Yargıtay'dan töre cinayetinde ilginç karar   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-08-2010 (18:04)   Son Mesaj: 11-08-2010 (18:04)    Cevap: 0    Gösterim: 512  

11-08-2010

Yargıtay'dan töre cinayetinde ilginç karar

Yargıtay'dan töre cinayetinde ilginç karar

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kız kardeşiyle birlikte yaşayan akrabasını öldürdüğü iddia edilen sanığa verilen 25 yıl hapis cezasını, ''töre saikiyle öldürme'' suçundan yeniden yargılanması istemiyle bozdu.

Alınan bilgiye göre, 30 Ekim 2008 tarihinde Gürselpaşa Mahallesi 154. Sokak'ta, kız kardeşi Tuğçe Çavdı ile yaşayan ve akrabası olan Murat Çavdı'yı (37) aralarında çıkan tartışma sonucu bıçaklayarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Veysel Çavdı'ya (29) Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesince verilen 25 yıl hapis cezası, müdahil vekilinin itirazı üzerine Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından bozuldu.
    Yargıtayın, bozma kararında şu görüşlere yer verildi.

''Reşit olan Tuğçe'nin kendisini ilgilendiren davranışlarından dolayı sanığa karşı sorumluluğunun, öldürülenin sanığa yönelik haksız tahrik hükmünün uygulanmasını gerektirecek haksız eylem oluşturan bir söz ve davranışın bulunmadığı, sanığın kız kardeşinin ailesinin isteği dışında öldürülenle yaşamaya başlaması nedeniyle ailesinin ve kendisinin şeref ve namusunun eksiltildiği düşüncesiyle gerçekleştirdiğinin anlaşılması karşısında, sanığın eyleminin töre saiki ile öldürme suçunu oluşturduğu anlaşılmıştır.''

Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle önümüzdeki günlerde yeniden hakim karşısına çıkacak olan sanık Veysel Çavdı, önceki ifadesinde şunları söylemişti:

''Olayı planlayarak gerçekleştirmedim. Olay yerine kız kardeşim Tuğçe Çavdı ile konuşmak amacıyla gittim. Ölen Murat Çavdı evlerinin kapısının önüne çıktığında, 'Kız kardeşin benim malım. Şerefin olsa buraya gelmezsin' demesi üzerine aramızda tartışma çıktı. Benim amacım, kız kardeşimin, Murat Çavdı'nın evine kendi rızasıyla gidip gitmediğini öğrenmekti. Eğer kendi rızasıyla gittiyse resmi nikah yapmalarını isteyecektim. Ancak maktulün tahrik edici sözlerinden sonra boğuşmaya başladık. Bıçağımı rast gele salladım. Böyle olmasını istemezdim. Pişmanım.''

Yargıtay'dan töre cinayetinde ilginç karar Yorumları