İnançla İlgili Problemlerim Var

Merhaba Arkadaşlar, Orta halli bir ailenin en büyük çocuğu olarak Anadolu'da dünyaya geldim.Orta halli olarak doğdum ama yoksulluk ve sefaletin en alasını yaşayarak büyüdük.Her zaman komşularımız ve akranlarımızdan bir adım ...

Ağaç Şeklinde Aç2Beğeni
  • 1 gönderen gnothi seauton
  • 1 gönderen edibe

1. Alt 05-25-2011, 20:15 #1
    ekşisözlük Mesajlar: 23
    Merhaba Arkadaşlar,

Orta halli bir ailenin en büyük çocuğu olarak Anadolu'da dünyaya geldim.Orta halli olarak doğdum ama yoksulluk ve sefaletin en alasını yaşayarak büyüdük.Her zaman komşularımız ve akranlarımızdan bir adım gerisinden hayatı takip ettik.
    Belki bize gelecek için bir ümit ışığı doğar diye umduk ne de olsa gençtik ama annem bu halden başka hal göremeden yaşlandı.Bana en çok dokunanı da bu.

Atadan babadan kalan bir variyetimizin olmadığını bildiğimden ve içimde biriktirdiğim çocukluğum ve gençliğimin özlemlerini gerçekleştirmek için tek çıkış yolum olan eğitime vargücümle sarıldım ama insanoğlu tek başına bir adada yaşamıyor sosyal bir insan.
    Akranlarımdan eksik kalan yanlarıma aldırmaz sahte tavırlarım,içime her atılan çeltik beni önce dünyanın en yalnız insanı yaparken sonrasında içsel sorgulamalara ve isyana götürdü.

Allah'ın adaleti;insanların doğuştan beri yazgılarının hiç değişmemesi yoksul doğmusa yoksul,zengin doğmuşsa zengin devam etmesi;kötülerin cezalarını çekmemeleri;iyilerin karşılığını görmemesi vs. gibi sorgulamalar sonrasında üniversitedeki bazı arkadaş gruplarının da etkisiyle dini duygulardan tamamen uzaklaştım ve kendimi bu sorgu ve sıkıntılardan iç hesaplaşmalardan kurtardım ve rahatladım.

Ancak çok uzun sürmüyormuş,Allah'ı yok saymak hiç de insanı o kadar da rahatlatmıyor uzun vadede.
    Ama beni yakınlaştırmıyor da.

2. Alt 05-25-2011, 21:17 #2
    reklamzede Mesajlar: 39
    Bu konuda çok bilgili olduğum söylenemez ama inanın bana her yol Allah'a yakın olmaktan kötüdür.Allah'ın işlerinde adaletsizlik olmaz.

3. Alt 06-03-2011, 21:09 #3
    reklamzede´isimli üyeden Alıntı
    Bu konuda çok bilgili olduğum söylenemez ama inanın bana her yol Allah'a yakın olmaktan kötüdür.Allah'ın işlerinde adaletsizlik olmaz.

Ama sözleriniz benim girmiş olduğum çıkmaza açıklama getirmiyor ve beni tatmin etmiyor.

4. Alt 06-04-2011, 21:37 #4
    Hakan41 Mesajlar: 1
    İslam'da Sosyal Adalet SEYYİD KUTUB Okumanızı tavsiye ederim.

5. Alt 06-04-2011, 23:39 #5
    safinaz Mesajlar: 3.348
    Rabbim adaleti ile kullarına muamele etmiş olsa inanın sizde bulunduğunuz halden daha hoşnutsuz olacaktınız.Rahmeti ağır basmaktadır.İyi halde olanlar ve varlık içinde yaşayanlar elbetteki kendi iyiliklerinden ya da Allah'ın adaletsizliğinden diğerlerine göre daha iyi durumda değiller.

6. Alt 06-04-2011, 23:45 #6
    gnothi seauton Mesajlar: 25
    Allah'ın adaleti;insanların doğuştan beri yazgılarının hiç değişmemesi yoksul doğmusa yoksul,zengin doğmuşsa zengin devam etmesi;kötülerin cezalarını çekmemeleri;iyilerin karşılığını görmemesi vs. gibi sorgulamalar sonrasında üniversitedeki bazı arkadaş gruplarının da etkisiyle dini duygulardan tamamen uzaklaştım ve kendimi bu sorgu ve sıkıntılardan iç hesaplaşmalardan kurtardım ve rahatladım.

