Yaşar Güler (Yaşar Güler Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Yaşar Güler (Yaşar Güler Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 01-12-2017 (04:52)   Son Mesaj: 01-12-2017 (04:52)    Cevap: 0    Gösterim: 8087  

01-12-2017

Yaşar Güler (Yaşar Güler Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Askerler

Korgeneral Yaşar Güler 1954 yılında Ardahan'da doğdu, 1974 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1975 yılında Muhabere Okulu'ndan mezun oldu. 1984 yılına Kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı muhabere birliklerinde takım komutanlığı yapan Korgeneral Güler, 1986 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu, ardından kurmay subay olarak Yurt İçi Batı Bölge Komutanlığı'nda Seferberlik Şube Müdürlüğü, Harekât Başkanlığı ile Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı'nda Plan Ve Program Subaylığı ile Harekât ve İstihbarat Üyeliği, 12'nci Piyade Tümen Komutanlığı'nda Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 12'nci Mekanize Tugay Komutanlığı'nda Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Mebs Daire Başkanlığı'nda Plan ve Konsept Subaylığı, Bosna-Hersek Barış Gücü Görev Kuvveti İkmal Subaylığı, Başbakanlık Askerî Danışmanlığı'nda Kara Proje Subaylığı, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı'nda (Afsouth Napoli/İtalya) Bilgi Sistemleri Başkan Yardımcılığı ve Proje Yönetim Şube Müdürlüğü, TSK Barış İçin Ortaklık Eğitim Merkezi Komutanlığı ve Genelkurmay Eğitim ve Teşkilat Daire Başkanlığı'nda Tatbikat Şube Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2001 yılında tuğgeneralliğe terfi etti.

Tuğgeneral rütbesi ile 10'uncu Piyade Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay Mebs Plan ve Koordinasyon Daire Başkanlığı görevlerinde bulundu, 2005 yılında tümgeneralliğe terfi etti.

Tümgeneral rütbesi ile Mebs Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ile Genelkurmay Eğitim Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü, 2009 yılında korgeneralliğe terfi etti.

Korgeneral rütbesi ile MSB Harita Genel Komutanlığı, 4'üncü Kolordu Komutanlığı ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 30 Ağustos 2013 tarihinden geçerli olarak Orgeneralliğe terfi etti ve Genelkurmay 2. Başkanlığı görevine atandı.

Demet Güler ile evli olan Korgeneral Yaşar Güler'in bir çocuğu var ve İngilizce biliyor.

Latest 5 Biyografi

Yaşar Güler (Yaşar Güler Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları