Merkez'in üretim ve istihdam beklentisi   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-25-2010 (11:19)   Son Mesaj: 11-25-2010 (11:19)    Cevap: 0    Gösterim: 606  

11-25-2010

Merkez'in üretim ve istihdam beklentisi

Merkez'in üretim ve istihdam beklentisi

Merkez Bankası, Kasım ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren 1760 işyerinin yanıtladığı İktisadi Yönelim Anketi'nin sonuçlarını yayımladı. Ankette üretim artacak istihdam azalacak. İşte tüm sonuçlar

Merkez Bankası'nın kasım ayına ilişkin İktisadi Yönelim Anketinde yer alan gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bekleyenler lehine seyrin zayıflayarak devam ettiği gözlendi.
    Ankete göre, son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış diyenler lehine seyrin güçlenerek devam ettiği görüldü.

Son üç ayda alınan iç piyasa ve toplam sipariş miktarındaki artış seyrinin güçlenerek sürdüğü, ihracat sipariş miktarında, geçen ay azalış diyenler lehine seyrin, tekrar artış diyenler lehine döndüğü görüldü.

Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişler, ihracat siparişleri ve iç piyasa siparişlerinin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin zayıflayarak sürdüğü belirlendi.

Mevcut mamul mal stoklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmeler de zayıflayarak, devam etti.

GELECEK 3 AYA YÖNELİK DEĞERLENDİRMELER

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacminde artış bekleyenler lehine seyrin zayıflayarak devam ettiği gözlendi.

Gelecek üç aydaki ihracat ve toplam sipariş miktarlarındaki artış beklentilerinin de zayıflayarak sürdüğü, iç piyasa sipariş miktarında ise önemli bir değişme beklenmediği görüldü.

Gelecek üç aydaki toplam istihdam beklentisinin artış eğilimi zayıflayarak sürerken, gelecek on iki aya ilişkin sabit sermaye yatırım harcamalarında artış yönlü seyir güçlenerek devam ediyor.

ÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE 8,4'E YÜKSELDİ

Ortalama birim maliyetlerinde son üç aydaki artış eğiliminin önceki ay sevilerinde sürdüğü, gelecek üç aydaki artış beklentilerin de devam ettiği görüldü.

Gelecek üç ayda satış fiyatlarındaki artış beklentileri zayıflayarak devam ediyor.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi ise geçen aya kıyasla 0,2 puan artarak yüzde 8,4 oldu.

Sanayi dalındaki genel gidişat konusunda iyimserler lehine eğilimin önceki ay seviyelerinde devam ettiği gözlendi.

İçinde bulunduğu sanayi dalı hakkında bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 23,3, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6, görüşünün bir ay öncesine göre değişmediğini belirtenlerin oranı yüzde 70,7 oldu.

Merkez'in üretim ve istihdam beklentisi Yorumları