Başörtüsü eyleminde 263. hafta   Konuyu açan: alptraum   İlk Mesaj: 09-25-2010 (16:57)   Son Mesaj: 09-25-2010 (16:57)    Cevap: 0    Gösterim: 492  

09-25-2010

Başörtüsü eyleminde 263. hafta

Başörtüsü eyleminde 263. hafta

Sakarya'daki 263. başörtüsü eyleminde okulların ve kampüslerin hâlâ yasaklı alanlar olması “Bir kadını dinî vecibesini yerine getirmekten alıkoymak büyük bir zulümdür.” İfadeleriyle eleştirildi

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 263. basın açıklamasını, şehir merkezindeki Bulvar AKM önünde gerçekleştirdi. Her Cumartesi, saat 12.30"da yapılan eylemde platform adına basın açıklamasını bu hafta İlim ve Hikmet Vakfı"ndan Nihat Bülbül okudu.
    Bülbül, istisnalar dışında birçok alanda başörtüsü yasağının devam ettiğine dikkat çekerek "Bir kadını dinî vecibesini yerine getirmekten alıkoymak büyük bir zulümdür. "Benimle uzlaş, benim onayımı al, ya da benim istediğim şekilde örtün" deme cesaretini nereden alıyorlar? Kim bir başkasının eğitim hakkını gasp edebilir? Kim birini, eğitimini aldığı bir mesleği yerine getirmekten mahrum edebilir? Kim bir kadını, inancına aykırı kıyafet giymeye zorlayabilir, onun ruhunun zedelenmesine sebebiyet verir? Bu yasağı koyanlar, başörtüsünü ve çarşafı ayaklarının altına alıp gösteri yapanlar kendilerinde bu hakkı nasıl görüyorlar? Zulme uğrattıkları insanlar da kendileri gibi bu ülkenin 'eşit vatandaşları' değil mi?" ifadelerine yer verdi.

Başörtüsü eyleminde 263. hafta Yorumları