Yasir Abd Rabbu (Yasir Abd Rabbu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: SURALTI   İlk Mesaj: 01-12-2017 (06:04)   Son Mesaj: 01-12-2017 (06:04)    Cevap: 0    Gösterim: 2132  

  01-12-2017

  Yasir Abd Rabbu (Yasir Abd Rabbu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

  Alt Kategori: Toplum


  Ebu Beşşar olarak da bilinen Yasir Abd Rabbu 1944 yılında Yafa ’da doğmuştur. Kahire Amerikan Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi bölümü mezunudur. 1968’den beri FK֒nün sol kanadından bir grup olan Filistin Özgürlük ve Demokratik Cephe’sinin kurucu üyesi olan Rabbu, aynı yıl Filistin Ulusal Konseyi’ne FÖDC delegasyonu başkanı olarak üye olmuştur. Rabbu, 1971 yılından beri FKÖ İcra Komitesi’nde bulunmaktadır.

  1990-2000 yılları arasında Filistin Demokratik Grubu (FIDA) başkanlığı yapmıştır. Bir dönem Filistin Enformasyon, Kültür ve Sanat Bakanlığı görevini yürütmüş olan Rabbu, bu dönemde basın özgürlüğünün yasallaşmasını sağlamıştır. Yıllık Filistin Kültür ödüllerinin kurucusudur. Özel radyo ve televizyonlar kurulmasını teşvik ederek, basın üzerinde
  devlet müdahalesininin azaltılmasını sağlamaya çalışmıştır.

  Abd Rabbu 2003 yılında eski İsrail Adalet Bakanı Yossi Beilin ile birlikte Cenevre Anlaşması çerçevesinde Cenevre Girişimi Platformunu kurmuş ve bu platformda İsrail-Filistin çatışmasının son bulması için iki devletli çözüm önerilmiştir. İlk uzlaşma çağrısı yapanlardan birisi olan Abd Rabbu, 1967 sınırlarına dayanan, Doğu Kudüs’ün başkent olduğu bir Filistin devleti kurulmasını ve İsrail’in bu durumda tanınabileceğini söylemektedir.

  Yakın zamanda yaptığı bir açıklamada İsrail’in yerleşimleri durdurmadığı sürece Filistin’in müzakere masasına dönmeyeceğini belirtmiştir.

  Hamas’ı “aşırı dinci bir hareket” olarak gören Abd Rabbu, aşırı söylemlerin çözüm getirmeyeceğini savunmaktadır.
  Eklentileriniz
  Yasir Abd Rabbu (Yasir Abd Rabbu Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları