Asiri sagcilarla mücadele...   Konuyu açan: yabanGülü   İlk Mesaj: 08-26-2010 (00:37)   Son Mesaj: 08-26-2010 (00:37)    Cevap: 0    Gösterim: 861  

  08-26-2010

  Asiri sagcilarla mücadele...

  Almanya'da Neonaziler, ırkçı propagandalarını giderek artan oranda internet üzerinden yayıyor. Federal Siyasi Eğitim Merkezi de internet aracılığı ile aşırı sağ içeriklerin bulunduğu sitelere karşı mücadele başlattı. Almanya'da aşırı sağcılar internette yayılıyor. 1997 yılında eyaletlerin gençlik bakanlıkları tarafından, gençleri internetin zararlı yanlarından korumak için kurulan "Jugendschutz.net" adlı örgüt, Neonazi içerikli tam 1900 internet sitesi saptamış, ayrıca 'Facebook' ve 'Youtube' gibi paylaşım sitelerinde de çok sayıda aşırı sağcı içerik bulunduğu belirlenmişti.
  Örgütün aşırı sağcı akımlar ile ilgilenen çalışma grubunun başkanı Stefan Glaser, bu tür sayfaların hızla çoğaldığını, Almanya'da iki eyalet parlamentosunda sandalyesi bulunan aşırı sağcı parti NPD'nin internette 200'den fazla sayfasının bulunduğunu belirtiyor.
  Bu sitelerin içerikleri hep aynı: Yabancı düşmanı, Yahudi düşmanı ve ırkçı. Bazen tanınmış, halk ya da çocuk şarkıları Neonazi şarkılara çevriliyor, bazen de doğrudan şiddet çağrısı yapılıyor. Bu da özellikle siyasi açıdan belli bir olgunluğa erişmemiş gençler için tehlike oluşturuyor.
  Neonaziler çevrimdışı
  Neonazi blogları ve dosya indirme platformlarının günde yaklaşık 10 bin kişi tarafından ziyaret edildiğini bildiren Jugendschutz.net örgütü, özellikle genç kullanıcıları aşırı sağcı propagandaya karşı duyarlı hale getirmek için bir video klip hazırladı. Klipte "Neonazilerin çevrimdışı olması için, biz çevrimiçi oluyoruz" şeklinde bir slogan kullanılıyor.

  Jugendschutz.net örgütü, her beş vakanın dördünde, Neonazi içeriklerin internetten silinmesini sağlamayı başarıyor. Yasaları çiğneyen sayfaların üçte ikisinin internet sunucusunun Almanya dışında olması nedeniyle uluslararası bir ağ kurduklarını ve 18 ülke ile işbirliği yaptıklarını belirten Stefan Glaser şu bilgileri verdi:
  "Almanya'da bir vakayla karşılaştığımızda ve bu aşırı sağcı sitenin internet sunucusu, örneğin Macaristan veya Romanya'daysa, biz de oradaki partnerlerimiz ile temasa geçiyoruz. Onlar da internet servis sağlayıcısına başvurup, içeriğin internetten silinmesine ya da polisin de yardımıyla, sitenin arkasındaki sorumluları bulmaya çalışıyorlar. internetteki nefret ile hedefli olarak mücadele ediyoruz."
  Pedagoglar da destek veriyor
  Neonazi akımlarla mücadelede ayrıca, pedagoglar tarafından hazırlanan aşırı sağcılığa karşı online danışmanlık hizmeti de devreye giriyor. Okulda, işte ya da ailesinde Neonazilerle sorun yaşayan herkes, bu hizmetten yararlanabiliyor. Örneğin çocukları Neonazi ideolojisine eğilim gösteren anne babalara açık bir sohbet odası bulunuyor.
  Çalışmaları hakkında bilgi veren Pedagog Martin Ziegenhagen, "Takip ettiğimiz bir vakada bir genç iki yıl sonra aşırı sağcı NPD'den ayrıldı. Bu gencin annesinin, söz konusu iki yıl boyunca hem konuyla ilgilenmesi, hem de oğluyla teması koparmaması, bizim online sunduğumuz danışmanlık hizmeti sayesinde de oldu" diyor.
  "Mücadele genişleyecek"
  Federal Siyasi Eğitim Merkezi Başkanı Thomas Krüger de internette Neonaziler'le mücadele konusunda daha fazla angajman gösterileceğini umduğunu belirterek "Burada internet kullanıcılarından daha fazla irade ve yaratıcılık bekliyorum. Aşırı sağcı partilere karşı gerçek hayatta nasıl gösteriler yapılıyorsa, benzer bir tavrın internette de sergilenmesi gerek" dedi.
  Çevre hareketleri gibi birçok girişimin de zaman içinde gerçek gücüne ve çapına kavuştuğunu belirten Krüger, internette Neonazilerle mücadelenin de büyüyeceği yönündeki dileğinin gerçekleşeceğinden umutlu.
  © Deutsche Welle Türkçe
  Marcel Fürstenau / Berlin, Çeviri: Aydın Üstünel
  Editör: Ayhan Şimşek

  Asiri sagcilarla mücadele... Yorumları