En iyi Müslüman Kim diye soruldu...   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 10-09-2010 (00:44)   Son Mesaj: 10-09-2010 (00:44)    Cevap: 0    Gösterim: 1099  

10-09-2010

En iyi Müslüman Kim diye soruldu...

EN İYİ MÜSLÜMAN KİM?
    Nihat Hatipoğlu'nu çok seviyorlar!
    Avusturya'da genç Müslüman Türklere sorduk. Cevaplar sarsıcı idi. Batı ülkelerinde yetişiyor bu gençlerimiz.

Bizim eller olamayan yerlerde, bir çırpıda ‘bizim’ diyemediğimiz, ama bizden de hiç uzak olmayan bizim ellerin gençleri ile havadan, sudan, oksijenden ve faydalarından konuştuk, gülüştük, yazıştık ve işte paylaştık.

Efendim bu gençler, Türkiye’den uzakta, dünyanın farklı yerlerinde soluklanan gençlerimizden bazıları. Yaz olunca adettendir ya, çocuklarımız camiye gelirler ve dinî bir birikim edinirler. Ailenin ümitle, şeker, çikolata ve bol vaatlerde bulunduğu muhteşem zaman dilimi… Hangimiz bu tedrisattan, cami bahçelerindeki su savaşlarından, camiye giderken parka sapan sokaklardan gayri büyüdük ki. İşte gene böyle bir yaz döneminde, dünyanın bizimkinden farklı bir bölümünde, Avusturya/Bregenz’de yaz çalışmasındayız. Sistemli bir yaz okulu var buralarda… Bir öğretici, bir belletmen, çok sevdikleri İstanbullarından gelen bir ablaları olarak orada bir süre bulundum ve onlarla paylaştığımız bazı şeyleri sizlerle paylaşalım istedik.
    Avusturya Bregenz'de genç Müslüman Türkler
    (+)

Orada bulunmanın avantajlı ve dezavantajlı yönlerini konuştuk. Açıkçası iyi çocuklarımız var orada ama maalesef ki sıkıntılarım da yok değil. Birçoğunda benim gözlemlediğim en ciddi problemler şunlar:

-Dil probleminden dolayı eğitim sistemine çok fazla dahil olamamak

-Bir hedef ve istikbale dair hayallerinin olmaması

-Özgüven eksikliği hissetmeleri

Evet, bunlar başlıca sorunlarından ama aşılmayacak şeyler değil… Örnek olacak, hedef gösterecek, ufuklarını açacak, onlara öncü olacak insanlara ihtiyaçları var. Her şeye rağmen, farklı bir kültürde, farklı bir ortamda yaşıyor olmalarına rağmen korunaklı yaşıyorlar ama bu sadece şimdilik. Yani güzel gönüllerine ve yüzlerine gülümseme katacak yenilikleri bekliyorlar. Ben artık ülkemdeyim ama aklım, gönlüm onlarla… Elime geçen her fırsatta onlar için bir şeyler yapmaya bakacağım.

İyi çocuklarımız, iyi olmalı, iyi kalmalı ve iyilik saçmalı… Onları tanıyalım, neler yapıyorlar bir bakalım istedik ve birkaç soru sorduk her birine… İşte o sorular ve sorulara verilen kimi yerde ilginç yanıtlar:

1- İleride ne olmak istiyorsun?

2- Hangi sahabeyi seviyorsun?

3- Şu an yaşayan en güzel, en iyi Müslüman kimdir sence?

4- Türkiye’de yaşamak ister misin? Neden?

5- Kitap okuyor musun, neler okuyorsun?

6- Dünyada görmek istediğiniz neresi var?

7- Hıristiyan olmak ister miydin?

8- Alman arkadaşlarına İslam’ı anlatıyor musun hiç?

9- Onlar sana İslam’la ilgili şeyler soruyorlar mı?

AvusturyaHatice Kübra Ardıç (Teknik okul):

1- Eczacı olmak istiyorum.

2- Hz. Hatice.

3- Nihat Hatipoğlu. Sohbetini dinliyorum.

4- Evet. Özellikle Ramazan’ı orada yaşamayı çok isterdim. Çünkü henüz hiç Ramazan davulunun sesini duymadım, top nasıl atılır hiç bilmiyorum ve merak ediyorum. İftarımı ezan sesiyle karşılamak istiyorum.

5- Hiç okumuyorum. Okul zoruyla bazen okuyorum.

6- Bütün dünyayı gezmek isterim.

7- Hiç özenmedim ve istemedim. Fakat arkadaşlarımın benden daha serbest olmalarına özendiğim oluyor.

8- Anlatmaya başladığımızda genelde dalga geçiyorlar.

9- Evet soruyorlar. Neden oruç tuttuğumuzu vs.

Sevde Taşdemir (17, Lise/meslek okulu):

1- Pastaneci, vs…

2- Hz. Ömer. Annem çok bahsederdi ondan, cesur oluşundan.

3- Mahmud Efendi… (Onun da sadece ismini duymuştum)

4- Hiç düşünmedim. Burada buraya ait olamıyorsun, Türkiye’de de turist gibi oluyorsun. Garip bir hal.

5- Seviyorum ama pek okuduğum söylenemez. Okuduğumda da Türkçe ağırlıkta okuyorum.

7- Hiç özenmedim.

8- Bir kez denedim. Sorulan sorulara hep cevap vermeye çalışıyorum. İleride daha farklı şekilde onlarla irtibata geçmek istiyorum.

9- Evet. Günlük hayattan sık sık sorular soruyorlar.Bahtiyar Mısır

Bahtiyar Mısır (15, Lise):

1- Pilot / Uçmayı seviyorsun

2- Hz. Ali. Küçüklükten beri peygamberin yanında yanında yetiştiği için.

