EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 10-12-2010 (13:38)   Son Mesaj: 01-05-2011 (18:43)    Cevap: 1    Gösterim: 2545  

10-12-2010

EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI

EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI

Ak Parti Meclis Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Erdoğan, emeklilere 1 Ocak'tan itibaren yapılacak zam oranını açıkladı. Bağ-Kur ve SSK'lıların 2011 yılı Ocak ayı itibariyle alacakları zam oranları:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 Ocak ayında emekli aylıklarına yüzde 21.7-4 oranında artış yapılacağını belirterek, en düşük emekli aylığındaki artışın yıllık 80-91 lira arasında olacağını söyledi.
    Erdoğan, AK Parti Grup toplantısında yaptığı konuşmada 2011 yılındaki emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ''Ocak ayında en düşük aylıklara, en az 60 lira olmak üzere, artı yüzde 4 oranında artış yapıyoruz. İlk altı aydaki enflasyona bakılmadan, enflasyon daha düşük oranda çıksa dahi yüzde 4 oranında artış aynen geçerli.

Bir başka ifadeyle 2011 yılının tamamında emekli aylıklarını yüzde 21.7-yüzde 4 oranında artırıyoruz. Rakamsal olarak söylersem, en düşük emekli aylıklarına yıllık 80-91 lira arasında artış sağlıyoruz.'' dedi.

Erdoğan'ın zam oranını açıkladığı sözleri şöyleydi:

EMEKLİ MAAŞLARI ZAMMI

Türkiye genelindeki yaklaşık 7 milyon emeklinin inanıyorum ki gözü kulağı şu anda bu salonda. Emekli zamları özellikle Kılıçdaroğlu tarafından referandum sürecinde istismar konusu yapıldı. 8 yıl boyunca sadece maaşları enflasyon üzerinde artırmakla kalmadık, emeklilerin her alanda çok daha iyi hizmet alabilmeleri için birçok adım atıldı. Sağlıkta yapılanlar... Hastanelerin birleştirilmesi, doktora ve ilaca ulaşımın kolaylaşması bu adımlardan. Fakat tek tük yakaladıkları yanlışları adeta bütünün yanlışıymış gibi gösterme çabasında oldular. Alınan netice vatandaşın bunu yutmadığını gösteriyor.

İstanbul'da yeni açılacak çok lüks bir hastanede bir hasta ziyaretine gittim ve orada diğer hastaları da gördüm. Bunlardan bir tanesi Bingöllü bir işçiydi, zorluklar içinde bir aileydi ve 300 lira kira ödüyordu. Fakat süit bir odada ameliyata hazırlanıyor. Başhekime sordum, dürüst olarak bir şey konuşacağız, 'Bu hastamızdan herhangi bir para alacak mısınız almayacak mısınız?' 'Bana yeminlen bu hastadan bir kuruş alınmayacak' dediler. Biz hastaya telefonlarımızı verdik, para alırlarsa bizi ara diye. Türkiye'de bu tabloları hiç yaşadık mı? Artık devlet hastanelerimizin de kalitesi yükseliyor. Yüksekova'da 150 yataklı lüks bir hastanenin açılışını yaptım. Oralarda hastane yoktu ama bu hastanelerin bile açılışını hazmedemeyen bir siyasi anlayış var. Halk buralara gelmesin diye vatandaşı tehdit eden bir anlayış var. Bunu neyle izah edeceğiz, hani barış gönüllüsüydük? Gerçek ortada, durum bu değil.

Emekli aylıkları bizim dönemimizde 2002 yılına göre enflasyonun çok çok üzerinde artışlar göstermiştir. 2002 sonunda iktidara gelmemizin hemen ardından SSK ve Bağ-Kur emeklilerine seyyanen 100 lira ve 75 lira zam yaptık. 2010'da da enflasyon üzerinde zam yaptık. 2002'den bu yana emekli aylıklarında yüzde 493 oranında artış oldu, reel karşılığı yüzde 180. Bunlar en düşük aylıklara yapılan zamlardır.

1 OCAK 2011 TARİHİNDEN İTİBAREN EMEKLİ AYLIKLARINA YAPILACAK ARTIŞLAR

Geliyorum 2011 yılında emekli maaşlarına yapacağımız zamlara... Düşük aylık alanlara daha yüksek artış temini için ocak ayında en düşük aylıklara en az 60 lira olmak üzere ve artı yüzde 4 oranında artış yapıyoruz.

İlk altı aydaki enflasyona bakılmadan yüzde 4 geçerlidir. 2011 yılının tamamında yüzde 21.7 ile yüzde 4 artırıyoruz. Rakamsal olarak söylersek en düşük emekli maaşına yıllık 80 lira ila 91 lira artış sağlıyoruz.

En düşük maaş alan Bağ-Kur tarım emeklisinin aylığına 80 lira, yıllık yüzde 21.7 oranında zam yaptık. Bu artışla Bağ- Kur emeklisi 511 TL'den 591 TL'ye çıkacak. Bağ-Kur esnaf emeklisinin aylığına ise 86 lira, yani yüzde 16.8 oranında artış yapıyoruz. SSK tarım emeklisinin aylığı 490 liradan 577 liraya ulaşıyor. Yıllık 85 lira, yani yüzde 17 oranında artıyor. SSK işçi emeklisinin en düşük aylığına 91 lira, yani yüzde 14 oranında artıyor. En düşük SSK işçi emeklisinin maaşı 648 TL'den 710 liraya çıkıyor. Temmuz'da da 739 TL'ye çıkacak.

Bu zam oranları bütçeye uygundur ve bütçeye ek yük getirilmesi asla söz konusu değildir. Ülkemizin şartları daha iyiye gittikçe bunu emeklilerimizin maaşlarına azami düzeyde yansıtmaya devam edeceğiz.

Vatandaşıma şunu hatırlatıyorum, 8 yıl önce bu maaşla ne kadar ekmek, ne kadar ekmek, ne kadar yumurta alıyordun, bunun hesabını yap. Asıl ölçü budur."

EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  01-05-2011, 18:43

--->: Emekli maaşı yeni zam oranları

Alıntı:
    isci emekli 2011 maas zammi tablosu-EMEKLİ MAAŞI YENİ ZAM ORANLARI

ben 7210 primden 675 alıyorum primi 3600 olan neden benden yuksek alıyor bunu ögrenmek ıstıyorum....
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci