İzmit Körfezi'ne sintine akıtanı enseliyor   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-04-2010 (13:57)   Son Mesaj: 11-04-2010 (13:57)    Cevap: 0    Gösterim: 407  

11-04-2010

İzmit Körfezi'ne sintine akıtanı enseliyor

İzmit Körfezi'ne sintine akıtanı enseliyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin çevre koruma çalışmaları kapsamında kiraladığı deniz uçağıyla 2007 yılından itibaren yapılan denetimlerde, denizi kirleten 33 gemi için 1 milyon 228 bin 745 TL para cezası uygulandı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, devriye görevi yapan deniz uçağı sayesinde İzmit Körfezi'nin sürekli denetlendiği, deniz kirliliğine neden olan gemilerin görüntülerinin çekilerek, kirliliğe anında müdahale edildiği belirtildi.
    Yapılan tespitler sonucunda, denizi kirlettiği belirlenen 33 gemi için toplam 1 milyon 228 bin 745 TL para cezası uygulandığı bildirilen açıklamada, 59 kıyı tesisine de idari yaptırım uygulanması için ilgili makamlarla ilişki kurulduğu kaydedildi.

Uçağın, orman yangınlarının erken tespitinde de önemli görev üstlendiği vurgulanan açıklamada, şu bilgiler yer aldı:

''Deniz denetim uçağıyla 2007 yılında 5 aylık dönemde yapılan 90 denetimde 1 gemiye 48 bin 611 TL ceza uygulandı. 2008 yılında yapılan 279 denetimde 20 gemiye 750 bin 827 TL, 2009 yılında ise 274 denetimde 6 gemiye 160 bin 637 TL, bu yıl ekim ayı sonuna kadar yapılan 329 denetimde de 6 gemiye 268 bin 670 TL ceza uygulandı.''

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı'nın görüşlerine de yer verilen açıklamada, denetimler sayesinde denizi kirleten istismarcılara göz açtırılmadığı, Deniz Denetim Uçakları'nın hizmete sokulduğu tarihten bu yana gemi ve fabrikaların denize atık bırakma oranında ciddi düşüş yaşandığı kaydedildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

''Kocaeli Büyükşehir Belediyesince çevre kirliliğinin önüne geçmek için hizmete geçirilen denetim uçağı Türkiye'de ilk ve tekdir. Diğer belediyelere bu konuda örnek olduk. Denetimlerde kirliliğe sebep olduğu tespit edilen deniz araçlarına ceza uygulanıyor, müdahale alanı dışındaki vakalar ise Kocaeli Valiliğine iletiliyor.''

İzmit Körfezi'ne sintine akıtanı enseliyor Yorumları