Eric Bogle (Eric Bogle Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: biyografist   İlk Mesaj: 10-30-2010 (14:26)   Son Mesaj: 10-30-2010 (14:26)    Cevap: 0    Gösterim: 637  

  10-30-2010

  Eric Bogle (Eric Bogle Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

  Alt Kategori: Sanat


  Ululararası ünlü folk şarkıcısı Eric Bogle, 1944'te, İskoçya'da, Edinburgh'un 29 mil , kadar kuzeybatısında, topu topu 5000 nüfuslu Peebles kasabasında doğdu. On altı yaşındayken okulu bıraktı: Dokuz yıl amelelik, barmenlik, ihracat işleri takipçiliği vb gibi değişik birkaç işte yaşamını kazanmaya çalıştı. 1969'de yirmi beş yaşındayken "güneş ve para ülkesi" olarak öyküleri anlatılıp duran Avustralya'ya göç etti ve ablasının oturmakta olduğu Canberra'ya yerleşti.

  Eğitimini tamamlayarak Fyshwick'te bir inşaat alanında amele başı olarak kendine iş buldu; birkaç yıl muhasebeci olarak çalıştı. Müzik alanındaki kariyerine Avustralya'da kavuştu. Canberrâ da folk müziği çevresini uzun süre araştırdı, sonunda Colin McJanet, Bob Rummery ve Bob Mclnnes topluluğu içinde yer aldı. Güney Avustratya'da Adelaide'e yerleşti. Kendisiyle yapılan bir söyleşide şöyle diyor:

  "On yedimde beni folk müziğine iten politika oldu. Benim içimde duyduğum şeyleri, folk müziği dile getiriyordu. İskoç müziğine folk müziği aracılığıyla ulaştım. Rock müziği, o günlerde, söyleyecek bir şeyleri olmayan Tin Pan Alley döküntüleriyle dolup taşıyordu, Halkın sesi ise, folk müziği ile geliyordu. Size ulaşan, sizi saran, halkın müziğidir. Ben işçi sınıfının şarkılarını, örneğin jüt fabrikalarının emekçi şarkılarını söyleyen Jeannie Morrison'u severdim." 1971'den beri şarkılar yazmaya koyulan Eric Bogle,en çok ün"kazanacak şarkısı And the Band Played Walzing Matilda'yı, 1972'de Canberra'da ANZAK Günü'nde yaşlı Gelibolu muhariplerinin geçit törenini seyrettikten sonra yazdı. Şarkıyı kendisi çalıp söyledi, ama plağını yapmadı. 1976'da İrlanda'da, Clancy Kardeşler'in seslendirdiği, The Band Played Walzing Matilda liste başı oldu.

  Bogle, kendisi ile yapılan bir konuşmada şunları söylüyor. "Yazmıştım ama pek beğenmemiştim. Sekiz kıta uzunluğundaydı. Söylemesi on beş dakika sürüyordu; insanlar uyuyup kalıyor, bir sürü insan da tuvalete gidiyordu. Yeniden gözden geçirdim ve "Yahu, bunu söylemişim ya, bir daha ne diye söylüyorum ki?" diye kendi kendime söylenip durdum. Şarkı sözü yazımında aldığım ilk ders şudur: Neyi anlatmak istiyorsan onu yaz ve bunu mümkün mertebe en az sayıda kıta içinde
  söyle. Şarkının sözlerini beş kıtaya indirdim."

  Bogle, ırklar arasındaki eşitlik konusundaki etkinliklerinden ötürü bir süre önce Avustralya Madalyası ile ödüllendirilmişti. Bunun tam ne zaman olduğunu hatırlamıyor ama, bir boyunbağı almak zorunda kaldığını çok iyi hatırladığını söylüyor.
  Eklentileriniz
  Eric Bogle (Eric Bogle Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları