islam neden tartışılmıyor ?

Merhaba arkadaşalar , Ben oyle çok bir iddam olmadan bir kaç şeye değinmek istiyorum, Dini neden tartışamıyoruz , bence en büyük soru bu olmalı! Bugün dünyanın ileri ve gelişmiş medeniyetleri ...

1. Alt 03-08-2009, 14:15 #1
    hamiyoda Mesajlar: 15
    Merhaba arkadaşalar,

Ben oyle çok bir iddam olmadan bir kaç şeye değinmek istiyorum,

Dini neden tartışamıyoruz, bence en büyük soru bu olmalı!

Bugün dünyanın ileri ve gelişmiş medeniyetleri arasında , kendi dinlerini ,
    teorilerini , evrimi , ve bunun gibi bizde ( islam ) aleminde yasak olan agza alınması bile gunah olan şeyeri tartışıyorlar....

Bilmiyorum izliyormusunuz ben belgesel meraklısı bir adamım , discovery channel , histroy channel , national geography , gibi kanalları takip ediyorum ...

insanlar bu kanallarda kendi dinlerini çok rahatlıkla tartışıyor , yaratılış teorilerini ,adem ve havvayı , nuhun gemisini, isayi , incilin yazarlarını, hatta isa'nın gerçekten var olup olmadıgını tartışabiliyorlar...

Peki islamdaki şiddet niye ? neden en ufak bir sorgulamaya karşı ? Neden tartışamıyoruz? Neden bukadar acımasız ? Neden bukadar tutucu?

Ben boyle konuların , yani islamla ilgli eleştirilerin oldugu kitapların, belgesellerin, neden olmadığını , veya bu tip şeylere neden tahammül bile edemiyoruz ...işte bunu merak ediyorum...

Geçenlerrde islami yayın yapan bir televizyon kanalında bir deniz belgeseline denk geldim , daha önce orjinalini izledigim bir belgeseldi, türkçe çevrisini duyunca gerçekten çok güldüm, dogru düzgün bir belgesele bile tahammülümüz yok .... neden ?

Teşşekürler

2. Alt 03-08-2009, 18:53 #2
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    Bizlerde de tartisma oluyor ve birkac konuda ihtilaf söz konusudur. Bugün hernesekilde olursa olsun kafaniza takilan bir soru oldugu müddetce ögrenmeniz üzerinize farz olur. Bu yüzden dolayi eger böyle bir durum var ise bizlerle paylasabilir ya da baska sekilde arastirip bulabilirsiniz.

3. Alt 03-08-2009, 19:05 #3
    beyza Mesajlar: 2.053
    hamiyoda´isimli üyeden Alıntı
    Merhaba arkadaşalar,

Peki islamdaki şiddet niye ? neden en ufak bir sorgulamaya karşı ? Neden tartışamıyoruz? Neden bukadar acımasız ? Neden bukadar tutucu?[/B]

Teşşekürler

bu cümleler tamamen islamiyeti anlayamama manasını taşır..

Aksine İslamiyet;

İşte bu iki husûsun bağrında yaşanan İslâm, düşünce, yaşayış ve

davranışlarımızın ilâhî nizâmını sağlayan muvâzeneli güzellikler zinciridir.

Akıl, kulak, göz, dil ve gönül arasında ulvî rabıtalar kurarak Allâh’a uzanan bir yoldur.

Ondaki yüce ve sırlı incelikler, bir rahmet olarak taşa dahî damlasa,

onu topraktan daha yumuşak bir gönül hâline getirir.

Ancak ondan uzak gönüllerse, gaflet çöllerinde kuruya kuruya taş kesilmiş demektir.

Bu hâlden kurtuluş da, yine İslâm iledir.

İslâm, fikrî, kavlî ve fiilî bakımdan insanı en güzel şekilde

yoğurup kemâle erdiren ve karanlıklardan nûra çıkaran seâdet fecridir.

Yâni o, alçakta olanları yükseltip zirveleştiren bir müessirdir.

