MUHAKEME.NET FORUMU

MUHAKEME.NET FORUMU (https://www.muhakeme.net/forum/)
-   Konu Dışı (https://www.muhakeme.net/forum/konu-disi/)
-   -   Kadının Soyadı (https://www.muhakeme.net/forum/konu-disi/2815-kadinin-soyadi.html)

safinaz 02-12-2008 20:22

Kadının Soyadı

Medeni Kanunun 187/3 gereğince;
Kadın, evlenmekle kocasının soyadını alır; ancak evlendirme memuruna veya daha sonra nüfus idaresine yapacağı yazılı başvuruyla kocasının soyadı önünde önceki soyadını da kullanabilir. Daha önce iki soyadı kullanan kadın, bu haktan sadece bir soyadı için yararlanabilir.
Kadınların evlendikten sonra,eşlerinin soyadınıda kullanmalarına dair bu kanun maddesi sizce ne kadar doğru,ne kadar islami?Çocukların babalarının soyadını kullanmaları çok doğal birşeydir.Çünkü soy babadan geçer.Ancak kadınların soyu kocalarından geçmez.Onlarınki de babalarından geçer.Yıllarca islamın kadınları geri bıraktığı ve değer vermediğini her fırsatta dolaylı ya da dolaysız yoldan belirten insanlara ve kadınların haklarını savunma adına çeiştli kadın örgütleri ve feminist gruplarına seslenerek söylüyorum;Sizler islamı çağdışı sayarak,kendinizce kadın haklarını savunmaya çalıştınız ve ileri bulduğnuz medeni kanunuza buyrun bakın!Ne kadar kadına değer veriyor,işte bu ve bunun gibi maddeleri değiştirme gayretindesiniz.Kadın fıtratına uygun olmayan miras ve birçok kanunu kabul ederek onlara haksızlık yaptınız.İşte soya islamın bakış açısı;
Bakara suresi 233'e göre;
...Çocuk kendisinin olana yani babaya aittir...
Ahzab suresi 5'e göre;
Onları (evlat edindiklerinizi) babalarına nisbet ederek çağırın; bu, Allah katında daha adildir.8 Eğer babalarını bilmiyorsanız, artık onlar, dinde sizin kardeşleriniz ve dostlarınızdır.9 Hata olarak yaptıklarınız da ise, sizin için bir sakınca (bir vebal) yoktur. Ancak kalplerinizin kasıt gözeterek (taammüden) yaptıklarınızda vardır.10 Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.11

alptraum 02-12-2008 20:24

Dur bir gerile gerile benim hanimim benim soyadimi alir o kadar diyeyim birazdan cevabi yazacam hosuma gitti bu konu:)

safinaz 02-12-2008 20:29

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 5272)
Dur bir gerile gerile benim hanimim benim soyadimi alir o kadar diyeyim birazdan cevabi yazacam hosuma gitti bu konu:)

Sizin kızınızda başka bir erkeğin soyundan geldiğini kabul eder bir şekilde eşinin soyadını alır.Bu kadar basit.:)

kipchak 02-12-2008 20:30

Bence bu konuyu hiç tartışmaya bile gerek yok o kadar :)

safinaz 02-12-2008 20:32

Alıntı:

•●FühreR●•´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 5275)
Bence bu konuyu hiç tartışmaya bile gerek yok o kadar :)

Değil mi kardeşim,kadınlar eşlerinin soyadını alması yanlıştır,bu kadar...:))

kipchak 02-12-2008 20:37

@safinaz
tabikide eşim soyadımı alacak ve tabikide kızımda eşinin soyadını alacak olay bu kadar basit:)

portekizdede daha garip bir uygulama var
herkes 2 soyadlı hem annesinin soyadı,hem babasının soyadı
ama çocuklarına sadece babalarının soyadı geçiyor falan...
artık iş oraya gelirse
adımız soyadımız bir sayfaya sığmaz:)

alptraum 02-12-2008 20:42

Eminim ben söylemeden hanimim can atacak soyadimi almak icin führer kardes senin cift soyisimli oldugunu düsünemiyorum paragraf olurdu mübarek:))

safinaz 02-12-2008 20:43

Hayır söylemek istediğim "soyadı"yani kimin soyundan geldiğinin adı...
Çok mantıksız,kadın eşinin soyadını almamalı ama doğacak çocuklar babalarının soyadını almalı.Çünkü soy babadan geçer,tıpkı eşlerinizin soyu gibi...

kipchak 02-12-2008 20:44

@alptraum
hakkaten çok acayip olurdu öyle
adımız soyadımız öss formuna filan sığmazdı heralde:)

safinaz 02-12-2008 20:45

Alıntı:

alptraum´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 5278)
Eminim ben söylemeden hanimim can atacak soyadimi almak icin führer kardes senin cift soyisimli oldugunu düsünemiyorum paragraf olurdu mübarek:))

Soyadınız kocasıkılıbık mi?:hoho:
Sakın yanlış anlamayın,hani çok heveslenir dedinizde.:hoho:

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:38 .

2000- 2024
Tüm bağışıklıklar ve idelerden bağımsız olan sözcükleri sarfetmeye mahkumdur özgürlük