Hakkari'de 40 kişilik kursa 527 başvuru   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 11-01-2010 (18:58)   Son Mesaj: 11-01-2010 (18:58)    Cevap: 0    Gösterim: 517  

11-01-2010

Hakkari'de 40 kişilik kursa 527 başvuru

Hakkari'de 40 kişilik kursa 527 başvuru

Hakkari Üniversitesi tarafından hazırlanan ''Büro Yönetiminde Kadın İstihdamı'' projesi kapsamında 40 kadının alınacağı kursa 527 kişi müracaatta bulundu.

Hakkari Üniversitesince, ortaöğretim kurumlarından mezun olduktan sonra iş olanağı bulamayan 18-35 yaş arası kadınlara yönelik hazırlanan proje kapsamında, 80 kadına sekreterlik eğitimi verileceği duyruldu.
    Duyurunun ardından ilk etapta 40 kadının eğitim göreceği kurs için İş-Kur Müdürlüğüne 527 kişi başvurdu. Müracaatların değerlendirilmesinden sonra Çağdaş Yaşam Kız Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO) yemekhanesinde kura çekimi yapıldı.

İş-Kur Müdür Yardımcısı Salih Avcı başkanlığında yapılan kura sonucunda 40 asil ile 20 yedek kursiyer belirlendi.

Müracaatçı sayısının fazla olması nedeniyle görevliler ile kadınlar arasında zaman zaman tartışma yaşanan kura çekiminde, İş-Kur Müdür Yardımcısı Avcı, kadınlardan sessiz olmalarını istedi.

Avcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite tarafından hazırlanan ve Avrupa Birliğince desteklenen proje kapsamında 80 kadına büro yönetimi ve sekreterlik eğitimi verileceğini belirterek, ilk etapta 40 kadının projeden yararlanacağını söyledi.

Kadınların işgücü piyasasına katılımını sağlamak amacıyla hazırlanan projeye yoğun talep olduğunu vurgulayan Avcı, kursa katılacak kadınları kura sonucu belirlediklerini ifade etti.

Avcı, kadınların, 4 ay süresince eğitim alacağını bildirerek, kursun tamamlanmasının ardından hukuk ve tıbbi sekreterlik eğitimi için de 40 kadının kursa alınacağını kaydetti.

AA

Hakkari'de 40 kişilik kursa 527 başvuru Yorumları