Bir toprak gibidir ki,

kendisine teslîm olan nice çürük dal ve budak parçalarından,

hattâ teressübattan dahî gözleri ve gönülleri okşayan nâdîde güller,

menekşeler, lâleler ve zambaklar yetiştirir.

Basit ve sıradan kulları mümtaz hâle getirir.

Hilkatleri aslî hâllerine çevirerek güzelleştirir.

İnsan ve kâinatın sırlarının sermâyesi odur.

(Osman Nuri Topbaş Hocaefendi)

Henna ve AsMhA bunu beğendiler.
  4. Alt 03-08-2009, 19:46 #4
    Herhalde tam anlatamıdım ,

Kıyaslamasını yaptgım sey insanlar kendilerini, duruşlarını , dinlerini, peygamberlerini tartışa biliyor...

Ama böyle birşeyin islamda gerçekten mümkünü varmı ?

Salman Rüştü Diye bir adam çıktı Şeytan ayetleri diye bir kitap yazdı , Ben okumadım , ama adamın öldürülmesi için fetva verilidi, neden ? yani biz bu kitabı alıp okusak ve karar versek , bu adamı kimse öldürmeye kalkmasa olmazmı ?

Veya hollandalı bir yönetmen vuruldu , nedeni bir film yapmasıydı...

Bir kaç sene önce nerdeyse bütün danimarkayı yakacaktık bir karikatür yüzünden , ben görmedim , ama soruyorum sadece hemde büyük harflerle

NEDEN ?

5. Alt 03-08-2009, 20:02 #5
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    insanlar bu kanallarda kendi dinlerini çok rahatlıkla tartışıyor , yaratılış teorilerini ,adem ve havvayı , nuhun gemisini, isayi , incilin yazarlarını, hatta isa'nın gerçekten var olup olmadıgını tartışabiliyorlar...

Peki islamdaki şiddet niye ? neden en ufak bir sorgulamaya karşı ? Neden tartışamıyoruz? Neden bukadar acımasız ? Neden bukadar tutucu?

Ben boyle konuların , yani islamla ilgli eleştirilerin oldugu kitapların, belgesellerin, neden olmadığını , veya bu tip şeylere neden tahammül bile edemiyoruz ...işte bunu merak ediyorum...

Geçenlerrde islami yayın yapan bir televizyon kanalında bir deniz belgeseline denk geldim , daha önce orjinalini izledigim bir belgeseldi, türkçe çevrisini duyunca gerçekten çok güldüm, dogru düzgün bir belgesele bile tahammülümüz yok .... neden ?

Teşşekürler

İnsan tartışmayı şüphede olduğu konularda yapar. Bahsettiğiniz konularda bizim dinimizin net ifadelerinden ötesi bizim işimize yaramaz. Doğru bir tanedir, yanlış çoktur. Hangisi az yanlış, hangisi çok yanlışı tartışmak değil, doğru nedir onu bulmak ve yaşamak bizim görevimizdir.

Sizin kastettiğiniz eğer tartışmak değilde, sorgulamak ise.. Bu zaten Kuranda onlarca defa geçmektedir. (Akletmez misiniz? düşünmez misiniz? gibi ifadeler ile)

Haliyle, islamın sorgulamaya, araştırmaya yasak koyması durumu mümkün değildir. İslam sorgulamaya karşı değil, bilakis Allah'ın emridir. Allah verdiği akıl ile insana; iyi ile kötü, doğru ile yanlış, faydalı ile zararlı, adaletli ile zalim-güzel ile çirkin arasındaki farkları ayırt edecek kabiliyeti vermiştir. Bunu da ayetlerinde "düşünmez misiniz", "akletmez misiniz" sorgusu ile istemektedir.
    İşte, bizim önce dinimizi bilmek ve yaşamak zorunluluğumuz vardır. Dünya üzerinde kimse dinimizin sorgusuzluk dini olduğunu iddia edemez.

