Cihaner'den Erbil hakkında soruşturma   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 10-08-2010 (16:58)   Son Mesaj: 10-08-2010 (16:58)    Cevap: 0    Gösterim: 477  

10-08-2010

Cihaner'den Erbil hakkında soruşturma

Cihaner'den Erbil hakkında soruşturma

Canlı yayında söylediği sözler nedeniyle Aleviler vatandaşların tepkisisini çeken ve ardından programı yayından kaldırılan Mehmet Ali Erbil hakkında Erzincan, Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, soruşturma başlattı.

Star TV'de yayınlanan Çarkıfelek isimli programda, Erzincan'a yapılan canlı bağlantıda Mehmet Ali Erbil'in ekranın kararması üzerine, Orada ne yapıyorsunuz, mum söndü mü yapıyorsunuz? diye konuşması üzerine Alevi vatandaşların büyük tepkisini çekmişti. Mehmet Ali Erbil hakkında Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, soruşturma başlattı.
    Tepkiler üzerine bir açıklama yapan STAR TV Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek isimli yarışma programının yayından kaldırıldığını duyurdu.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığı STAR TV Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek isimli yarışma programının Erzincanlı bir aileye bağlanarak " Orada ne yapıyorsunuz, mum söndü mü yapıyorsunuz?" sözlerinin sarf edilmesi üzerine reysen soruşturma başlatıldığı öğrenildi.. TCK"nin 216 / 2'nci maddesi gereğince halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alelen aşağılama suçundan resen soruşturma açtığını ifade eden Başsavcı Cihaner, Mehmet Ali Erbil hakkında 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası isteneceğini bildirdi.

Öte yandan dün programın hemen ardından Alevi vatandaşların tepkisini gören Mehmet Ali Erbil, CNNTürk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programına telefonla bağlanarak özür diledi.

Mehmet Ali Erbil, şunları söyledi; "Benim Alevi kesimden binlerce arkadaşım var. Onları rencide edici bir şekilde bu lafı kullanabileceğim nasıl düşünülebilir. Tabii özür dilerim. Onlar benim canım. Nasıl özür dilemem. Ağzımdan onları incitecek laf çıktıysa elbette özür diliyorum. Eğer böyle bir düşünce varsa, yaşamı haram ederim kendime."

haber-24

Cihaner'den Erbil hakkında soruşturma Yorumları