Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyoruz diyor

Namaz Türklerin Salah'ı türkçeye geçirmesidir. Namaz diye birşey aslında yoktur salah vardır. Derinine inerseniz bkz : Ezan ( h'yal e salah ) haydi gelin salaha (tr namaza) ayrıca aleviler salah ...

Ağaç Şeklinde Aç1Beğeni

1. Alt 10-13-2010, 23:59 #21
    Ziyaretci
    Misafir Mesajlar: n/a
    Namaz Türklerin Salah'ı türkçeye geçirmesidir. Namaz diye birşey aslında yoktur salah vardır. Derinine inerseniz bkz : Ezan ( h'yal e salah ) haydi gelin salaha (tr namaza)
    ayrıca aleviler salah etmez değil,
    camiye ugramazlar , camiye alevilerin gitmeme nedenide hz. ali'nin camide öldürülmesi değil ,
    emevilerin camilerde 80 yıl hz. Ali 'ye küfür edip , Ali yandaşlarını camiden soğutmasıdır.

bu atmasyon değil dede öğretisidir.

2. Alt 10-17-2010, 07:07 #22
    Ziyaretci
    yıl 2010 ve hala alevi düşmanlığı yapılıyor eee zülfikar sayesinde şahadet getirenler binlerce yıl daha kin kusacaklardır unutulmasın hz ali peygamber efendimizden sonra müslüman olan ilk 4 kişiden biridir ve diğer halifeler çok sonraları müslüman olmuşlardır özellikle ikisi osman ve ömer müslümanlığa karşı büyük mücadeleler vermişlerdir ama nafile omuştur zülfikar korkusu onlarıda allahın yoluna islamiyete yöneltmiştir tabi bu böyle anlatılmaz atıp tutarlar türkiye ve arabistan hariç herülke bilir bu yazdıklarımı unutmadan ( İLK MÜSLÜMAN OLAN 4 KİŞİ KİMMİ PEYGAMBER EFENDİMİZ HZ MUHAMMED MUSTAFA ...aleyhisselâmdır ikincsi eşi HATİCEDİR 3 HZ ALİDİR 4 HZ FATMA dır ... 5 inci ise ebu bekirdir OSMAN ise emevilerin babası olarak kabul edilir çünkü soya ağacıdır emeviler ömer ise anlatıldığı gibi biri değildi zengin ve etrafında binlerce kafir vardı iman etmesi allahın izniyle hz ali sayesinde olmuştur.... YA ZÜLFİKAR.... öyle çıkıp ahkam kesmeyin hangi camide hz aliden bahsediliyor çok gittim camilere ama boş .. hikaye anlatmayın... saygılarımla

3. Alt 10-17-2010, 13:12 #23
    Ziyaretci
    Değerli canlar alevilerin camiye gitmemelerinin sebebi Şah-I Merdan Hz.Ali efendimizin camide şehit edilmesi değildir bu bir cahiliyet sözüdür.Alevilerin camiye gitmemesinin sebebi camiden kovulmuş olmalarıdır.Hz.Hasan efendimiz hilafeti barış antlaşmasıylan muaviyeye bıraktıktan sonra muaviye devrinde başlayan bir geleneklen 80 yıl aleviler katledilmiş imha edilmiş camilerde Ehli Beyt'e hz.Ali'ye ve alevi olarak tabir edilen ali yandaşlarına küfürler edilmiş camilerden atılmış katledilmeleri vacip kılınmıştır bu nedenlen alevilerin camiye gitme alışkanlıkları bir nevi yok olmuştur ve aleviler bir çok densizin dans ve eğlence olarak gördüğü semah dönerek ibadet yapmaya başlamışlardır.Semah allaha kollarını açıp saz eşliğinde gülbeng(bir nevi ilahi)ler söyleyerek yapılan bir ibadet türüdür.Ehli Beyt'in yaşadığı zorluklar ve Hz İmam Hüseyin efendimizin imansızlara karşı verdiği iman savaşında katledilmesi konusu altında dizler dövülür gözlerden yaşlar akıtılır ve çeşitli gülbengler okunur.Cem ibadeti budur.Cem ibadetinin başında dedeler bulunur ama bu dedeler sizin sandığınız gibi imansız ümmetin liderleri değildirler.Alevi dedeleri bir çok konuda bilgi sahibi olmak zorunda kuranı okumayı bilmek zorunda ve kuran'a bağlı olmak zorundadırlar.

