son Mesaj: 12-28-2010 (17:54)    Cevap: 0    Gösterim: 592  

12-28-2010

Öğrencilerden yağlı-yumurtalı eylem

Öğrencilerden yağlı-yumurtalı eylem

Fen, edebiyat ve ilahiyat fakültelerinden pedagojik formasyonun kaldırılmasını, öğrenciler, yağda yumurta yiyerek protesto etti.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Fen, Edebiyat ve İlahiyat Fakültesi öğrencileri, Eğitim-Sen'in açtığı, ''pedagojik formasyonun fen, edebiyat ve ilahiyat fakültelerinde lisans öğrenimi sırasında verilmesi kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali'' davasını onaylayan Danıştaya karşı, yumurtalı protesto eylemi gerçekleştirdi.
    İÜ Fen-Edebiyat Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, ellerinde taşıdıkları pankartlarla, öğretmen olmalarına engel oldukları gerekçesiyle, Eğitim-Sen ve Danıştay aleyhine sloganlar atarak, Beyazıt Meydanı'na yürüdü.

''İlla yumurta mı atmak lazım?'' pankartı taşıyan öğrenciler, yanlarında getirdikleri piknik tüpünü yaktı ve tavada kızarttıkları yağa yumurta kırdı.

Yumurtayı yiyen öğrenciler, Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun sözlerine gönderme yaparak, ''Bakın biz yumurtayı atmayıp yedik. Artık zihnimiz çalışıyor. Elimizden alınan formasyon hakkını geri istiyoruz'' dedi.

İÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü temsilcisi Diren Çakılcı, pedagojik formasyon hakları ellerinden alınan öğrenciler adına bir basın açıklaması yaparak, ''Ancak belirli koşulları taşıyan öğrencilerin kabul edildiği pedagojik formasyon eğitiminin, Danıştay tarafından verilen bir kararla elimizden alınması, açıkça hak ve nesafet kurallarına aykırılık teşkil etmektedir'' dedi.

Fen, Edebiyat ve İlahiyat Fakültesi öğrencilerinin kendilerine verilen hakka güvenerek formasyon derslerini aldığını ifade eden Çakılçı, eşitlik ilkesinin zedelenmesi kaygısıyla verilen kararın, binlerce öğrencinin kazanılmış hakkını ihlal ettiğini kaydetti.

Çakılcı, eylemi, sadece haklarını geri alabilmek için gerçekleştirdiklerini belirterek, taleplerini şu şekilde sıraladı:

''YÖK'ün, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi ve elinden gelen çabayı göstermesi, Danıştay ve Eğitim-Sen'in öğrencilerin haklı taleplerine duyarsız kalmaması, bununla birlikte devlet yetkililerinin girişimlerde bulunarak binlerce öğrencinin mağduriyetini gidermesidir.''

Eyleme destek veren İÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cengiz Çakmak, öğrencilerinin öğretmenlik haklarının ellerinden alındığını söyledi.

Çakmak, inançlar üzerinden özgürlüklerin kısıtlanmasına karşı olduğunu belirterek, ''Anladığım kadarıyla bazı görüşler, çocukların eğitim hakkını inançları üzerinden kısıtlamaya çalışıyor. Eğitim fakültesindeki çocukların eğitim hakları hiçbir nedenle gasbedilemez. Ayrıca, öğretmen olmak için aldıkları formasyon paralı olamaz'' dedi.

Öğrencilerden yağlı-yumurtalı eylem Yorumları