Üniversitelilerden "Başörtüsüne Özgürlük" Kampanyası   Konuyu açan: safinaz   İlk Mesaj: 02-07-2008 (17:38)   Son Mesaj: 02-07-2008 (17:38)    Cevap: 0    Gösterim: 758  

02-07-2008

Üniversitelilerden "Başörtüsüne Özgürlük" Kampanyası

Akademisyenlerden Sonra Öğrenciler de, Üniversitelerde Başörtüsünün Serbest Bırakılması için Bir Manifesto Yayımladı.

Akademisyenlerden sonra öğrenciler de, üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılması için bir manifesto yayımladı. İnternet üzerinden mail atarak manifestoya destek veren yüzlerce üniversite öğrencisi başörtüsüne özgürlük istedi.

Son günlerde ülke gündemini en çok meşgul eden başörtüsü tartışmasında kendilernin fikrine başvurulmadığından yakınan üniversite öğrencileri, hareket geçti. Üniversitede özgürlük isteyen öğretim üyelerinin ardından öğrenciler de başörtüsünün serbest bırakılması için imza kampanyası başlattı. Dumlupınar Üniversitesi'nden İsmail Aycan, Doğuş Üniversitesi'nden Ali Rıdvan Aldemir, Maltepe Üniversitesi'nden Alican Aldemir'in başlattığı kampanyaya destek veren öğrenci sayısı birkaç günde 404 kişiye ulaştı. Üniversitelerde başörtüsünün serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler ad, soyadı ve üniversite bilgilerini 'Özgürlük manifestosunu imzalıyorum' şeklinde 'ozgurlukmanifestosu.blogspot.com' sitesindeki maillerden bir tanesine atarak destek veriyor.

Özgürlük Manifestosu'nu oluşturan öğrenciler internet sitesinde ise şu açıklamayı yapıyor: 'Üniversite Öğrencilerinden Kamuoyuna: Bizler üniversite öğrencileri olarak ve geleceğin siyasileri,hukukçuları,eğitimcileri ve bilim adamları olarak son günlerde üniversitelerdeki kılık kıyafet tartışmalarını yakından takip ediyor ve üzüntüyle izliyoruz. Yıllardır yasaklar yüzünden ülkemizde beyinler yok edilmiş ve göç ettirilmiştir. Ulu önder Atatürk'ün hedef olarak belirlediği çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için, üniversitelerimizin dünya çapında başarılar kazanması için kılık-kıyafet yasaklarının ,öğrenci kardeşlerimizin eğitim hakkını engellemeyecek şekilde düzenlenmesini istiyoruz. Demokratik bir ülkeyiz ve bu demokrasinin nimetlerinden faydalanmak her Türk insanının hakkıdır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.' (Cihan Haber Ajansı) 06.02.2008 15:43

Üniversitelilerden "Başörtüsüne Özgürlük" Kampanyası Yorumları