Alt

Sarılık

08-12-2010 Tarihinde saat 01:20yabanGülü tarafından yazıldı

Safranın kana karışıp, bütün dokuları hatta göz aklarını bile sarıya boyaması ile ortaya çıkan bir hastalık belirtisidir. Tıp dilinde ikter denilen sarılığın üç çeşidi vardır.

- Hemolitik sarılık:
Kandaki alyuvarların tahrip olması sonucu safra, kana karışır. Hastanın idrar rengi normal, büyük tuvaleti ise koyudur.


- Hepatik sarılık:
Bir virüsün neden olduğu karaciğer iltihabıdır. Karaciğer hücreleri şişer ve safra yolları tıkanır....
yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Okunma 598 Yorumlar 0 yabanGülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Alt

Saman Nezlesi

08-12-2010 Tarihinde saat 01:19yabanGülü tarafından yazıldı

Ot veya bitki tozlarının neden olduğu bir çeşit alerjik hastalıktır. Tıp dilinde pollenosis veya alerjik rinit denir. Daha ziyade, çiçeklerin açtığı aylarda görülür. Hastada şiddetli aksırmalar, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma ve sulanma, fazla miktarda berrak burun akıntısı ve öksürük görülür. Tedavinin ilk şartı, çiçeklerin açtığı sıcak ve rüzgarlı günlerde kırlara gitmemek ve güneş gözlüğü kullanmaktır.
yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Okunma 625 Yorumlar 0 yabanGülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Alt

Romatizma

08-12-2010 Tarihinde saat 01:19yabanGülü tarafından yazıldı

Umumiyetle eklem, kas ve sinir sistemini etkileyen hastalıklara romatizma denir. Romatizma ağrıları, vücudun her tarafında görülebilir. Halk arasında, romatizma ağrılarına yel denir.

Şişmanlık, hormon dengesizliği, karaciğer yetersizliği, beslenme dengesizliği, mide ve bağırsak bozuklukları, çürük dişler, sinüzit, bademcik iltihapları ve yaşlılık romatizmayı hazırlayan nedenlerin başında gelir. Ayrıca, soğuk ve rutubet de çok önemli rol oynar.

Romatizmalı yerlerde...
yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Okunma 622 Yorumlar 0 yabanGülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Alt

R a ş i t i z m

08-12-2010 Tarihinde saat 01:18yabanGülü tarafından yazıldı

Çocuklarda görülen bir çeşit kemik hastalığıdır. Nedeni, yeteri kadar D vitamini almamaktır. Çoğunlukla yeteri kadar güneş görmeyen, sıhhi olmayan, rutubetli, karanlık ve basık tavanlı evlerde yaşayan, yeteri kadar süt içmeyen ve haddinden fazla miktarda unlu gıdalarla beslenen çocuklarda görülür. Hastalık genellikle 2 yaşında ortaya çıkar. Çocukta huysuzluk ve devamlı terleme görülür, iştahı azdır. Bazıları kabızlık çeker, bazıları da ishal olurlar. Adaleleri gevşektir. Derileri soluk ve kansızdır....
yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Okunma 596 Yorumlar 0 yabanGülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Alt

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri

08-12-2010 Tarihinde saat 01:17yabanGülü tarafından yazıldı

İncebağırsağın 25 santimetre kadar olan ilk bölümüne onikiparmak bağırsağı denir. C harfi görünümündedir. Onikiparmak bağırsağında meydana gelen ülsere tıp dilinde duodenum ülseri denir.

Tedavi edilmeyen gastrit, fazla asit, sinir bozukluğu, düzensiz hayat, gürültü, fazla miktarda sigara, çay, kahve ve alkol kullanmak, safra kesesi veya karaciğer yetersizliği, kalp hastalıkları, hormon dengesizliği, dengeli bir şekilde beslenememe, çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler, haddinden fazla...
yabanGülü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Okunma 603 Yorumlar 0 yabanGülü isimli Üye şimdilik offline konumundadır