Alevîlik nasıl doğmuştur? Bir mezhep mi yoksa bir tarikat mıdır?

Ben sunniyim buradan alevi kardeslerime kurt kardeslerime selam olsun yaratilani seviyorum yaratandan oturu Allah herkese akil vermis benimki bana dogru seninki sana hepberaber dost kalalim gerisi hava civa Mesaj mobil ...

Ağaç Şeklinde Aç7Beğeni

1. Alt 11-10-2012, 01:53 #21
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Ben sunniyim buradan alevi kardeslerime kurt kardeslerime selam olsun yaratilani seviyorum yaratandan oturu Allah herkese akil vermis benimki bana dogru seninki sana hepberaber dost kalalim gerisi hava civa
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

2. Alt 01-30-2013, 01:57 #22
    Ziyaretci
    aleviliğin tarikat olduğunu düşünen kişiler yanlış düşünüyorsunuz. alevilik hakkında bir düşünceye sahip olmadığınız buradan açık ve net bir şekilde anlaşılıyor. daha fazla saçmalamadan öğrenirseniz daha iyi olacaktır.aleviler nasıl hanifiliği şafiliği sünniliği mezhepten sayıyorsa bu yazıyı yazanda saymak zorunda .belli ki bu konu hakkında en ufak bir bilgisi yok. saçmalıyor doğrusu okuyup inananlarda ister internetten ister kitaplardan ister tarihten araştırsınlar ve hemen her duydukları şeye inanmasınlar biraz kültür lütfen cahil olmayın!

3. Alt 04-27-2013, 23:09 #23
    Ziyaretci
    alevilik osmanlı zamanında iranlı ajanlar tarafından ortaya osmanlıyı yıkmak için ortaya çıkartılmıştır bu ajanlar sırtlarında sazla anadoluyu karıştırmıştır. Hatta yavuzun yeğeni alevi olup şah ismailin yanına kaçmıştır. Aleviliğin asıl kökenini oluşturan şia lar ise hz Ömerin devletilerini yıkması üzerine müslümanların arasına karışmış şuan müslümanlıkta bulunan çoğuhurafe iran geleneklerinden gelmektedir. Bu şialar müslümanların ilk ayrı düştüğü hz ali hz muaviye ayrılığında hz ali taraftarı görünmüşlerdir ama ilkfırsatta muaviye Kuranı kerim yapraklarını oklara takıp hz ali ordusuna atınca sialar hz aliyi dinlemeyerek mücadeleyi bırakmışlardır. Hatta hz ali durmayın savaşın emrine karsı sen ne diyosun diyerek hz aliyi ölümle tehtit etmişlerdir. Alevilik mezhep yada tarikat asıl mesele aleviler bugün nasıl yaşıyor hz ali nasıl yaşamıştır. Adam cami yolunda şehit edilmiş
    Mesaj mobil cihaz üzerinden gönderilmistir

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.