ABD'ye yardımlardan 'adını sil' çağrısı   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 10-13-2010 (23:58)   Son Mesaj: 10-13-2010 (23:58)    Cevap: 0    Gösterim: 545  

10-13-2010

ABD'ye yardımlardan 'adını sil' çağrısı

ABD'ye yardımlardan 'adını sil' çağrısı

Aralarında Oxfam, Save the Children ve World Vision gibi derneklerin de yeraldığı 11 yardım örgütü, Pakistan'a yollanan yardım paketlerinden "ABD" logosunun kaldırılmasını istedi. Gerekçe ise hayli çarpıcı..

Amerikan logosu taşıyan yardım paketleri, yardım çalışanlarının güvenliğini tehlikeye atabiliyor.
    Bu hafta Beyaz Saray'a yollanması planlanan mektuba imza atan yardım dernekleri, Pakistan gibi Amerikan karşıtı hissiyatın güçlü olduğu bölgelerde, "ABD" damgalı paketlerle çalışmanın tehlikesine dikkat çekti.

Mektupta ayrıca yardım paketlerinde yer alan zorunlu "Amerikan" logolarının, söz konusu derneklerinin tarafsızlığına gölge düşürdüğü ifade edildi.

Helikopterlerden indirilen yardım paketlerinde yer alan logo sebebiyle Pakistan'da çalışan yardım görevlilerinin hayatlarının riske edildiğini söyleyen dernekler, bu logoların ekonomik ve ideolojik kaynaklı şiddeti kışkırtabileceğini eklediler.

Mektup, Amerikan hükümetine InterAction isimli yardım örgütleri platformu tarafından gönderilecek.

InterAction çatısı altında 160'tan fazla uluslararası yardım örgütü bulunuyor.

"Amerikan logosu yasal zorunluluk"

Güvenlik tehditleri sebebiyle, uluslararası yardım örgütlerinin Pakistan'daki çalışmalarında son yıllarda azalma gözleniyor.

Ancak Amerikan hükümeti, kendilerinden yardım alan örgütlerin Pakistan'a ulaştırdıkları paketlere yerel dillerde yazılmış "Amerikan halkından" mesajıyla, "ABD" logosunu yerleştirmeyi zorunlu tutuyor.

Söz konusu talep mektubu hakkında, Amerikan hükümeti adına bir açıklama yapılmazken, USAID (Amerikan Hükümeti Yardım Bürosu) yetkililerinden Mark Ward, kişisel blogunda konuyla ilgili şu yorumda bulundu:

"Kimi yardım bölgelerinde, bir yardım gönüllüsünün yabancılarla bağlantısının ortaya çıkması, bu kişiyi hedef haline getirebilmekte. Ancak Pakistan'ın güvenlik riski barındırmayan bölgelerinde logo kullanımını sürdürmekteyiz."

Ward ayrıca, yardım paketlerinin damgalanmasının yalnızca yasal zorunluluk olmadığını aynı zamanda yardımlardan faydalananların bu yardımların kaynağından haberdar olmalarını sağladığını ekledi.

Yardım gönüllülerine yönelik şiddet artıyor

Amerikan yardımı helikopterlerle bölgeye ulaştırılıyor

Amerikan yardımı helikopterlerle bölgeye ulaştırılıyor

Mektup Pakistan ve Afganistan'daki yardım gönüllülerinin güvenliğine dair endişelerin arttığı dönemde kaleme alındı.

Geçtiğimiz cuma günü, Afganistan'da Taliban tarafından kaçırılan İskoç yardım gönüllüsü Linda Norgrove, Amerikan askerleri tarafından düzenlenen kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybetmişti.

Save the Children örgütünün Pakistan sorumlusu Mohammed Qazilbash, BBC'ye yaptığı açıklamada Amerikan logolarının özellikle yeniden inşa edilen binalar, sağlık afişleri, taşıma araçları ve kıyafetler üzerinde yer aldıklarında tehlike yaratma ihtimalinin arttığını söyledi.

Qazilbash, Amerikan yetkilileriyle farklı bir promosyon stratejisi üzerinde görüştüklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler, ağustos ayında yaptığı açıklamada Paksitan'da görevli personeline yönelik Taliban tehditlerinin arttığını ve yabancı yardım gönüllülerinin ülkeden uzak durması tavsiyesini dile getirmişti.

Son yıllarda Pakistan'da görev alan yardım gönüllülerine yönelik saldırılar yaşanmış, ancak yaz ayında yaşanan sel felaketinden bu yana benzer saldırılar görülmemişti.

Mart ayında ülkenin kuzey batısında World Vision örgütüne bağlı altı Pakistanlı yardım gönüllüsü öldürülmüştü.

BBC

ABD'ye yardımlardan 'adını sil' çağrısı Yorumları