Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-24-2010 (18:22)   Son Mesaj: 11-24-2010 (18:22)    Cevap: 0    Gösterim: 401  

11-24-2010

Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor

Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor

Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aya, fabrikanın, düşürülen üretim kotası nedeniyle yüzde 70 eksik kapasiteyle çalıştığını söyledi.

Aya, yaptığı açıklamada, Şeker Kurulunca fabrikanın üretim kotasının 60 bin tondan 31 bin tona düşürüldüğünü hatırlattı.
    Düşürülen kota nedeniyle fabrikanın oksijen çadırında yaşam mücadelesi verdiğini ifade eden Aya, ''Oksijen çadırından çıkmamız için kotamızın önümüzdeki kampanya sezonunda mutlaka yükseltilmesi gerek. Yıllık üretim kapasitemiz 99 bin tonken, bugün 31 bin ton şeker üretiyoruz.

Fabrikamız yüzde 70 eksik kapasiteyle çalışıyor. Oksijen çadırından çıkıp, bu şehre ve bu ülkeye kazandıran bir fabrika olmak istiyoruz'' dedi.

Şeker Kanunu'nda bazı yeni düzenlemelerin yapılmasının beklendiğini ifade eden Aya, ''Düzenlemelerin kota ve ekim alanlarında yapılan kısıtlamaların önünü açmasını bekliyoruz.

Bu kanunun sektörün önünü açacak şekilde yeniden düzenlenmesini bekliyoruz. Bu bizim kurtuluşumuz olacak'' diye konuştu.

Adapazarı Şeker Fabrikası, 1999 yılında yaşanan deprem felaketinde hasar görmüş, 7 yıl boyunca kapalı kalmasının ardından 2005 yılında özelleştirilerek Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne (APEK) satılmıştı.

Şeker kotası yüzünden fabrikalar yatıyor Yorumları