Burada; sorgulama ile itaati karıştırmamak gerekir. Efendimize ve bizden olan Ulul-Emr'e itaat yine Kuran'ın emridir(Nisa 59 ve 80). Bu yüzden, yaptıklarını o an için anlamasak bile, yine uygularız. Efendimiz yapmışsa bir Hikmeti vardır, deriz.

selametle..

beyza bunu beğendi.
  6. Alt 03-08-2009, 20:07 #6
    mhmt Mesajlar: 904
    Blog Başlıkları: 3
    Herhalde tam anlatamıdım ,

Kıyaslamasını yaptgım sey insanlar kendilerini, duruşlarını , dinlerini, peygamberlerini tartışa biliyor...

Ama böyle birşeyin islamda gerçekten mümkünü varmı ?

Salman Rüştü Diye bir adam çıktı Şeytan ayetleri diye bir kitap yazdı , Ben okumadım , ama adamın öldürülmesi için fetva verilidi, neden ? yani biz bu kitabı alıp okusak ve karar versek , bu adamı kimse öldürmeye kalkmasa olmazmı ?

Veya hollandalı bir yönetmen vuruldu , nedeni bir film yapmasıydı...

Bir kaç sene önce nerdeyse bütün danimarkayı yakacaktık bir karikatür yüzünden , ben görmedim , ama soruyorum sadece hemde büyük harflerle

NEDEN ?

Burada durun. Bu konu ile, dinin araştırılması, sorgulanması ayrı şeyler.
    Hıristiyanların discovery cahnnel gibi yerlerde dinini sorgulaması ile birilerinin İslam'a hakaret etmesi aynı şey mi?

Yumuşak başlılık, uysal koyunluk demek değildir. Dinimize hakaret ettirmeyiz. Araştırıp ilmi yönden eleştiriler getirenler ile zaten Alimlerimizin münarazaları mevcuttur. Bununla ilgili kitap bile vardır. "Kutal Kitaba İlahi Çağrı" buna bir örnektir.

Araştırmak, sorgulamak ayrı; Hakaret etmek ve hakarete koyunluk etmek apayrı bir meseledir.

selametle..

7. Alt 03-08-2009, 20:16 #7
    Iste durum burada farkli bir boyuta giriyor. Hollandali yönetmeninin neden öldügü bilinmiyor bunu islama mal etmek ya da müslümanlarin bu yüzden öldürdügünü söylemekte zulüm olur. Herneyse bu hollandali yönetmenin filmini izledim bana göre lüzumsuz ve cok terbiyesizce.

Bakin elestiri, tartisma bunlar farkli kulvarlar ve karikatür olsun bu holandali kisinin cevirdigi film olsun. Bir kadin ciplak üstünde transparan elbise ile namaz kiliyor ve allaha isyan ediyor namazda duasinda. Tamam isyandan dolayi kinanmadi o kisi. Neden ciplak gösteriliyor oradaki kadin.

Tartisma eger bir baska kisiden dogru geldigi seklinde gelirse hicbir problem olacagini zannetmem. Fakat Karsi kisinin ahlak SINIRLARI ile de cizilmeli cünkü bu SINIRI asmak dogruyu bulmayi hedeflemez ve benim görüsümce tamamen provake amaclidir.

altun bunu beğendi.
  8. Alt 03-08-2009, 22:02 #8
    Arkadaşlar sanıyorum olayın özünü hala anlatamadım....

Diyorumki neden buna izin verilmiyor.... tamam hollandalı yönetmen böyle birşey yapmış olabilir, salam rüştü şeytan ayetlerini yazmış olabilir ama biz bu adamları neden öldürmeye kalkıyoruz, neden öldürülmeleri için emirler veriyoruz ben bunu nedenini soruyorum ...

Yani bu filmi oturup izlesek ve çok saygızca bulduk desek ... siyahları giyip sokaklarda yürüyüp protesto etsek, ne biliyim gidip adamın kapısının önüne bir çelenk bıraksak....

ama neden kalkıp birileri bu insanları öldürüyor ,öldürtüyor...

9. Alt 03-08-2009, 22:14 #9
    O hollandali kisinin ölümünün kesinkez bir müslüman tarafindan öldürüldügü gercekciligi yansitmamakta bildigim kadari bu. Üniversitede Zekeriya beyaz ciplak namaz kilinir diyince oradada öldürüyorlardi.

