Gurbetteki öğrenciye, okuduğu ülkeye göre burs   Konuyu açan: Ihtilal   İlk Mesaj: 03-23-2012 (11:52)   Son Mesaj: 03-23-2012 (11:52)    Cevap: 0    Gösterim: 263  

  03-23-2012

  Gurbetteki öğrenciye, okuduğu ülkeye göre burs

  Gurbetteki öğrenciye, okuduğu ülkeye göre burs
  Gurbetteki öğrenciye, okuduğu ülkeye göre burs

  Devlet bursuyla yurtdışında yükseköğrenim gören öğrencilere yaşadığı ülkenin şartlarına göre burs verilecek.

  Daha önce yurtdışındaki tüm öğrencilere ülke ve bölge gözetmeksizin aynı miktarlarda burs veriliyordu.

  Devlet desteğiyle yurtdışında eğitim alan 11 bin master ve doktora öğrencisine burs düzenlemesi. Yükseköğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, yurtdışına giden Türk öğrencilere bulundukları ülkenin ekonomik şartlarına göre burs ve öğrenim kredisi vereceklerini açıkladı. Daha önce gurbetteki öğrencilere Türkiye şartlarında burs verdiklerine dikkat çeken Albayrak, "İngiltere'de okuyan bir öğrenci ile Orta Asya'nın herhangi bir ülkesindeki öğrenciye aynı bursu veriyorduk. Artık bu öğrencilere bulunduğu şartlara göre burs verilecek." diyor.

  Önümüzdeki günlerde uygulamaya konulması beklenen yeni sisteme göre Avrupa'da okuyan öğrenci Asya'da okuyan öğrenciden daha fazla burs ve kredi alacak. Konunun ayrıntılarının mart sonunda netleşeceğini aktaran Hasan Albayrak, "Bu şekilde öğrencilerimizin sıkıntılarını hafifletmek istiyoruz. 2010 yılından bu yana yurtdışında öğrenim gören 11 bin 500 öğrenciye burs ve öğrenim kredisi verdik. Bu sayı ve rakam daha da artacak." diye konuşuyor. Öte yandan YURTKUR, Türkiye genelinde 70 yurdun inşasını sürdürüyor. Hasan Albayrak, bu kapsamda 2012-2013 eğitim öğretim döneminde 55 yeni yurdun daha hizmete açılacağını söylüyor. Böylece, ülke genelindeki 307 yurtta 270 bin olan yatak kapasitesi 310 bine yükselecek. Yeni yapılacak yurtlarda odalar 1 ve 3'er kişilik olacak. Tek kişilik odalarda yüksek lisans ve doktora öğrencileri, 3'er kişilik odalarda ise ön lisans ve lisans öğrencileri kalabilecek.

  Halen Türkiye genelinde 307 devlet yurdu bulunuyor. Hasan Albayrak, bu yurtlarda engelli öğrencilere yönelik birtakım düzenlemelerin yapıldığını kaydetti. Sadece 26 yurtta düzenleme yapılmadığını ifade eden Albayrak, "Önümüzdeki temmuz ayına kadar tüm yurtlarımız engelli öğrencilere uygun hale getirilecek. Ayrıca, yeni yapacağımız tüm yurtlarda engelli odaları bulunacak." şeklinde konuştu. Bu arada devlet yurtlarında hamam sisteminden katlarda banyo sistemine geçildi. Yurtlarda kalan öğrenciler internet, terzi, ayakkabı tamiri gibi hemen her türlü ihtiyacını yurtlardan sağlayabiliyor. Diğer yandan 40 yılı aşkın süredir öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılayan İstanbul Cevizlibağ'daki Atatürk Öğrenci Yurdu, beton ömrünü tamamladığı için yıkılıyor. Eski yurdun yerine inşa edilecek yurtla ilgili bilgi veren YURTKUR İstanbul Bölge Müdürü Dr. Cemil Bağlama, yeni yurdun 5 yıldızlı otel konforunda olacağını söyledi.

  Üye Ol

  Gurbetteki öğrenciye, okuduğu ülkeye göre burs Yorumları