3- Fethullah Gülen ( okulları var vs.), Ramazan Abi (Komşu) çocuklarına değer veriyor. Kitap okuyor.

4- Evet isterim fakat buranın da özel olarak kolaylıkları var. Bundan dolayı biraz zor ayrılabilirim.

5- Evet. Almanca kitaplar okuyorum. Türkçe kitap hiç okumadım.

6- New York. Filmlerde çok güzel bir yer olduğunu görüyorum.

7- Hayır istemezdim ama çok küçükken bir ara istediğimi hatırlıyorum!:-)

8- Evet. Sorduklarında anlatmaya çalışıyorum.

9- Evet. Genelde güncel şeyler soruyorlar. Oruç, içki, namaz, niçin camiye gittiğim vs...)

Rabia MısırRabia Mısır (12, ortaokul)

1- Öğretmen.

2- Hz. Ebu Bekir.

3- Vildan Hoca. Bizim kurs hocamız kendisi.

4- Evet, doğal güzelliği ve akrabalarım orada bulunduğu için.

5- Nadiren okuyorum. Türkçe roman okuyorum.

7- Hayır.

8- Evet.

9- Evet. Soruyorlar tabii ki, merak ediyorlar.Hüseyin Mısır

Hüseyin Mısır (14, ortaokul)

1- Polis, mahnice, mimar.

2- Hz. Ebubekir.

3- Nihat Hatipoğlu. Detayları anlatıyor.

4- Evet.

5- Evet. Almanca hikâye. Türkçe kitapları zor bulunuyor.

7- Hayır…

8- Evet, günlük hayattaki ilişkilerle ilgili sorular soruyorlar; içki, domuz eti, vs.

9- Evet. Bazen.

Şevval ŞahinŞevval Şahin (15, Muhasebe)

1- Pek emin değilim. Üniversitede okumak istiyorum; bankacılık veya psikoloji bölümünde.

2- Hz. Ali. Okulumda çok fazla alevi var, bundan dolayı araştırdım ve bunun sonucunda çok sevdiğim bir sahabe. İlminden dolayı çok beğendiğim bir sahabe.

3- Ders aldığım hocalarım.

4- Şu an git deseler uça uça giderim. Tabii ki İstanbul’a… Ama aynı zamanda tatile her gittiğimde kısa sürede burayı, buranın sakinliğini özlüyorum.

5- Ben pek kitap okumam! Okulda mecbur kaldığımdan okuyorum. Türkçe olarak bazen ilmihal okuyorum.

6- Öncelikle Türkiye, Avustralya, New york, Kuzey Amerika, Afrika, Mekke, Medine.

7- Eskiden özendiğim zamanlar oluyordu ama artık iğreniyorum.

8- İletişimim güzel. Sorularını cevaplandırıyorum ama kendimi yeterli bulmuyorum.

9- Evet arkadaşlarım, öğretmenlerim sık sık soru soruyorlar. Bazen de dalga geçiyorlar.Rukiye Geyik

Rukiye Geyik (15, Teknik okul)

1- Üniversiteye devam etmek istiyorum. Tekstil veya kimya bölümüne.

2- Hz. Hamza; şehadetinden dolayı. Hz. Ömer; adaletli ve yufka yürekli olduğu için. Musab b. Umeyr; Peygamberimize benzediği için, İslam için lüks hayatını bıraktığı için.

3- Nihat Hatipoğlu.

4- Duruma bağlı. Okul şartlarının burada daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama tabii ki de ezan sesleriyle uyanmak isterim.

5- Bu yıl camiye başlayana kadar hiç okumuyordum ama bana bir şeyler oldu; şimdi iyi okuyorum. Şimdi genelde Türkçe okuyorum.

6- Mekke, Medine, İngiltere.

7- Hayır, hiç düşünmedim.

8- Evet. Soru sordukça anlatıyorum.

9- Evet, sık sık… Bazen zor durumda bırakmak için, bazen de gerçekten merak ettikleri için.

Muhammet Fatih Patla (13, Ortaokul)

1- Mimar ya da futbolcu.

2- Hz. Hamza. Herkes ondan korkuyormuş; gücünü İslam için kullanıyordu.

4- Zor olur ama isterim. Burada bazen anlaşamadığımız durumlar oluyor; bu durum Türkiye’de yok. Ama Türkiye’de de işsizlik varmış. İş imkânı için burada kalmayı tercih ederim.

5- Almanca komedi, roman, aksiyon türünde kitaplar. Türkçe kitap çok nadir okuyorum.

6- Tokyo, Londra, New York, Mekke.

7- Hayır, hiç düşünmedim.

8- Evet, güncel konuları konuşuyoruz. Bir gün bir arkadaşıma kelime-i şehadet getirttim. Artık sen Müslüman oldun dedim. O da şaşırdı ve eee nasıl çıkacağım dedi. Ama maalesef nasıl çıkılacağını bilmediğimden ne yapacağımı bilemedim!:-)

9- Güncel sorular soruyorlar.

Derya ŞıvgınDerya Şıvgın (15, Lise)

1- Mimar.

2- Hz. Ebubekir, peygambere yakınlığından dolayı.

3- Fethullah Gülen ve Türkiye’deki dayım.

4- Evet ileride.

5- Okuyorum; kitaba bağlı.

7- Çocukken bunları düşündüm ama artık asla.

8- Evet ama planlı değil.

9- Soruyorlar. Nasıl günde 5 kez namaz kılınır, nasıl 30 gün oruç tutulur gibi sorular.

En iyi Müslüman Kim diye soruldu... Yorumları