Köylülerden beğenmedikleri okula boykot   Konuyu açan: Dostane   İlk Mesaj: 09-22-2010 (19:07)   Son Mesaj: 09-22-2010 (19:07)    Cevap: 0    Gösterim: 560  

09-22-2010

Köylülerden beğenmedikleri okula boykot

Köylülerden beğenmedikleri okula boykot

Ağrı'nın Eleşkirt ilçesine bağlı Ramazan köyünde yaşayan vatandaşlar, köy okulundaki fiziki şartların yetersiz olduğu iddiasıyla çocuklarını okula göndermeme kararı aldı.

İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki Ramazan köyünde bulunan 2 derslikli, birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulunda okuyan 45'i kız 170 öğrenci, 2010-2011 eğitim öğretim yılı başlamasına rağmen velileri tarafından okula gönderilmiyor.
    İki öğretmenin görev yaptığı okulda fiziki koşulların yetersiz olduğunu iddia ederek, çocuklarıyla birlikte okul önünde toplanan köylüler, okul binası eğitime uygun hale getirilinceye kadar çocuklarını okula göndermeme kararı aldıklarını belirtti.

Çocukların okula gitmemesinin başka bir nedeninin olmadığını, tek amaçlarının çocuklarının iyi koşullarda eğitim görmesi olduğunu vurgulayan köy muhtarı Turan Sarı, 170 öğrencinin birleştirilmiş sınıflarda eğitim gördüğü okulda, eğitimle alakalı 2 öğretmen dışında hiçbir şey bulunmadığını ileri sürdü.

Okul sorununu yıllardır ildeki tüm yetkililere bildirmelerine rağmen fiziki şartların iyileştirilmediğini iddia eden Sarı, öğrencilerin, okulda eğitim görmesinin mümkün olmadığını bu nedenle de hiçbir velinin çocuğunu okula göndermek istemediğini söyledi.

Sarı, okulun tadilattan geçirilmesi amacıyla köy halkının şimdiye kadar 130 bin lira yardımda bulunduğunu belirterek, yaklaşık 30 bin liralık harcama yapılarak tadilattan geçirilen okulun hala eğitime hazır hale getirilmediğini öne sürdü.

Özellikle kadınların, kız çocuklarını ilçe merkezindeki Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna (YİBO) göndermek istemediğini, bu nedenle yetkililerin sorunun çözümü için harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Sarı, aksi takdirde köy halkının kararından vazgeçmeyeceğini söyledi.

Konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınan Eleşkirt Kaymakamı Mustafa Koç ise okulda gerekli incelemenin yapıldığını ve hazırlanan raporun valiliğe sunulacağını bildirdi.

Köylülerden beğenmedikleri okula boykot Yorumları