Sübyanci evlilikler hiz kesmiyor   Konuyu açan: oguzhan   İlk Mesaj: 03-19-2009 (00:15)   Son Mesaj: 03-21-2009 (20:02)    Cevap: 16    Gösterim: 1924  

03-19-2009

Sübyanci evlilikler hiz kesmiyor

Sübyanci evlilikler hiz kesmiyor
    Endonezya'da, 12 yaşındaki bir kız çocukla evlenmesi ülkede tepkilere yol açan imam, çocukları koruma yasalarını ihlalden tutuklandı.
    Polis, yatılı bir dini okulun yöneticisi olan imam Pujiono Cahyo Widianto'nun (43), birkaç gün süren sorgulamalarının ardından tutuklandığını bildirdi.

Cava eyaletinde ağustos ayında binlerce kişinin önünde evlenen imam, suç işlemediğini çünkü evlilik ilişkisi için kız çocuğun ergenliğe girmesini bekleme niyetinde olduğunu savundu.

Polis, evlilik töreninden kısa süre sonra kız çocuğunu ailesine teslim etti.

İmamın yargılanma sonucu, 18 yaşından önce evliliğin yasak olduğu Endonezya'daki çocukları koruma yasasını ihlalden 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği belirtiliyor.

Sübyanci evlilikler hiz kesmiyor Yorumları

Permalink - Mesaj no 1  03-19-2009, 01:58

--->: Sübyanci evlilikler hiz kesmiyor

...............
    Henna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) Henna Ziyaretci

Permalink - Mesaj no 2  03-19-2009, 02:02

Yazacak yorum da yok buna..

selametle..
    sab?r bunu beğendi.
    mhmt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) mhmt

Permalink - Mesaj no 3  03-19-2009, 18:04

ne diyeyim şimdi ??? düşünüyorum,düşünüyorum,yine düşünüyorum...
    İmam kökten üm den geldiğinden anne yürekli adam demek ise bu ne biçim yürek...
    Bir de sayın oğuzhan haberin imamla alakası olması nedeni ile kaynağı nerden??? merak ettim
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

Permalink - Mesaj no 4  03-19-2009, 19:23

yine mi evlilik... ben mi çok tuhaf bakıyorum evliliğe anlamadım ki.. Birilerinin kültürü buna uymayabilir,olur normaldir... Amma imam hakkaten,dediği gibi düşünmüş ise,bana çok da tuhaf gelmiyor böyle bir evlilik...
    HZ fatıma'yı isteyenler arasında Ebubekir ve ömer var,Allah aşkın aaçın bakın siyeri sadece tahminen bile kaç yaş olabilir aralarında diye...

Art niyetle neyi kullanırsanız zaten yanlış olmaz mı..Ama bizzat yapılan fiile yanlış demek bana,asıl yanlış gelen...

herkese uygun bir evlilik olmayacağı açık,ama birilerinin yapmış olması şu kocaa dünyada bence ne ayıplanacak bişey ne de yanlış bişey...

selam ve dua ile..
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta

Permalink - Mesaj no 5  03-19-2009, 19:44

@el-feta

yorumunuza bişiy ddiyemiycem gerçekten..

ama o mübareklerin evlilikleri çok çok farklıydı.

bu konuyla karıştırılmasa iyi olur diyorum sadece.
    oguzhan ve Henna bunu beğendiler.
    beyza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) beyza

Permalink - Mesaj no 6  03-20-2009, 01:34

emirahmedyasin´isimli üyeden Alıntı
    Bir de sayın oğuzhan haberin imamla alakası olması nedeni ile kaynağı nerden??? merak ettim

buyrun; HABER: Sübyancı Evlilikler Hız Kesmiyor haberi
    emirahmedyasin bunu beğendi.
    oguzhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) oguzhan

Permalink - Mesaj no 7  03-20-2009, 14:15

Bir kaç ayrıntı
    Birincisi haberin verildiği site öyle çokta vah vah yazık olmuş diye haberi vermemiş koyduğu resme bakarmısınız.Ki bugün uzakdoğudaki çocuk tacirlerinin elindeki yetimlere özelturlar düzenleyip giden iş adamı '' çağdaş'' canilerin varlığıda biliniyor.

Sahabi efendilerimizn durumuna gelince:
    Yanış bilmiyorsam araplarda şöyle bir gelenek var yaşı söylerken büluğ çağından sonraki yaşı söylerler.Örneğin kız için dokuz yaşında diyince büluğdan sonraki douz yıl.
    Bunu kendisi Arapların içinde kalmış bir hoca söylemişti.Zannetmiyorum o kadar kadın varken küçük kızları isteseler.
    Ha burda illa 18 yaşı geçicek diye bir şey yok.
    emirahmedyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) emirahmedyasin

Permalink - Mesaj no 8  03-20-2009, 17:50

beyza´isimli üyeden Alıntı
    @el-feta

yorumunuza bişiy ddiyemiycem gerçekten..

ama o mübareklerin evlilikleri çok çok farklıydı.

bu konuyla karıştırılmasa iyi olur diyorum sadece.

o mübareklerin evliliği ile karıştırmayın demişsiniz amenna...

Da... haberdeki adamın kim olduğunu bilmiyoruz ki,hem şu var,bu olay üzerinden art niyetli insandan ziyade,bu tarz evliliklere atıf oluyor genelde..ben de o yüzden yazdım bunu...
    Velev ki aynı yaşta evlenmiş olsun,zihniyet cinsellikse,ya da benzeri birşeyse,yaşıt olan kişi de gelir geçer..Bunun ölçüsü ne ki?..Farkındaysanız açtığınız konu başlığı da bu,sübyancı! evlilik...

selam ve dua ile..
    el_feta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar) el_feta

Permalink - Mesaj no 9  03-20-2009, 21:33

Bu konuda kişinin niyetini okuyamadığımdan yorum yapamıyorum şahsıma uygun olmasa da haramdır diyemem, yanlıştır diyemem sadece Siyer örneğindeki gibi peygamberimiz ile Hz Aişe (r.a) validemizin nikahını düşünün yaşlara bakın detayları okuyun. Kıyas yapılacak insan değil ama İslam dininde kuralların yöntemini benden iyi biliyorsunuzdur. Kuran net bir açıklama sunmuyorsa (ki kesin sunuyor ama biz çözmekten aciz isek) Sünnet i örnek alırız. Sünnette de gerekli örneği bulamazsak icma ile değerlendiririz. (icma = Geçerli sayılan tüm islam alimlerinin ortak kabul ettikleri kural). Burda da yoksa bireysel olarak kıyas ile değerlendiririz ki bu da İslamın sadece 1400 lü yıllara değil kıyamete kadar geçerli bir din olduğuna delalet eder. Kıyas a örnek olarak o zamanlar şarap ile sınırlı olan alkolün rakı viski helal diyenlere karşı kıyası olabilir.. Bu olayı hangi açıdan bakarak yadırgıyor ya da kabul ediyorsanız tekrar düşünün derim. Bunun yanında bir insanı o öyle mi düşünüyordu diye zan altında bırakacak kadar gaflete de düşmeyelim. Zan ile iman gider..
    Selam ile..