Kavaf'a göre istihdam edilmenin temel şartı   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 12-01-2010 (14:36)   Son Mesaj: 12-01-2010 (14:36)    Cevap: 0    Gösterim: 530  

12-01-2010

Kavaf'a göre istihdam edilmenin temel şartı

Kavaf'a göre istihdam edilmenin temel şartı

Bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğine işaret eden Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, ''İstihdam edilmenin temel şartı iyi eğitimli olmak'' dedi.

Bakan Kavaf, Denizli İhracatçılar Birliği'nin İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kız Teknik Meslek Lisesinde faaliyete geçirdiği atölyenin açılışına katıldı.
    Kavaf, burada yaptığı konuşmada, bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğine işaret ederek, ''Çağımızda, artık geleneksel usullerle bir takım şeyleri sürdürmek, yapmaya devam etmek mümkün değil. Mutlaka kendimizi çağın gerektirdiği bilgi ve teknolojiyle donatmamız gerekir. Bu da ancak eğitim yoluyla mümkün'' diye konuştu.

Denizli'nin üreten, ihracat yapan bir şehir olduğunu vurgulayan Kavaf, şöyle devam etti:

''Denizli'nin ihracat potansiyelini artırması, daha çok üretmesi ama kaliteli üretmesi, dünya pazarlarında rekabet edebilen standarda ulaştığını biliyorum. Ama rekabet gücünün sürdürülebilir olması açısında kaliteli sürdürülebilir bir üretim sürecinin de devam etmesi gerekir. Bu da ancak sektörün ihtiyacı olan iyi eğitilmiş, mesleki eğitim almış, ara eleman ihtiyacının karşılanması ile mümkündür.''

Türkiye'de 0-18 yaştaki gençlerinin nüfusunun 18.5 milyon olduğunu belirten Kavaf, şöyle devam etti:

''Bu gençler önümüzde ki süreç içerisinde istihdam edilmeyi bekleyen ya da istihdam edilmek üzere hayatın içerisinde yer alacak olan insanlar. Ancak istihdam edilmenin temel şartı iyi eğitimli olmak. Yine istatistikler şunu göstermiştir ki iyi eğitim almış olmak, bir mesleki eğitim almış olmak istihdam edilmeyi diğerlerine göre 10 kat daha artıran bir özelliktir.''

Rekabetinde baş döndürücü bir hızla ilerlediğini söyleyen Bakan Kavaf, sözlerini şöyle tamamladı:

''Çağımızda rekabet edebilmek, sürdürülebilir kaliteli bir rekabeti yakalayabilmek için kendimizi daha donanımlı insanlar olarak üretim süreçlerine hazırlamamız gerekir. Denizli diğer alanlarda olduğu gibi eğitim alanınında da örnek lokomotif bir ilimizdir. Eğitim yatırımlarının yaklaşık yüzde 30'u hayırseverlerimiz tarafından karşılanmış bir ilimiz. 208 okulu eğitim sürecine dahil ettirdik. 538 okulumuzu da kapasitesini artırmak, fiziki şartlarını yeniden iyileştirmek şartıyla eğitim hayatımıza kazandırdık. 807 derslik sayımızı artırarak 7 bin 774'e çıkarttık.''

Kavaf'a göre istihdam edilmenin temel şartı Yorumları