Bilge Nathan - Gotthold Ephraim Lessing - Ana Fikri   Konuyu açan: alptraum   Ä°lk Mesaj: 12-26-2010 (15:10)   Son Mesaj: 12-26-2010 (15:10)    Cevap: 0    Gösterim: 1734  

12-26-2010

Bilge Nathan - Gotthold Ephraim Lessing - Özeti

Bilge Nathan - Gotthold Ephraim Lessing - Özeti, Bilge Nathan Kitabı, Kitap Özeti, Ana Fikir

Yayınevi: Elips Kitap
    Basım Tarihi: Aralık 2010
    Kitap Türü: Diğer / Edebiyat

Aydınlanma Çağı'nın en önemli temsilcilerinden Gotthold Ephraim Lessing eserlerini, William Shakespeare'in eserlerini temel alarak yazmıştır. Bilge Nathan'ı ise dinsel bir sorgulama olarak kaleme almıştır. Konusu Haçlı Seferleri zamanında Musevilik, Hristiyanlık ve Ä°slam'ın bir arada yaÅŸandığı Kudüs'te geçer. Tek Tanrı'lı bu üç dinin de, Tanrı'nın gözünde eÅŸit olduÄŸu anlatılmak istenmektedir.Nathan: Ne mutlu bize! Çünkü beni size karşı Hristiyan yaÂ*pan, sizi de bana karşı Yahudi yapıyor! Ama bırakalım artık böyle acıklı sözleri. Åžimdi harekete geçme zamanı! Ben, yedi kat sevgiyle bu biricik yabancı kıza hemen baÄŸlanmış olsam da; yedi oÄŸlumu onunla birlikte yeniden kaybetme düşünceÂ*si, beni ÅŸimdiden öldürse de, eÄŸer alın yazım onu benden geri istiyorsa, kaderime boyun eÄŸmeye razıyım!

Bilge Nathan - Gotthold Ephraim Lessing - Özeti Yorumları