Diyorum ya bu bir saygi, ahlak cercevesidir. Simdi Avrupada iman bulmak zordur veyahut maneviyat. Onlara göre Tanriya ibadet etmek lüzumsuzluktur ve isleri düsünce dua ederler. Yani biz belki namaz kilmayiz ama yinede insaallah kelimesi agzmizdan eksik olmaz.

Size göre kiyasen bu husus cok basit olabilir. Fakat ne yazikki islamda özel hayat cok cok önemlidir. Bugün Kuran ayetleri anlam bakimindan tartisilabilir ya da kisiler anladigini söyleyebilir. Fakat biri cikacak Peygamberimize sapik diyecek kendi yazdiklari tarih mecmualarindan bana bilgi verecek ve nokta koyacak ise o ne yazikki bu durumu tartismak olmaz. Hz. Muhammed kücük yasta bir kizla evlenmismidir de se problem olmaz ve bu husus münazara edilir fakat AHLAK siniri dahilinde olundugu müddetce herhangi bir sorun teskil etmez.

10. Alt 03-09-2009, 01:13 #10
    el_feta Mesajlar: 1.168
    SORU VE SORUNUNUZ,sorunlu efendim...
    Neden mi???

Hakkı masaya yatıracak ölçünüz nedir??? neye göre??? Aklınız mı?
    Akıl fonksiyonlardan oluşur...Zihninizin fonksiyonlarını nerden aldınız...Aklınızın terazisinin markası ne???

bunu bir hakaret olarak algılamayın sakın...Ama önce haddinizi bilin...Had bilmeden ilim öğrenilmez....

gelelim cevaba...Allah cc onlarca yerde düşünmez misiniz,akletmez misiniz diye soruyor ve insanı düşünmeye çağırıyor,kitap yazmış buyrun benzerine getirin getirebiliyorsanız diyor...
    O nun arzında yaşıyosunuz ama ona inanmama hakkınız ve hatta ona isyan etme hakkınız bile var,bundan daha geniş bir özgürlük! olabilir mi hakikaten??? BEN dediğiniz de,"sen" mi diyorum,sen kimsin ki??? varlık O'nun,O ol dedi ve oldunuz...siz içkin ve aciz,O aşkın ve mutlak...neyi konuşuyoruz ve neyi neye göre sorguluyoruz...

İnsanların ben aklımı kullanıyorum demesi,onu haklı çıkarmaz...bu aklı ilah edinmektir...bugün bir yahudiye göre müslüman birini öldürmek ya da bir müslümanın ırzına geçmek,normal bişeydir...işte bu normalliği siz oturup konuşur musunuz??? dikakte alır mısınız??? kendinizi ve ailenizi düşünerek cevaplayın...ya da anarşizm ve nihilizm de bir felsefedir...peki bu felsefeye mensubların,insanlığa faydası-zararı????
    e tabi canım o kadar uç örnekler vermeyin diyorsanız,yine işin tıkandığı soru: NEYE GÖRE???

insanı dizginleyecek nedir??? heva ve hevesine uymayı engelleyecek..onlarca felsefeci var,hepsi aklını kullandığını iddia ediyor ,sonuç?? bir anektod,kuranda akıl ile alakalı tüm cümlelerde kafaya değil kalbe atıf vardır...

bugün siz,ananıza,bacınıza küfreden birine ve bunu haksız yere yaptığına emin iseniz,size dışardan birinin gelip,yahu niye kızıyosun yaa,belki dediğinde haklıdır,hele bi dinle neden böyle diyor,onun da bir görüşü vardır demesi,ne kadar saçma ise,sorunuz da o kadar saçma demiyeceğim ama tuhaf...

buyrun,muhal konuşmayın..havada kalmasın...neyse iddianız,somut konuşun..masaya yatırmak istediğiniz konuyu ortaya koyun...

ben de siz gibi derdimi tam anlatamadığımı hissetsem de...

selam ile...

Konu el_feta tarafından (03-09-2009 Saat 12:49 ) değiştirilmiştir.
    Henna bunu beğendi.
Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.