Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbe   Konuyu açan: Ihtilal   İlk Mesaj: 09-23-2013 (17:27)   Son Mesaj: 09-23-2013 (17:27)    Cevap: 0    Gösterim: 438  

  09-23-2013

  Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbe

  Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbe
  Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbe

  Mısır'da, Müslüman Kardeşler Derneği (İhvan) ve şubelerinin "faaliyetlerinin yasaklanması"na ve derneğe ait mal varlığına el konulmasına karar verildi.

  Mısır'da, Müslüman Kardeşler Derneği (İhvan) ve şubelerinin "faaliyetlerinin yasaklanması"na ve derneğe ait mal varlığına el konulmasına karar verildi. Mısır'da İhvan'ın lağvedilmesiyle ilgil davayı gören Kahire Mahkemesi, kararını açıkladı. Konuyla ilgili kararda, "Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması, derneğin ve derneğe bağlı oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulmasına" hükmedildiği belirtildi.

  Mahkemenin ayrıca, İhvan'ın el konulan mal varlığını inceleyecek bir komite oluşturulması yönünde karar aldığı kaydedildi.

  "Karar geçersiz"

  Öte yandan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Hukuk Komisyonu, dernekle ilgili kararın "Geçersiz" olduğunu savunarak, bunun siyasi bir dışlama olduğunu belirtti.

  BUNDAN SONRA NE OLACAK?

  Peki şimdi ne olacak? Mısır'da seçim olsa Müslüman Kardeşler siyaset yapabilecekler mi?

  Mahkeme sadece Müslüman Kardeşler Teşkilatına yönelik bir kapatma kararı aldı. İhvan siyasi bir örgüt ya da siyasi bir parti olarak faal değildi. Sivil toplum kuruluşu olarak görev yapıyordu. Mahkeme kararı dernek olan Müslüman Kardeşler Teşkilatına yönelik bir yaptırım uyguladı.

  İhvan'ın siyasi kanadı ise Hürriyet ve Adalet Partisi. Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin liderliğini yaptığı Hürriyet ve Adalet Partisi ile ilgili şu an için bir mahkeme kararı bulunmuyor.

  Yani parti kapatılmadı, bugün Mısır'da seçim yapılsa Hürriyet ve Adalet Partisi teknik olarak seçime girebilir. Ancak partinin bağlı olduğu teşkilatın mal varlıklarına el konulması, tüm siyasi kurmaylarının tutuklu bulunması nedeniyle Mısır'da darbe yönetiminin 3 Temmuz sonrası İhvan'a yönelik uyguladığı tasfiye operasyonu tüm şiddetiyle devam ediyor.

  Bundan sonraki adımda Hürriyet ve Adalet Partisi de kapatılabilir, parti kapatılmasa bile siyasi olarak tüm faaliyetlerinin sekteye uğratıldığını kesinlikle söyleyebiliriz.  İhvan yöneticilerinin mallarına el konuluyor Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşlerin üst düzey yöneticileri hakkındaki mallarına ihtiyati tedbir konulması kararını onayladı.

  İşte Müslüman Kardeşler'in öyküsü 2011 yılında tahrir meydanında halkına zulm eden Hüsnü Mübarek'i demokratik yollar ile devrilmesinde rol oynayan Müslüman Kardeşler, bugün Mısır'daki eli kanlı darbeciler tarafından kapatıldı. Peki Müslüman Kardeşler kimlerden oluşur? Faaliyetleri nelerdir?

  Kaynak: AA


  Mısır'da Müslüman Kardeşler'e darbe Yorumları