Komşu'da 400 bin kişi yoksulluk sınırında   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 10-19-2010 (16:22)   Son Mesaj: 10-19-2010 (16:22)    Cevap: 0    Gösterim: 456  

10-19-2010

Komşu'da 400 bin kişi yoksulluk sınırında

Komşu'da 400 bin kişi yoksulluk sınırında

Yunanistan'da yapılan bir araştırmanın, Atina ile Pire kentlerini kapsayan Attika bölgesinde yaşayan her 11 kişiden birisinin sosyal yardıma muhtaç olduğunu ortaya koyduğu bildirildi.

Yunan basınında yer alan, Atina Üniversitesi tarafından Attika'da yaşayan 1200 kişi üzerinde yapılan ankette, 18 yaşından büyük, her 11 kişiden birinin yani yaklaşık 400 bin kişinin, fakirlik sınırında yaşadığı ve gıda yardımı için sıklıkla sosyal yardım vakıfları ile kiliselere başvuruda bulunduğu kaydedildi.
    Araştırmada, ''Aile yükü'' taşıyan 45-59 yaş aralığında bulunan her 10 kişiden 4'ünün ise yakın aile çevresi dışındaki kişilere de mali yardım için başvurduğu kaydedilirken, yaklaşık 800 bin kişinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla aileden kalma değerli eşyalarını satmak durumunda kaldığı belirtildi.

Ülkedeki ekonomik krizin Yunanlıların günlük yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıklarına değişiklikler getirdiği vurgulanırken, çalışanlar, işsizler, işverenler, çiftçiler, üniversite öğrencileri ve emeklileri kapsayan araştırmanın, katılımcıların yüzde 42,9 oranındaki bölümünün, ekonomik olarak ''zor'', yüzde 33,7 oranındaki kesimin de ''çok zor'' durumda olduklarını ortaya koyduğuna dikkati çekildi.

Ankete katılanların yüzde 14,6 oranındaki bölümü, mali durumunu ''idare eder'' olarak tanımlarken, yüzde 8,8;i oluşturan kesim ise ''rahat'' olarak nitelendirdi.

Bu arada, Yunan medyası ise ülkede bütçe açığının daraltılması çalışmaları çerçevesinde yapılan reformların öngördüğü maaş ve emekli maaşı kesintilerinin halkın büyük bir kesimini dar boğaza sürüklediği değerlendirmesinde bulundu.

Komşu'da 400 bin kişi yoksulluk sınırında Yorumları