Anne karnındaki bebeğe "hayat" operasyonu   Konuyu açan: Sondakika   İlk Mesaj: 09-28-2013 (19:16)   Son Mesaj: 09-28-2013 (19:16)    Cevap: 0    Gösterim: 5888  

  09-28-2013

  Anne karnındaki bebeğe "hayat" operasyonu

  Anne karnındaki bebeğe
  Anne karnındaki bebeğe "hayat" operasyonu

  Konya'da vücudu kansız kaldığı için her an yaşamını yitirecek olan anne karnındaki bebek, kordon bağında bulunan iki milimetre çapındaki damardan kan verilerek hayata tutundu.

  Konya'da vücudu kansız kaldığı için her an yaşamını yitirecek olan anne karnındaki bebek, kordon bağında bulunan iki milimetre çapındaki damardan kan verilerek hayata tutundu. Durdu Akdam (30), hamileliğinin 7. ayında rahatsızlanınca Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan tetkiklerde bebeğin kansız kaldığı, bu nedenle her an ölebileceği belirlendi. Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Acar yönetimindeki ekip, gerçekleştirilen başarılı operasyonla bebeğe iki milimetre çapındaki damardan kan verdi.*

  Ameliyatla ilgili, AA muhabirine bilgi veren Prof. Dr. Acar, kansızlık bulgularına rastladıkları anne karnındaki bebek için derhal harekete geçtiklerini söyledi. Bu durumun bebek için hayati risk oluşturduğunu ifade eden Acar, kalbinin etrafındaki alanda kansızlığın başladığını tespit ettiklerini belirtti. - Bebeğin yaşaması için operasyon gerekliydi Hemen kan uyuşmazlığı tetkikinin yapıldığını anlatan Acar, şunları kaydetti: "Tedavi aşamasına geçilmesine karar verdik. Çocuğun beyin damarındaki kan akımı ölçüldü. Bu çok önemliydi. Kansızlık geliştiğinde öncelikle beyin korunuyor.

  Kalp, beyne giden kanı artırıyor, diğer tarafları azaltıyor. Ultrasonla göbek kordonunu bulduk. Kordonda üç damar var. İkisi getiren, biri götüren damar. Önce iki milimetre çapındaki damardan kan aldık. Gerekli kan tahlili yapıldıktan sonra çocuk için hayati önem taşıyan operasyon kararını aldık. Çünkü tahlilde çocuğun kansız olup olmadığı belirleniyor. Bebeğe anne karnındayken kan verildi. Bu işlem kontrollü ve çok dikkatli şekilde gerçekleştirildi. Kan verildikten sonra tekrar çocuktan kan alıyoruz. Çıkan sonuca göre tedaviye yön veriyoruz." Acar, operasyonla bebeğin anne karnında kaybedilmesi riskini ortadan kaldırdıklarını sözlerine ekledi. Durdu Akdam ise bebeğini sağlıklı şekilde kucağına alacağı günü sabırsızlıkla beklediğini aktardı.

  Kaynak: AA


  Anne karnındaki bebeğe "hayat" operasyonu Yorumları