Alevilerin en fazla zulüm gördüğü dönemlerden biride osmanlı dönemidir.Ne acıdırki osmanlı ordusu yeniçerilerin üstadı öğretide büyüğü ve dinde yol göstericisi olan Hacı bektaş-ı veli aynı zamanda alevilikte en büyük yol göstericiden biridir.Hacı bektaşın gülbengleri cemdede okunur ancak nedendir bilinmez osmanlı yeniçerileri üstadlarına saygı gösterdikleri için alevileri dinsiz olarak yorumlamış ve kılıçtan geçirmişlerdir.Aleviler dağlara sürülmüş cem ibadeti yapmaları bile yasaklanmıştır.Alevi dedeleri tüm herkeze hoş görüylen bakarken münafık olan hocalar alevilere küfürler etmiş mum söndü gibi asılsız çok çirkin iftiralarda bulunmuşlardı hani nerde islamdaki sevgi kardeşlik saygı imana değer?Aleviler hep eline beline diline sahip olunuz değerli canlar derken sünniler ise sürekli alevilere bu öğretileri yüzünden kafir gözüylen bakıp küfürler etmişlerdir.

Bazı münafıklar vardırki peygamber soyundan gelen 12 imamları aleviler cem ibadetlerinde anıp sevgi ve saygı gösterdikleri ve kendilerinin öğretilerini imanın yolu olarak kabul ettikleri için kafir olarak betimlerken kendileride tarikatlarında bu imamları din büyüğü olarak kabul etmişlerdir.6.imam imam cafer-i sadık en büyük sünni mezhep olan hanefiliğin kurucusu olan imam hanefiye öğretmenlik yapmış diğer mezheplerin kurucularına ve din alimlerine eğitim vermiştir.Bu nedenle hanefi tarikatlar cafer-i sadıkı yol gösterici olarak tanımlarken cafer-i sadıkın öğretilerini yol kabul eden caferileri ve alevileri dışlamış bunların sapkın olduğunu söylemiş ve cafer-i sadıkın sünni mezheplerinin imamı olduğunu alevilerin ve caferilerin bu nedenle sapkın toluluklar olduğunu cafer-i sadıkın aslında hanefi olduğunu söylemişlerdir.Münafıklıkta sınır tanımayan bu yobaz zihniyet 657 yılından başlayıp tam 1350 senedir ehli beyte inanan mazlum toplulukları katletmişler kafir demişler üstüne birde biz müslümanız diye geçinmişlerdir.
    Peygamber efendimiz dememişmidir aliyi sevmek imandır diye?Aliyi seven beni beni sevende allahı sever dememişmidir.

Muaviye mescid-i nebide hz.ali efendimize küfürler ederken peygamberimizin hanımı peygamberimizin bu sözlerini kendisine hatırlatmış yinede muaviye ısrarından vaz geçmemiş ve ehli beyt yandaşı olan alevilerin kökünü kazımaya çalışmıştır.Peygamberimizin akrabası olan abbasın soyundan gelenler emevileri devirirken ehli beyt imamlarıından(12 imamlar) büyük destek görmüşlerdir ve 12 imamlar sayesinde emevi saltanatını yıkmışlardır ancak onlarda peygamber soyuna ihanet ederek peygamberimizin soyundan gelen 12 imamlara küfürler edip baskı ve zulme devam etmişlerdir.İbadetin şekli önemli değildir ister namaz kıl ister allahı tesbih et yüreğinde allah sevgisi iman sevgisi insan sevgisi olsun yeterlidir.Ne diyordu hacı bektaş-ı veli ne ararsan kendinde ara mekkede kudüste kabede değil.

