İşlemciler nasıl yapılıyor?   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-03-2010 (18:43)   Son Mesaj: 11-03-2010 (18:43)    Cevap: 0    Gösterim: 707  

11-03-2010

İşlemciler nasıl yapılıyor?

Her gün kullandığınız bilgisayarın beynini oluşturan işlemcilerin nasıl bir ortamda üretildiğini ve ne derece yüksek bir teknoloji kullanıldığını merak ediyorsanız, bu merakınızı gideriyoruz.

Bir e-posta göndermek, bir web sitesinde gezmek, internet üzerinden video izlemek, oyun oynamak, ses ve görüntü dosyalarını işlemek ve sıkıştırmak gibi şeyler yapmak istiyorsanız bir bilgisayara ihtiyacınız var.

Bir bilgisayarın çalışması için ise, yukarıda saydığımız tüm işlemlerin ardında yatan yazılımsal hesaplamaları saniyeler içinde gerçekleştirebilecek bir işlemciye ihtiyaç var. (İşlemciler Nasıl Üretilir?)

Basitmiş gibi gözüken bu işlemleri yapan işlemcilerin üretiminde ise çok ileri bir teknoloji yatıyor.

Galeriye Ulaşmak İçin Tıklayınız

Yonga üretimi çok yüksek teknooji gerektiriyor

Yüksek Teknoloji Üretim

Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, hazırladığı galeride yonga üretimi için nasıl bir süreç işlendiğini gösterdi

Temiz Oda

İşlemci üretiminde kullanılan silikon yonga plakaları, çok düşük basınçlı odalarda, yoğun mor ötesi ışıkta ve çok çeşitli kimyasal maddelerde işleniyorlar.

Bu ortamlar insan sağlığı için hiç de uygun olmadığından, tüm üretim işlemi tamamen kapalı makinelerde robot kollar tarafından gerçekleştiriliyor.

Temiz odalara verilen hava özel filtrelerden geçiyor

:: Böyle bir üretim merkezinde çalışmak ister miydiniz?

SDN - ShiftDelete.Net

İşlemciler nasıl yapılıyor? Yorumları