Kanlı baskında tek silahla 100 kişiyi kurtardı   Konuyu açan: Savrozi   İlk Mesaj: 09-24-2013 (17:29)   Son Mesaj: 09-24-2013 (17:29)    Cevap: 0    Gösterim: 482  

  09-24-2013

  Kanlı baskında tek silahla 100 kişiyi kurtardı

  Kanlı baskında tek silahla 100 kişiyi kurtardı
  Kanlı baskında tek silahla 100 kişiyi kurtardı

  Eş-Şebab örgütünün geçtiğimiz Cumartesi baskın düzenlediği ve 4 gündür rehine krizi yaşanan başkent Nairobi'deki Westgate alışveriş merkezinde, İngiliz Özel Kuvvetleri'ne bağlı bir askerin sivillerin kurtarılmasında önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı.

  Eş-Şebab örgütünün geçtiğimiz Cumartesi baskın düzenlediği ve 4 gündür rehine krizi yaşanan başkent Nairobi'deki Westgate alışveriş merkezinde, İngiliz Özel Kuvvetleri'ne bağlı bir askerin sivillerin kurtarılmasında önemli bir rol oynadığı ortaya çıktı. Üye Ol Kenya ile Afrika'daki El-Kaide bağlantılı örgütlerin arasındaki ilişkiyi geçmişe taşıyan olay, Entebbe Operasyonu olarak biliniyor. Entebbe Operasyonu, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Almanya Devrimci Hücreler tarafından 27 Haziran 1976'da Air France uçağının kaçırılması ve Uganda'nın başkenti Kampala yakınlarındaki Entebbe'ye indirilmesiyle başlamıştı.

  Teröristler saldırdığında Westgate alışveriş merkezinde arkadaşlarıyla vakit geçiren sivil giyimli ve belinde tabanca olan bir kişi 100 kişinin hayatını kurtardı.

  Westgate alışveriş merkezinde arkadaşlarıyla kahve içtiği sırada silah seslerini duyanlar paniğe kapılırken SAS (İngiliz Özel Kuvvetleri) komandosu olduğu belirtilen kişi hemen durum değerlendirmesi yaptı.

  Görgü şahitlerinin ifadelerine göre, SAS komandosu belindeki bir tabancayla en az 12 kez çatışmaların olduğu alana girip sivillerin olay yerinden uzaklaştırılmasına yardım etti.

  Çatışmalar sırasında olay yerinde bulunanların iddialarına göre, SAS askeri en az 100 sivilin hayatının kurtarılmasına yardım etti.

  Olayın olduğu gün izinli olan askerin güvenlik gerekçesiyle ismi açıklanmadı.

  İngiliz Özel Kuvvetleri'ne bağlı askerlerin Kenya'da düzenli olarak eğitim ve operasyon faaliyetleri yürüttüğü biliniyor.

  İngiliz ve Kenya hükümetleriyle ortaklaşa çalışan eski SAS mensupları Doğu Afrika'daki güvenliğin sağlanmasında önemli rol oynuyor.

  DÜŞMAN HATLARINA SIZMADA UZMAN

  Düşman hattının gerisinde gizli operasyonlar yürütmekte uzman SAS'lar, iletişim ya da ikmal merkezlerinin sabote edilmesi konusunda ise 'üstat' kabul ediliyor. Bu askerler bombardıman uçaklarına rehberlik de yapıp istihbarat sağlıyor.

  Afganistan ve Irak operasyonlarında görev yapan SAS'lar, halen birçok müttefik ülkede eğitim de veriyor. Hafif silahlarla donatılmış SAS'lar 50 kişilik ekiplerle hareket ediyor ve her üyesinin 'kendi görevi' var.

  SAS'a kabul edilmek çok katı kurallara bağlı. 100 aday arasından en fazla 10'u fiziksel, psikolojik ve teknik testlerden geçebiliyor. Bunlardan da sadece 5'inin SAS'a kabul edildiği belirtiliyor.
  Kanlı baskında tek silahla 100 kişiyi kurtardı Yorumları