4. Alt 10-25-2010, 15:37 #24
    Ziyaretci
    [QUOTE]hz ali neden oldu-Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyoruz diyor

5. Alt 12-13-2010, 13:02 #25
    Ziyaretci
    ilginç bir tartışma... tabi arkadaşlar birbirlerine hakaret etmeden, aşağılamadan yorumlar, cevaplar yazsaydınız daha güzel olurdu. ben bir sünniyim. alevileri anlamaya çalışıyorum. düşünceleri nelerdir? inançları nasıldır?, niçin namaz kılmazlar?, konuştuğum bir alevi bana "senin baban bir camide öldürülseydi bir daha camiye adım atar mıydın?" demişti. tabi çok saçma bir cevaptı bana göre. benim babam camide öldürülseydi ben daha çok namaz kılmaya çalışırdım. demek ki işin aslı öyle değilmiş. alevi kardeşlerimizin namaz kılmamalarının nedeni bu değilmiş. Bir de kendi şahit olduğum, kulaklarımla duyduğum bir olay. Peygamberimizi sevmiyorlar, ve çok açık ve ağır bir şekilde küfür ediyorlar. Belki alevilerde de çeşitli mezhepler vardır. bu hakareti yapan o sapık mezheplere mensup biridir bilemiyorum. Alevi kardeşler biraz empati yapın lütfen. Hz. Muhammed'e küfür eden, "camide öldürüldü diye namaz kılmıyoruz" diyen (bunlar duyum ve söylenti değil, gerçekten kendi kulaklarımla duyduklarımdır) bir topluluğa bakış açısı tabi biraz olumsuz olacaktır. bu yazdıklarımı yanlış yorumlamayın, gerçekten düşüncenizi, bakış açınızı öğrenmek için yazıyorum.

6. Alt 12-13-2010, 19:36 #26
    Banned
    mevladi udugov Mesajlar: 44
    bahsettiğiniz kişiler asla Alevi değil bunlar Alisiz Alevidirler ..Alevilikle uzak yakın hiç bir yakınlıkları olmayan ve Aleviliği Maske olarak kullananlardır...
    kızılbaşlık..........

7. Alt 03-16-2011, 14:47 #27
    Ziyaretci
    hz ali su içerken vurulsaydı aleviler su içmezdi demişsin hz hüseyin kerbalada susuz aç şehit düşmüş ben muharrem oruçumda su içmem et yemem niye mi hz hüseyin im acısını bi nebze tadıyım bir damla su içemedi ben nasıl içerim kana kana suyu o esirgenen suyu

8. Alt 04-30-2011, 23:10 #28
    Ziyaretci
    sizin dininiz farklımıki! başka yerde başka isimle ibadet ediyorsunuz?

9. Alt 04-30-2011, 23:32 #29
    Ziyaretci
    sepnem Mesajlar: n/a
    Alıntı:
    hz ali yi kim oldurdu-Bazı kimseler: “Biz, Hz. Ali (ra.) camide şehit edildiği için camiye gitmiyoruz diyor

arkadaslar ben bir alevi olarak bazi yazilanlara anlam veremiyorum alevi sünnü nedir onu iyice bir düsünmek lazim biri hz ali biri hz muhhammet ikisinin yoluna can kurban ikisinin birbirinden farki yok arkadaslar sonsuz yüce peygamberlerimiz ikiside allahin yolunda bosu bosuna birbirimizi kiriyoruz biz hepimiz müslümaniz kimiz camide kimiz cem evinde namazimizi kiliyoruz cok sükür kilmiyanlar icinde ne cami nede cem evi sebep degildir arkadaslar hakaret etmeden elesrilrinizi yazarsaniz sevinir insanlar seinir ve okur hosca kalin canlar

10. Alt 05-30-2011, 17:25 #30
    Ziyaretci
    Adamlar işine geldiğine göre ibadet ediyor.Bir arkadaşımız demiş felsefi bir akımdır ne din ne mezhep diye.Aynen öyle.Yapılacak ibadet şekli bellidir ibadetin yaplacağı yer bellidir.Ne bu karmaşa anlamadım ki.Şu unutulmasın Peygamber efendimiz Müslümanlığın önderidir ve diğer hiç bir peygamber onun üstünde değildir olamazda.Heyecam macera aramayın.Tamam kültür aileden geliyor bilmem ne ama açın okuyun kuranı hadisi şerifleri at gözlüğüyle bakmayın müslümanlığa.Bi insan müslüman olur hristiyan olur musevi olur yahudi olur anlarım ama aleviliği anlayamam arkadaş.Bi kere din bile değil.Neyse herkes işine geldiği gibi ibadetini yapsın takılsın bakalım din diye..Allah akıl mantık vermiş ne diyelim...

Kullanıcı isminiz: Giriş yapmak için Buraya tıklayın

Bu soru sistemi, zararlı botlara karşı güvenlik için uygulamaya sunulmuştur. Bundan dolayı bu kısımı doldurmak zorunludur.