Yumurtacılar daha fazla sattı ama zarar etti   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 12-18-2010 (11:19)   Son Mesaj: 12-18-2010 (11:19)    Cevap: 0    Gösterim: 457  

12-18-2010

Yumurtacılar daha fazla sattı ama zarar etti

Yumurtacılar daha fazla sattı ama zarar etti

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Genel Koordinatörü Hüseyin Sungur, bu yıl iç satış ve ihracatın artmasına karşın, plansız üretim nedeniyle sektörün zarar ettiğini belirtti.

Sungur, yaptığı açıklamada, yumurta sektörünün çok sayıda modern üretim tesisi, üretim kapasitesi ve bilgi birikimi ile dünya yumurta üretiminde 10. sırada yer aldığını hatırlattı. Sektörün, 2006'da yaşanan kuş gribi salgını sonrası, hızla örgütlenerek hem krizi aştığını hem de üretim kalitesinde ve ihracatta önemli mesafeler katettiğini kaydeden Sungur, şu bilgileri verdi:
    ''Ne var ki 2009 yılının son aylarından itibaren yem maliyetlerinin artması, plansız büyüme, yumurta fiyatlarının iç ve dış pazarda düşmesi ve köy yumurtası üretimindeki artışlar, sektörü krizin eşiğine getirdi. Tüketim ve ihracat artışına rağmen, yumurta sektörünü 2010 yılında yaklaşık yüzde 20 oranında zarar etti. Sektördeki geçmiş 4 yıldaki olumlu hava büyümeyi tetikledi ve plansız üretim artışı fiyatları aşağı çekti.''

Sungur'un verdiği bilgiye göre, 2009 yılında 12 milyar adet olan yumurta üretimi, yaklaşık yüzde 17 artarak 14 milyar adete yükseldi. Yem ve yumurta maliyetlerinin, bu yıl, geçen yıla göre ortalama yüzde 10 arttığını belirten Sungur, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''2009 yılında yumurta yeminin ton fiyatı, aylara göre 580-660 lira arasında bir fiyat seyri izleyerek ortalama 607 lira oldu. Bu yıl ise 630-690 lira arasında değişen fiyatlar ortalama 658 lira düzeyinde gerçekleşti. Yumurtanın ortalama maliyeti ise 12,3 kuruştan, 13,10 kuruşa yükseldi.

Buna karşın, geçen yıl ortalama 14,5 kuruş olan duble (66 gr üstü) yumurtanın fiyatı, bu yıl ortalama 12,9 kuruşa düştü. Geçen yıl, 100,2 milyon değerinde 71,4 ton yumurta ihraç edilmişti. Bu yıl Kasım ayı sonu itibariyle yumurta ihraç miktarı 118 bin 112 tona, ihraç geliri de 138 milyon dolara yükseldi. Yumurta ihracatında artış olmasına rağmen aynı dönemde yumurtanın ortalama kg ihraç fiyatı, 1,41 dolardan 1,16 dolara geriledi.''

Yumurta fiyatlarının Nisan ayından itibaren düşüş eğilimine girerek maliyetlerin altına indiğini, daha sonraki aylardaki artışların da sektörün toparlanmasına yetmediğini vurgulayan YUM-BİR Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, yumurta sektörünün, iç tüketimin ve ihracatın artmasına rağmen yılı zararla kapattığını açıkladı.

Sungur, zararın, yem maliyetlerinin artması yanında sektörün plansız büyümesi, yumurta fiyatlarının iç ve dış pazarda düşmesi ve köy yumurtası üretimindeki artıştan kaynaklandığını belirterek, yeni yatırımlar devam ettiği sürece 2011 yılının çok daha zor geçmesinin öngörüldüğü görüşünü dile getirdi.

Yumurtacılar daha fazla sattı ama zarar etti Yorumları