Kerime Nadir Azrak (Kerime Nadir Azrak Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: SURALTI   İlk Mesaj: 12-10-2010 (16:28)   Son Mesaj: 12-10-2010 (16:28)    Cevap: 0    Gösterim: 636  

  12-10-2010

  Kerime Nadir Azrak (Kerime Nadir Azrak Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

  Alt Kategori: Edebiyat


  Cumhuriyet dönemi roman yazarlarından olan Kerime Nadir Azrak, 1917 yılında İstanbul’da doğdu. Mısır Kadısı Şebinkarahisar’lı Hattat Zade Yahya Reşit Efendi'nin torunu Maliyeci Nadir Arzak’ın kızıdır. İlk ve orta öğrenimini çeşitli okullarda tamamlayan Azrak, o tarihte Bebek'te bulunan Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’nden mezun oldu. Yazın hayatına Servet-i Fünun, Uyanış ve Yarımay dergilerinde yayımladığı şiir ve hikâyelerle başladı. Bazı yazıları da Aydabir, Yedigün ve Hayat gibi mecmualarda çıktı.

  Daha çok romanları ile tanınan Kerime Nadir Azrak, sayıları kırka yaklaşan romanlar yazdı ve bu yazdığı bu romanların bir kısmı da film senaryosu haline getirildi ve sinemaya uyarlandı. Romanlarının konularını karşılık görmeyen veya kavuşamayan aşıklar teşkil eden Kerime Nadir, 1984’de 67 yaşında hayata gözlerini yumeu.
  Eklentileriniz
  Kerime Nadir Azrak (Kerime Nadir Azrak Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları