Kuskonmaz cami ismi nerden gelmekte

Gerçek ismi Şemsi Paşa Camii olan ve diğer adıyla "Kuşkonmaz" olarak bilinen Üsküdar sahildinde bulunan caminin ismine dair ilginç rivayetler var.


1580 yılında yapılan ve bugün hâlâ Üsküdar'ın simgelerinden biri olan bu cami gerçekten görülmeye değer. Boğazın amansız iklimine asırlardır meydan okuyan kimi zaman serin, kimi, zaman ılık, kimi zaman kızgın dalgaların duvarlarını dövdüğü Tarihin en güzel şahidi Boğazın incisi. Söylenenlere göre, camiye "Kuşkonmaz" denmesinin bir başka nedeni de Şemsi Paşa'nın kişiliğiyle ilgili. Fazlasıyla titiz bir kişi olan Şemsi Paşa, Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindeymiş. Zaman zaman şakayla karışık atışırlarmış. Şemsi Paşa bir gün Sokullu'ya, "Sokullu, camiini kuşlar pislemiş" diye takılınca, "Gökyüzüne açık olan her yer kuşların pislemesine müsaittir" cevabını almış.

Mimar Sinan'ın eseri

Şemsi Paşa, cami yaptırmaya karar verince Sokullu'nun sözü aklına gelir. Mimar Sinan'a giderek, "Bana öyle bir yerde cami yap ki üzerine kuşlar pislemesin" der. Mimar Sinan, bütün camilerinde yaptığı gibi iyi bir araştırmadan sonra kuzey- güney rüzgârlarının kesiştiği bu noktayı bulur. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri inceler ve camiyi burada yapmaya karar verir. Şemsi Paşa Camii, Üsküdarlı hayırsever işadamı Yusuf Yılmaz tarafından bir buçuk trilyon harcanarak restore edildi.

Iste o camiden görüntüler

Semsi pasa camisi resimleri