Yalçın Bayer'e 7 bin lira tazminat cezası   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 10-01-2010 (12:17)   Son Mesaj: 10-01-2010 (12:17)    Cevap: 0    Gösterim: 563  

10-01-2010

Yalçın Bayer'e 7 bin lira tazminat cezası

Yalçın Bayer'e 7 bin lira tazminat cezası

Malatya İnönü Üniversitesi(İÜ) Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, bir köşe yazısında kişilik haklarına hakaret ettiği ve gerçek dışı suçlamalar yöneltildiği gerekçesiyle açtığı davada yazar Yalçın Bayer'den 7 bin TL tazminat kazandı.

Prof. Dr. Cemil Çelik'in, Ankara 18. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde, rektörlük seçimleri öncesi 18 Temmuz 2008 tarihli yazısı nedeniyle yazar Yalçın Bayer aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı. Mahkeme heyeti söz konusu köşe yazısında, delillerle desteklenmeyen gerçek dışı bilgilerle suçlamalarda bulunulduğu, haber ve eleştiri sınırları aşılarak kişilik hakları zedelendiği gerekçesiyle Yalçın Bayer'i suçlu buldu. Hürriyet Gazetesi'nde rektörlük seçimleri öncesi yer alan yazısında, Çelik'i kamuoyu önünde küçük düşürülerek, davacı hakkında olumsuz yargılar uyandıracak nitelikte cümleler kullanıldığına kanaat ederek yazarın 7 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.
    Mahkemenin gerekçeli kararında şu ifadeler kullanıldı: "Davacının mesleki geçmişi, akademik kariyeri ile ilgili haber yapılması basının haber verme görevi kapsamındadır. Ancak dava konusu haberde yer alan, davacının bazı yakınlarının adam öldürme, eroin kaçakçılığı gibi suçlara karıştığı, rektörlük seçimleri öncesi bazı öğretim üyelerini tehdit ettiği iddialarını gerekliliği ile ilgili davalı tarafça her hangi bir delil sunulmamıştır. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları, haberin yayın tarihi, davalı gazetenin ulaştığı okuyucu kitlesi dikkate alındığında davalı tarafından 7 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi."

12 Eylül'de gerçekleştirilen referandum sonuçlarını "Aziz Nesin hiç yanılmadı: Evet yüzde 60, hayır yüzde 40" şeklinde değerlendirerek için toplumun tepkisini çeken Yalçın Bayer, söz konusu köşe yazısında Prof. Dr. Çelik hakkında bazı iddialarda bulunmuştu. Bayer, 409 öğretim üyesinin katıldığı seçimlerde 183 oyla birinci çıkan Çelik'in, seçim öncesi akademisyenleri tehdit ettiğini öne sürmüştü.

Yazıda şu ifadeler kullanılmıştı: "Yine seçim propagandası sırasında bazı öğretim üyelerinin, ya kendisi ya da kendisini destekleyen kişilerce açıkça tehdit edildiği de biliniyor."

Yalçın Bayer'e 7 bin lira tazminat cezası Yorumları