Kadıköy 2. Asliye Taraf'a çalışıyor   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 11-12-2010 (18:14)   Son Mesaj: 11-12-2010 (18:14)    Cevap: 0    Gösterim: 564  

11-12-2010

Kadıköy 2. Asliye Taraf'a çalışıyor

Kadıköy 2. Asliye Taraf'a çalışıyor

Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen 43 davanın 39'u Taraf çalışanlarına aitti.

Burhan EKİNCİ'nin haberi
    Emniyet tarafından hazırlanan ve Zirve katliamı ile Ergenekon arasındaki bağlantıyı gösteren "gizli" ibareli raporun Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gizlilik kararı kaldırıldıktan sonra yayımlayan Taraf Gazetesi Muhabiri Burhan Ekinci'ye "gizliliği ihlal"den dava açıldı. Davayı açan savcı hakkında suç duyurusunda bulunan gazeteci Ekinci "Haberimde gizliliğin kaldırıldığını özellikle belirtmeme rağmen savcı bunu görmezlikten gelmiş. Sadece haberin başlığı okuyarak dava açmış" dedi.

Kadıköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi bugün tüm gününü yine Taraf'a ayırdı. Toplam 43 davanın görüldüğü mahkemede 39 dosya Taraf çalışanlarına aitti. Taraf yazarı Roni Margulies, muhabirler Bahar Kılıçgedik ve Burhan Ekinci ile avukatları Veysel Ok bugünkü duruşmada hazır bulundu. Yazdığı yazıda "Sayın Öcalan" ibaresini kullanan ve "suçu ve suçluyu övmek"ten dolayı yargılanan Margulies beraat etti. Amirallere Suikast davasına ilişkin yazdığı haberlerden dolayı hakkında "gizliliği ihlal"den beş ayrı dava açılan Kılıçgedik verdiği ifadede "Bu haberleri iddianame kabul edildikten sonra yazdım. Soruşturma gizliliği ortadan kalktmıştı. Suçlamaları kabul etmiyorum" dedi.

Başlıktan dava açılıyor

Gazeteci Ekinci'ye açılan dava ise Kadıköy basın savcısı Dursun Yılmaz'ın Taraf hakkında açtığı davaların adeta bir özeti. Savcı Dursun, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nce hazırlanan Zirve katliamı ile Ergenekon sanıkları arasındaki bağlantıyı gösteren raporu 20 Şubat 2010'da yayımlayan Ekinci'nin gizliliği ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı.

Oysa Taraf'ta "Zirve katliamında Ergenekon şüphesi" başlığıyla yayımlanan haberinde gazeteci Ekinci, 13 Kasım 2009 tarihli ve 32 sayfalık "gizli" ibareli raporun Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gizlilik kararının kaldırıldığını özellikle belirtmişti. Bugün hakim karşısına çıkan gazeteci Ekinci, davayı açan savcının görevini kötüye kullandığını söyledi. Gizliliği mahkeme tarafından kaldırılan bir raporu yayımlayarak gizliliği ihlal ettiği iddiasının çok saçma olduğunu belirten Ekinci "Yazımın 2. paragrafında raporun gizliliğin mahkeme tarafından kaldırıldığını yazmışım. Savcı haberlerimizin başlığını okuyarak dava açıyor. Görevini kötüye kullandığını düşünüyorum. Hakkında suç duyurusunda bulunmasını talep ediyorum" dedi. Mahkeme, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nden rapor hakkındaki gizlilik kararının kaldırıldığına ilişkin karar örneğinin gönderilmesini isteyerek duruşmayı erteledi.

Kadıköy 2. Asliye Taraf'a çalışıyor Yorumları