Prof. Dr. İbrahim Uslu (Prof. Dr. İbrahim Uslu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Prof. Dr. İbrahim Uslu (Prof. Dr. İbrahim Uslu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)   Konuyu açan: Yes Man   İlk Mesaj: 01-12-2017 (04:49)   Son Mesaj: 01-12-2017 (04:49)    Cevap: 0    Gösterim: 834  

01-12-2017

Prof. Dr. İbrahim Uslu (Prof. Dr. İbrahim Uslu Kimdir? - Hakkında - Hayatı)

Alt Kategori: Egitim

Prof. Dr. İbrahim Uslu 1955 yılında Bodrum’da doğdu. Nazilli Öğretmen Lisesini (devlet parasız yatılı) birincilikle bitirdi. B.Sc, M.Sc., Ph.D. eğitimini Ortadoğu Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Ayni bölümde öğrenci asistan ve araştırma görevlisi olarak bir süre çalıştı.

1985 yılında göreve başladığı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nda (TAEK) Mühendis, Radyasyon Sağlığı ve Güvenliği (RSGD) Daire Başkanı ve Merkez Müdür Yardımcısı görevlerinde bulundu. Amerika Birleşik Devletleri, "Oak Ridge National Laboratuarı"nda (ORNL) ve Macaristan'da Radyasyon Güvenliği alanında çalışan bir Enstitü olan “National Research Institute for Radiobiology and Radiohygiene” kuruluşunda ziyaretçi bilim adamı olarak çalıştı ve ORNL bünyesinde Martin Marietta Energy Systems şirketinde danışman (radyoaktif atık uzmanı) olarak görev aldı.

Ulusal ve Uluslararası çalıştay, panel, konferans ve kongrelerin düzenlenmesinde bilim kurulu üyesi ve düzenleme kurulu üyesi olarak aktif görev aldı. Ayrıca TAEK Yardımlaşma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Eğitim Çevre Koruma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1999 yılında Nükleer Bilimler Doçenti unvanını aldı. 2005 yılında Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesine Profesör olarak atandı. Sn. Uslu aynı zamanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ODTÜ’de Polimer Teknolojileri Enstitüsünde yüksek lisans, Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde de lisans dersleri vermiştir.

2006 yılında Selçuk Üniversitesi Senatosuna Eğitim Fakültesi Senatörü olarak seçildi. Mart 2011 de Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitim ABD'da göreve başladı ve Ekim 2011 de Gazi Eğitim Fakültesi Yayın Kurulu Üyeliğine Fakülte Yönetim Kurulu üyeleri tarafından seçildi. Sn. Uslu Kanada Nükleer Cemiyeti Üyesi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın “Radiation Safety Standard Committee” üyesi, OECD/Nükleer Enerji Ajansının “Committee of Radiation Protection and Public Health, CRPPH” üyesi, “Ulusal Kanser Danışma Kurulu” üyesi, ve Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü “Radyofarmasötik Komisyonu” üyesi olarak mesleği ile ilgili kuruluşlarda aktif görevler aldı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın hazırladığı bir çok kitaba katkıda bulundu ve konferanslarında davetli konuşmacı olarak görev aldı. Nanoteknoloji, nanobiyoteknoloji ve nükleer teknoloji konusunda bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bunun yanısıra kompozit malzemeler ve özellikle yakıt hücreleri ile termoelektrik malzemeler konusunda da bilimsel çalışmalarını sürdürmektedir.

English:

Prof. Dr. İbrahim Uslu was born in Bodrum in 1955. He started his academic career and completed his B.Sc, M.Sc.,and PhD in the Department of Chemical Engineering at the Middle East Technical University (METU). He served as a head of Radiation Health and Safety Department (RHSD) and deputy director of Development of Nuclear Cooperation in Turkish States Center (TUDNAEM) in Turkish Atomic Energy Authority (TAEA). He worked as a visiting scientist in "Oak Ridge National Laboratory (ORNL) and National Research Institute for Radiobiology and Radiohygiene (NRIRR). In 2005 he became a faculty member at Selcuk University in Konya as a professor and he was elected as the senate member of the Education Faculty of Selçuk University. He also gave part time lectures in Polymer Institute of Technology (PIT) in METU and Chemical Engineering Department in Hacettepe University. He still serves in Gazi University as a professor and elected as a member of the publication board of the Education Faculty. He was a member of Canada Nuclear Society (CNS); Radiation Safety Standard Committee (RSSC) of International Atomic Energy Authority (IAEA); Committee of Radiation Protection and Public Health (CRPPH) in OECD/Nuclear Energy Agency; National Cancer Advisory Board of Turkish Ministry of Health, Radiopharmaceutical Regulatory Board of National Drug Administration Department of Turkish Ministry of Health.
    He has authored about 40 technical articles in leading journals and about 30 presentations in international meetings. He contributed many scientific publication prepared by IAEA

Latest 5 Biyografi

Prof. Dr. İbrahim Uslu (Prof. Dr. İbrahim Uslu Kimdir? - Hakkında - Hayatı) Yorumları