Ancak çok uzun sürmüyormuş,Allah'ı yok saymak hiç de insanı o kadar da rahatlatmıyor uzun vadede.
    Ama beni yakınlaştırmıyor da.

----------------

zengın zengınlıgı ve ınanclıgı ıle ımtıhana tutulur..fakır ınancıyla...sizce hangısı daha kolay...

hıc dusundunuz mu??

Rabbım ız ne soyluyor...dunya nımetlerı eglence ve susden baska bırsey degıldır...

yanı demek ıstedıgım zengınlık herseye sahıp olmak hıc onemlı degıl...zengıne verılen nımetlerın zengın olan degerını bılemezzse bunun altından kalkamaz...

zengın olursam ınancım artar demek ...karsılık beklmek olur...bu dusunceden Rabbım cumlemızı korunmayı nesıb eyle..

yada soyle dusunun belkı cok nımetlerınız olsa daha fazla kotuluge dusecek olabılecegınızı hıc dusundunuzmu???

her ısın bır hayrı vardır denıyorsa bundakı hıkmet sukretmekdır...bol bol sukredecegız....dunya nımetlerıne sevdalı olmayacagız...

ve sıze tavsıyem efendım...KURAN-I KERIM İ turkce okumanız ve her ayetın manasını cokca dusunmenız...

cıkmazlıkdan ancak aydınlanarak kurtulabılırsınız...

selametle...

safinaz bunu beğendi.
  7. Alt 06-06-2011, 20:36 #7
    Bir zenginin veya herşeyi olan bir kişinin nesi zor ki imtihana tabi olsun!!!

8. Alt 06-06-2011, 23:16 #8
    gnothi seauton Mesajlar: 25
    ekşisözlük´isimli üyeden Alıntı
    Bir zenginin veya herşeyi olan bir kişinin nesi zor ki imtihana tabi olsun!!!

eveet efendım malesef gunumuz dunyasında yetısmıs herseyı maddıyatlık ıcerısinde bakan bırtoplum genclıgı gercegı var...

aslında ınsanları meteryalıst dunya ıle aldatan o kadar cok arac ve gerecler varkı buunların bır cogunu uzerıımzde arabamızda evımızde her yerde görebılırsınız...maddecılık adı altında bızlere o kadar usta ca empoze edılıyorkı..kımse ses cıkartamıyor...cunku bunlar ıhtıyac yasamnın bır geregı olmaz sa olmazları dıye yahut..begenılme begen me gosterıs,sahıp olma artık ne dersenız dıyın...

halbukı bu dunya gerceklerı bunlar degıl...cunku bunlar bızım ımtıhan araclarımız..bu dunyayı dusunen zengınlık ıster..zevk sefa surmek ıster..
    san sohret ıster...

ancak hedefı ahıretın guzellıklerı olan bırey,bu dunyanın suslerı ıcınde avunp durmaz..sahıp oldugu zannettıgı seylerın ıc yuzunu bılır...ımtıhan oldugunu bılır ve hakkını verırı...bu hakkını vermek hem bu dunyada onun malını arttırı hem ahıretını kazanmasına vesıle olur tabıkı ınacıyla bırlıkde....

bu yuzden bız nereden baslayacagız...ılk sahıp oldugumuz göözlerımız le ellerımız ayaklarımızla,ayakkabılarımız pantolonumuzla gömlegımızle sapkamızla,aılemızle,evmızle,ulkemızle topragımzla v.sss

tum bunların içinde bırısının olmadıgını dusunursek...ne demek ıstedıgımı anlmısısnızdır insaallah..

her kapıyı sukretmek acar bunu unutmayın ama cok malım olsun ondan sonra sukretmeyı dusunursenız dunya nımetlerı -havası ıcınde boğulup kalırsınız...hem bu dunyayı kaybedersınız hemde ahıretı efendım...

bu suna benzer...

elınde bır bardak suyu olup da gozu okyonusda olanın gemıye bınmesı sakıncalıdır...

selametle...

9. Alt 06-07-2011, 21:11 #9
    edibe Mesajlar: 1
    benzer sorgulamalara ben de zaman zaman düşüyorum,lakin haktan ayrı olduğum her zan yüreğim acıyla kıvranıyor,hayattaki hiçbirşey bana ona edeceğim bi duadan secdedeki bi gözyaşından çok zevk vermiyo...o bizim içimizde programımızda gizli,ondan gayrı olduğumuz heran tabiki azap verecektir..birkaç gün namaz kılmayın o ateşi yüreğinizde hissedersiniz yaşamanızın anlamı kalmaz...

safinaz bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.