Elektronik pranga hücreleri boşaltacak   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 10-04-2010 (11:37)   Son Mesaj: 02-24-2011 (04:18)    Cevap: 1    Gösterim: 1066  

10-04-2010

Elektronik pranga hücreleri boşaltacak

Elektronik pranga hücreleri boşaltacak

Uzun tutukluluk sürelerine getirilen eleştirilerle ilgili Adalet Bakanı, önemli bir yasa değişikliği hazırlandıklarının müjdesini verdi. Avrupa ve ABD’deki gibi tutuklulara elektronik kelepçeli denetim uygulanacak.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün bir televizyon kanalında katıldığı programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Ceza İnfaz Yasası"nda yıl sonuna kadar değişikliğe gidileceğini belirten Ergin, elektronik kelepçe kullanılmasını da gündeme getirdi. Yaklaşık 3 yıldır süren Ergenekon davası başta olmak üzere birçok davada tutukluluğun yıllarca sürmesi yoğun eleştiriler alıyordu.

1 Ekim"deki Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış konuşmasında da Cumuhurbaşkanı Abdullah Gül, "Tutukluluk sureleri, fiili mahkumiyete dönmesin" uyarısını yapmıştı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin dün "Bu eleştirileri, dikkate alıyoruz. Önemli bir yasa değişikliği hazırlıyoruz" diyerek değişiklikleri söyledi.

Buna göre, ABD ve Avrupa"daki gibi tutuklulara elektronik kelepçeli denetim uygulanacak. Böylece ayak bileklerine takılan elektronik bilezikle zanlıların 24 saat boyunca nerede olduğu izlenecek. Zanlılar ihtiyaç olması halinde çağırılacak. Yeri bilindiği için kaçamayacak. Suçlular için hapis cezası yerine ceza süresi kadar okul, hastane, huzurevi gibi kamu kurumlarında çalışma uygulaması getirilecek.

Açık cezaevlerine nakil kolaylaştırılacak. Elektronik kelepçe ve kamuda çalışma uygulamasının iyice dolan cezaevlerini de büyük ölçüde boşaltması bekleniyor.

NTV

Elektronik pranga hücreleri boşaltacak Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  02-24-2011, 04:18

--->: Elektronik pranga hücreleri boşaltacak

Alıntı:
    elektronik pranga sistemi-Elektronik pranga hücreleri boşaltacak

ne zaman bu ev hapissi gercekleşecek..
    yakinimin eşi suanda 10 yıl alacak..
    kabul etmiyorum..sattı sağlik üründe..esrar cikmiş yüzde2 esrar tespit edilmiş..
    aile perişan..ben saten uyamiyorum.daha henüz 2 yıl oldu evlenli.
    elektorik pranga ciksin artık..
    bu nasil bi adalet.
    sınırlerim bozuldu..
    esrar veya uyuşturucu madde hiç hayattında ne görmüş nede kulanmiş..
    kıbrıs nasil laburatuarda böyle cikar anlam veremiyorum..
    aynı üründe aynı toptanci dan faturli aldik..
    ve burda verdik laburatura istanbulda..öyle bi madde bulanmamiş..
    biz ümitmüs kalmadi..bu nasıl bir adalet..
    maltepe ceza evinde yatıyor..
    üstelik.madde kullananın yanına atmişlar..
    yok böyle bişey..
    eger..bu davanin sonuçu bitmese..gereken insan haklrına gidecem..
    ortalık kötölerle kol geziyor..
    benim arkadaşim bi dürüst ve mükembel karekterile..
    icerde.. nasil kar olmayım..
    sesimi duyan varsa..
    yardim etsinler ..
    Misafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Misafir Ziyaretci