Alanya'ya vakıf üniversitesi tasarısı Meclis'te   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-08-2010 (17:49)   Son Mesaj: 12-08-2010 (17:49)    Cevap: 0    Gösterim: 494  

12-08-2010

Alanya'ya vakıf üniversitesi tasarısı Meclis'te

Alanya'ya vakıf üniversitesi tasarısı Meclis'te

Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Hatice Tahire Hanım Vakfı tarafından Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı TBMM Başkanlığına sunuldu.

Üniversite, Turizm, Mühendislik, Sanat ve Tasarım, Yabancı Diller fakülteleri ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler enstitülerinden oluşacak.
    Tasarının gerekçesinde, ''2008-2009 eğitim-öğretim yılında üniversitelerin açıköğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans ve lisanüstü programlarında eğitim gören toplam 1 milyon 746 bin 534 öğrencinin 166 bin 157'sinin vakıf üniversitelerinde eğitim-öğretim görmektedir. Devlet kaynakları ile değil kendi kaynaklarıyla, kazanç amacı gütmeksizin vakıflar tarafından kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri Türk yükseköğretiminin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturmaktadır'' denildi.

Alanya'ya vakıf üniversitesi tasarısı Meclis'te Yorumları