Clone DVD ile Dvd Film Kopyalama Sıkıştırma Bölme İşlemi [Resimli Anlatım]

3d – Filmi bölme Diyelim ki kaliteden ödün vermek istemiyoruz ve elinizde çift katmanlı bir dvd filminiz var. Filminizi bölerek 2 boş dvd’ye kaydedebilirsiniz. Sağ taraftan filmimizin başlığını (title) seçip ...

1. Alt 01-10-2008, 14:52 #1
    alptraum Mesajlar: 38.107
    Blog Başlıkları: 28
    3d – Filmi bölme
    Diyelim ki kaliteden ödün vermek istemiyoruz ve elinizde çift katmanlı bir dvd filminiz var. Filminizi bölerek 2 boş dvd’ye kaydedebilirsiniz.

Sağ taraftan filmimizin başlığını (title) seçip aşağıdaki makas amblemine tıklıyoruz. Karşımıza 2 ucu mavi bir çubuk çıkıyor. Soldaki mavilik filmin başlayacağı yeri, sağdaki mavilik filmin biteceği yeri temsil ediyor. Bu mavilikleri faremizle maviliklere basılı tutarak sağa sola kaydırıyoruz.
    Resmin büyük versiyonunu görmek için bu yazıya tıklayın

Kaydırma esnasında ekranda “Chapter numaraları” (bölüm numaraları) gözüküyor. Hemen söyleyeyim, “removed” yazısı o bölümün (chapter) dahil olmadığını belirtir. Mesela “Chapter 17 (removed)” yazısı 17. chapter’ın (bölümün) kopyamızda yer almayacağını belirtir. Sağ tarafta da seçmiş olduğumuz bölümlerin hangileri olduğu yazıyor. Örneğimizde “1-16 of 33” yazıyor. Bunun anlamı toplam 33 bölüm olduğu, 1’den 16’ya kadar olanları seçtiğimizdir (1 ve 16 dahil). Seçim işlemimizi tamamladıktan sonra “Next” yazısına tıklıyoruz.

4 – Ses Alt Yazı Ayarları Menüsü
    Sağ tarafta yer alan menüden ses ve alt yazı seçeneklerimizi ayarlayabiliriz. Kopyamıza koymak istemediklerimizin kutularındaki işaretleri kaldırmamız yeterli.

Eğer her başlık (title) için ayrı ayrı ayarlamak istiyorsak soldaki menüleri kullanabiliriz. Soldan ayar yapmak istediğimiz başlığı seçip altındaki menüden de istediğimiz ayarları yapıyoruz. Ardından başka bir başlık (title) seçip ona ait ayarları yapıyoruz.

Alt yazılar (subtitle) ciddi bir yer kaplamaz ama seslerin (audio languages) kapladığı yeri önemseyebiliriz. Eğer tek katmanlı dvd’ye çift katmanlı bir filmi sıkıştırıyorsak kullanmayacağımız sesleri kaldırmamız dolaylı olarak görüntü kalitemizi arttıracaktır.
    Ayarlarımız bitince “Next” yazısına tıklayıp bir sonraki adıma geçiyoruz.

5 – Kaydetme Menüsü
    Sol tarafta yaptığımız ayarları kontrol edebileceğimiz bir menü yer alıyor. Ayarlarımızı son kez kontrol ediyoruz.

Sağ tarafta ise kopyamızı nereye kaydediceğimizle ilgili ayarlar yer alıyor.

5a – Video_Ts Klasörü Olarak Kaydetme
    Sağdaki menüden “Dvd Files” yazısına tıklıyoruz. Aşağıdaki adres çubuğunun yanındaki simgeye tıklayp, dosyayı kaydediceğimiz yeri belirliyoruz. “Go” yazısına tıklıyoruz.

5b – Iso Formatında Image Olarak Kaydetme
    Sağdaki menüden “Iso/Udf image” yazısına tıklıyoruz. Aşağıdaki adres çubuğunun yanındaki simgeye tıklayp, image dosyasını kaydedeceğimiz yeri seçip, dosyaya bir isim veriyoruz. . “Go” yazısına tıklıyoruz.

5c – Boş Dvd’ye Kaydetme
    Sağdaki menüden “Dvd writer” yazısına tıklıyoruz. Dvd sürücümüzü seçiyoruz. Boş bir dvd’yi sürücümüze yerleştiriyoruz. İstersek yazma hızımızı ayarlayabiliriz. Her şey tamamsa “Go” yazısına tıklıyoruz.

6 – Kaydetme Anı
    Bir kere en eğlenceli kısım burası. Sevimli bir arayüz bizi karşılıyor. Yapıcak bir ayar yok. Fakat kayıt işlemi hakkında bize bilgi veren istatistikler var:

Snapshot bölümü, bize o anki devam eden kaydetme işleminden görüntüler sunuyor.
    Summary bölümü, bize yapılan işin özetini gösteriyor.
    Log bölümü, kayıt işlemine başladığımız andan itibaren saniye saniye yapılan işleri anlatıyor.
    Mısır yiyen koyuna (neden koyun derseniz, sanırım ilk klonlanan koyun dolly’den esinlenmişler. Yazık, koyun 2003’te ölmüş. Neyse yazıya dönelim) tıklarsanız, kaydedilen dvd’nin video bitrate istatistikleri görünüyor.
    Üstteki yüzdelik dilim, hazırlanan dvd dosyalarının yüzdesidir.
    Alttaki yüzdelik dilim, yazılan dvd dosyalarının yüzdesidir.

İşlem bitince de sevimli bir müzik bize yazma işinin tamamlandığını haber veriyor.

Not:Alıntıdır.

2. Alt 09-28-2009, 22:37 #2
    Banned
    sakkara Mesajlar: 3
    ulan it
    yapamıyoırum ya adam gibi yaz be

3. Alt 09-28-2009, 22:38 #3
    Banned
    sakkara Mesajlar: 3
    filmi nasıl kesicem cevap vere

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.